Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
حسن نصراله اعلام کرد

«جاسوسی یک عضو ارشد حزب‌اله لبنان برای اسراییل»

2015 January 16

خبر / رادیو کوچه

 

«سید حسن نصراله»، رهبر حزب‌اله لبنان گفته که یکی از اعضای ارشد این گروه برای اسرائیل جاسوسی می‌کرده است.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز جمعه شانزدهم ژانویه گزارش داد، پس از چند هفته گمانه‌زنی رسانه‌ای در مورد بازداشت یک مقام ارشد جنبش حزب‌اله لبنان، سید حسن نصراله، دبیرکل حزب‌اله تایید کرده است که یکی از ماموران ارشد اطلاعاتی این گروه در استخدام سرویس‌های اطلاعاتی اسراییل بوده است.

موضوع بازداشت یکی از مقامات حزب اله لبنان از چند هفته پیش در بعضی رسانه‌های خبری منتشر می‌شد و در بعضی از این گزارش‌ها آمده بود که فرد بازداشت شده مسئول عملیات خارجی این گروه بوده است.

بنابه این گزارش، «حسن نصراله» درگفت‌وگو با شبکه تلویزیون المیادین در لبنان گفته است که «از نظر من، این به معنی رخنه امنیتی است که نمی‌بایست روی می‌داد اما حالا که اتفاق افتاده، جنبه‌ای از نبرد و جنگ بین ما و اسراییل است.»

دبیرکل حزب اله نام فرد بازداشتی را افشا نکرد اما گفت که این شخص «پنج ماه پیش بازداشت شد و به تمامی اطلاعاتی که در اختیار [اسرائیل] قرار داده اعتراف کرده است.» «حسن نصراله» بازداشت این عضو ارشد گروه را یک پیروزی و نشانه «هشیاری» حزب اله در «سی و دو سال مبارزه» علیه اسرائیل توصیف کرد.

hassan-nasrollah

در بعضی از گزارش‌های قبلی، شخص بازداشت شده «محمد شوربه» معرفی شده که به منظور انجام ماموریت‌های مختلف، سفرهای متعددی به خارج داشته و ظاهرا از سال ۲۰۰۷ به بعد، در جریان این سفرها، با ماموران اطلاعاتی اسرائیل تماس برقرار می‌کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع لبنانی گفته است که محمد شوربه، ۴۳ ساله، از جوانی به عضویت حزب‌اله درآمد و در عملیات متعددی علیه نیروهای اسرائیلی در زمان حضور آنها در جنوب لبنان شرکت کرد.

این خبرگزاری اظهارات یک مقام لبنانی را منتشر کرده که گفته است «محمد شوربه» یک بازرگان ثروتمند است که به خصوص سفرهای متعددی را بین اسپانیا و ایتالیا انجام می‌داد و برای چند سال در استخدام موساد بود.

وی گفته است که اطلاعاتی که شوربه به اسراییلیان داد از جمله مانع از آن شد که حزب‌اله بتواند عملیاتی را به تلافی ترور «عماد مغنیه»، عضو ارشد این گروه به اجرا گذارد و هویت کسانی که در صدد اجرای این عملیات بودند پیشاپیش فاش شد.

براساس این گزارش، انگیزه «محمد شوربه» از اقدام علیه حزب‌اله این بوده که رهبری این گروه از ارتقای مقام او خودداری می‌ورزیده است.

حزب‌اله لبنان یک گروه شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت حکومت ایران است که در صحنه سیاست لبنان نیز به طور قانونی فعالیت دارد. ایالات متحده این گروه را یک سازمان تروریستی می‌داند.

مطالب مرتبط

مسئول عملیات برون مرزی حزب‌اله لبنان جاسوس موساد بوده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,