Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
باراک اوباما خطاب به کنگره

«مذاکرات اتمی با ایران شکست بخورد خطر رویارویی نظامی افزایش خواهد یافت»

2015 January 17

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما»، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، جمعه شب شانزدهم ژانویه، در یک نشست مطبوعاتی مشترک با «دیوید کامرون»، نخست وزیر بریتانیا، در واشنگتن، با اشاره به برنامه اتمی ایران، بار دیگر کنگره آمریکا را تهدید کرد که در صورت تصویب هر گونه تحریم جدید علیه ایران، آن را وتو خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی از کنگره آن کشور خواست که صبور باشد و افزود که تحریم‌های جدید، امکان راه حل دیپلماتیک برای یکی از مشکل‌ترین مسائل امنیتی آمریکا را خدشه دار خواهد کرد.

او همچنین افزود: «تلاش برای تضعیف مذاکرات تا زمانی که خود آن‌ها هم در آن نقش ایفا می‌کنند، کار درستی نیست. اما کنگره بداند که اگر این راه حل دیپلماتیک با شکست مواجه شود، خطر یک رویارویی نظامی افزایش خواهد یافت.»

obama

در پی انتخابات اخیر کنگره آمریکا، حزب جمهوری‌خواه، حزب مخالف رییس جمهوری، اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان و سنا را به دست آورد و گروهی از نمایندگان خواستار تشدید وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به منظور وادار کردن جمهوری اسلامی به قبول نظرات ایالات متحده در باره برنامه هسته‌ای این کشور هستند.

مذاکرات اتمی ایران و کشورهای عضو گروه ۵+١ از روز یک‌شنبه هجدهم ژانویه در ژنو از سر گرفته خواهد شد.

روز پنج‌شنبه بیست و پنجم دی ماه «عباس عراقچی» معاون وزارت خارجه ایران در مورد مذاکرات با آمریکاییان، گفته بود، که «مذاکرات در فضای کاملن جدی و صریح جریان دارد و اراده هر دو طرف برای رسیدن به توافق مشخص است.»

مطالب مرتبط

عباس عراقچی دیدارهای ظریف و کری را موثر توصیف کرد

مذاکرات اتمی با دیدار نمایندگان آمریکا و ایران از سرگرفته می‌شود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,