Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
سرخی تو از من

«سبزه، سین سرسبزی و ایثار»

2010 March 15

محمدعلی دادخواه / رادیو کوچه

سومین سین سفره هفت سین «سبزه» است. سبزه از خود‌گذشتگی و ایثار را بیا‌ن می‌دارد. و مفهوم این است که انسان باید از درخت بیاموزد. پیشیان هم گفته‌اند:

گذشت و دل‌نوازی را عزیزم از درخت آموز           که سایه از سر هیزم شکن بر نمی‌دارد.

از درخت آموختن یعنی ایثار و مهربانی و گذشت. نقل قول است که با ثروت و بخشش نمی‌توانید برای همه انسان‌ها سود‌مند باشید اما با حسن خلق  و ایثار می‌توانید آن‌ها را خشنود کنید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

من ندیدم در جهان جستجو                              هیچ بالاتر به از خلق نکو

درخت به هیچ کس اخم نمی‌کند و با همه با طراوت و سایه‌گستری رفتار می‌کند و مهر خودش را از هیچ کس دریغ نمی‌دارد.

کسی نیک بیند به هر دو سرای                      که نیکی رساند به خلق خدای

هر کس که دلش سیاه باشد، روزگارش هم سیاه است . پس آییه قلب او بر روزگارش سایه می‌افکند. برای این‌که چنین سایه‌ای بر دل و جان ما افکنده نشود باید به حسن خلق، به زیبایی، به لطف، به مهر با مردم برخورد کنیم.

سال‌ها تو سنگ بودی دل‌خراش                       آزمودی یک زمانی خاک باش

مهر و رافت وصف انسانی بود                         خشم و شهوت وصف حیوانی بود

سبزه نماینده‌ی کوچکی از درخت است تا ما خصلت‌های نیک این منعم طبیعت را به یاد بیاوریم. درخت بی‌هیچ توقعی، میوه و برکت خدا و سایه را می‌بخشد و در مقابل شادی و رضایت و لطف شما را آرزو می‌کند. درخت به شما پناه می‌دهد و هیچ چیز از شما طلب نمی‌کند، ضمن این‌که در اوج بخشایش است. به شما سایه و میوه می‌دهد و زمانی که می‌خشکد باز هم از استخوان آن استفاده می‌کنید و لذت و کامروایی را در او می‌جویید. به قول حافظ :

به حسن خلق توان کرد صید اهل نظر                به دام و دانه نگیرند مرغ دانا را

سبزه به این علت در سفره نهاده می‌شود که ما درستگو باشیم و نه درشتگو. طراوت، سرسبزی  و ایثار را از سبزه بیاموزیم و ابعاد مختلف زندگی را به نرمی، لطف، مهر و شعون اجتماعی را به سخن منطق اداره کنیم. به قول فردوسی :

نخستین به نرمی سخن‌گوی باش                  به داد و به کوشش بی آهوی باش

سعی کنیم همواره لطف و مهر داشته باشیم. نه آهویافتن که یعنی عیب دیگران را برتافتن. سعدی هم در این مورد پای می‌فشارد که می‌گوید :

عبادت بجز خدمت خلق نیست                      به تسبیح و سجاده و دلق نیست

اعتباری که ما به سبزه می‌دهیم یعنی در درون خودمان نسبت به دیگران سبز و ایثارگر و سایه‌گستر باشیم. از نظر علم رنگ‌ها اعلام کردند که رنگ سبز ارتعاش افکار را موزون می‌کند و به ما آرامش می‌دهد و توان و اعتماد‌به‌نفس را افزون می‌کند.

در اطاق‌های جراحی هم می‌بینیم که لباس جراحان از رنگ سبز است. در جواهرات هم یافته‌ایم که کسانی که می‌خواهند با تانی و تامل رفتار کنند از جواهرات سبز استفده می‌کنند. ضمن این‌که سبزی‌ها و گیاهانی که فیبر دارند باعث تقویت قلب می‌شوند. و محققان تغذیه بر این زمینه توصیه‌های بسیاری دارند. هرچند نگرش سفره هفت سین بر این مبانی است که انسانی یک درخت سبز را در پیش روی خودش داشته باشد که ببخشد و هیچ انتظاری نداشته باشد.

شادی راز بزرگ زندگی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,