Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
عضو کمیسیون امنیت ملی

«ارایه طرح غنی‌سازی ۶٠ درصدی اورانیوم به مجلس ایران در صورت ادامه تحریم‌ها»

2015 January 18

خبر / رادیو کوچه

 

همزمان با ادامه مذاکرات اتمی ایران و آمریکا در ژنو، «محمد حسن آصفری» یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران اعلام کرد که در صورت ادامه تحریم‌های آمریکا، مجلس طرح غنی‌سازی ۶٠ درصدی را تصویب خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی ایران، «ایرنا» روز شنبه بیست و بیست و هفتم دی ماه از قول محمدحسن آصفری گزارش داده است، ٢٠۵ نماینده، طرح انجام غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران را قبلن تهیه کرده‌اند و در صورت ادامه تحریم‌های آمریکا به هیات رییسه مجلس ارایه می‌شود.

بنابه این گزارش، وی تصریح کرده است: «۲۰۵ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی فوریتی را امضا کرده‌اند که بر اساس آن اگر غربی‌ها بویژه آمریکا دست از زیاده‌خواهی خود بر ندارند و تحریم‌ها را دنبال کند به دولت اجازه داده می‌شود که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را در جهت تامین سوخت زیردریایی و کارهایی صنعتی انجام دهد.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته است، امضاهای این طرح از یک ماه پیش جمع‌آوری شده‌است.

درجه غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران از موارد اصلی اختلاف میان جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی در مذاکرات هسته‌ای است.

majles

یک سال پیش از این نیز گروهی از نمایندگان مجلس درصدد بودند تا طرح غنی سازی ۶۰ درصدی را در مجلس تهیه کنند.

در آن طرح نیز پیش‌بینی شده بود که در صورت وضع تحریم های جدید و یا تشدید تحریم های قبلی و نادیده گرفتن حقوق هسته ای جمهوری اسلامی دولت موظف می شود که غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم را انجام دهد.

غنی‌سازی اورانیوم در درجات بالا می‌تواند به ساخت سلاح هسته‌ای منجر شود اما جمهوری اسلامی تاکید می‌کند چنین تصمیمی ندارد.

«علی لاریجانی»، رییس مجلس ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۵ دی گفته بود که «برخی نمایندگان مجلس طرحی را دنبال می‌کنند که اگر غربی‌ها در زمینه تحریم‌ها گام جدیدی بردارند ایران فناوری هسته‌ای را در هر درجه‌ای از غنی‌سازی ادامه خواهد داد.»

بحث غنی‌سازی ۶۰ درصدی از سوی ایران در حالی مطرح شده است که تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با نمایندگان آمریکا در ژنو در حال مذاکره هستند و دور تازه مذاکرات اتمی ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، و آلمان) نیز از فردا یک‌شنبه در ژنو برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

مذاکرات اتمی با ایران شکست بخورد خطر رویارویی نظامی افزایش خواهد یافت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,