Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ابراز رضایت از بازار فروش

«علاقمندی برای آموزش کاشت قارچ در غرب افغانستان برای زنان»

2015 January 19

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

۴۰ تن از زنان در غرب افغانستان آموزش کاشت سمارق (قارچ) را فرا گرفتند و از بازار فروش آن ابراز رضایت می‌کنند.

تا کنون به کاشت سمارق (قارچ) در افغانستان توجه آن چنانی نشده اما در یک اقدام بی‌سابقه برای ۴۰ تن از زنان سطح شهر و ولسوالی‌های هرات از سوی اداره زراعت این ولایت نحوه کاشت قارچ آموزش داده شده و در حال حاضر آنان مشغول کاشت آن هستند.

به گفته مسوولان اداره زراعت ولایت هرات کاشت سمارق (قارچ) سهل است و بازار فروش آن هم در افغانستان مناسب.

gharch2

«فقیراحمد بیانگر» رییس اداره زراعت ولایت هرات می‌گوید: «علاقمندی بانوان در قسمت کاشت سمارق نشان دهنده آن است که در آینده نزدیک کاشت آن در هرات گسترش یابد.»

بااین حال مسولان بخش اقتصاد خانواده دراین ولایت غربی نیز می‌گویند، که کاشت سمارق (قارچ) گزینه مناسب برای مصروف ساختن بانوان داخل خانه است و آنان می‌توانند پس از آگاهی از این پروسه برای رشد اقتصاد خانواده‌شان وارد اقدام شوند.

«نیلوفر فوشنجی» مسول بخش اقتصاد خانواده ریاست زراعت هرات تاکید دارد، که بانوان درهرات نیاز به آگاهی از کشت و پرورش فراورد‌های زراعتی دارند و در صورت حمایت دولت و نهادهای حمایت کننده در این زمینه آمار بانوان فعال در امور کشاورزی نیز افزایش خواهد یافت.

gharch3

افغانستان یک کشور کشاورزی است که در این بخش زنان نیز در برابر مردان فعالیت دارند.

هرچند در این کشور به کشت سمارق (قارچ) توجه چندانی تا هنوز نشده و تنها در فصل بهار محدود زمانی یافت می‌شود اما آموزش زنان ولایت هرات در راستای کشت سمارق امیدواری را به وجود آورده که گسترش کاشت آن سبب افزایش سمارق در بازار این ولایت و درکل کشور گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,