Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی بریتانیا

«ارسال سلاح از ایران و چین برای شبه‌نظامیان آفریقا»

2015 January 19

خبر / رادیو کوچه

 

موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی در بریتانیا، می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد سلاح‌هایی از ایران و چین و بعضی کشورهای اروپایی برای شبه‎‌نظامیان مسلمان کشور آفریقای مرکزی ارسال شده است.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، روز دوشنبه نوزدهم ژانویه گزارش داده است، موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی در بریتانیا که برای اتحادیه اروپا تحقیق می‌کند، می‌گوید این سلاح‌ها ابتدا به سودان فرستاده شده و سپس از طریق سودان به شبه‌نظامیان سلکا در آفریقای مرکزی رسیده است.

در گزارش موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی ادعا شده که سلاح‌های ارسالی از ایران در سودان دوباره بسته‌بندی و با هواپیما برای مسلمانان سلکا فرستاده شده است.

بر اساس این گزارش، نارنجک‌های چینی هم که به دولت نپال فروخته شده بود، به دست شبه‌نظامیان سلکا در آفریقا رسیده است.

بنابه گزارش «بی‌بی‌سی»، سلاح‌هایی که قاچاق می‌شود علاوه بر کشور آفریقای مرکزی در میان شبه‌نظامیان کشورهای دیگر آفریقا هم توزیع می‌شود.

aslahe

شبه‌نظامیان مسلمان سلکا مارس ۲۰۱۳ با تصرف پایتخت قدرت را به دست گرفتند. اما با شدت گرفتن آتش درگیری میان مسلمانان و مسیحیان آفریقای مرکزی، کشته شدن صد‌ها غیرنظامی و آوارگی هزاران نفر، رییس‌جمهوری منتخب سلکا‌ها استعفا کرد و صلح‌بانان سازمان ملل وارد این کشور شدند.

ایران که از حامیان گروه‌های مسلمان آفریقای مرکزی و مخالف حضور نیروهای فرانسوی در این کشور است، اسفندماه سال گذشته اعلام کرد برای آوارگان مسلمان این کشور از طریق هلال احمر کمک‌های بشردوستانه فرستاده است.

موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی در بریتانیا دو سال پیش هم در گزارشی گفته بود ایران با نقض تحریم‌های تسلیحاتی به کشورهای آفریقایی سلاح فرستاده است.

سال ۱۳۸۹ انتشار گزارش‌هایی درباره کشف یک محموله سلاح که که ادعا می‌شد ایران فرستنده آن بوده، باعث جنجال و قطع رابطه چند کشور آفریقایی با ایران شد. گزارش‌هایی که ایران آن‌ها را تکذیب کرد.

بهمن ماه‌‌ همان سال «عظیم آقاجانی»، شهروند ایرانی و یک فرد دیگر به اتهام قاچاق اسلحه در نیجریه محاکمه شد.

خبرگزاری «رویترز»، حدود سه سال بعد از این ماجرا گفت به گزارش محرمانه سازمان ملل متحد دست یافته است که نشان می‌دهد، کشتی حامل موشک که تصور می‌شد از ایران راهی غزه بوده، در اصل به مقصد سودان فرستاده شده بوده است.

بیشتر بخوانید

پنج‌سال حبس برای یک ایرانی در نیجریه

محاکمه شهروند ایرانی متهم به قاچاق سلاح در نیجریه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd5302895 Microzide