Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
در طبقه سیزدهم برج لوپارک در بوئنوس

«جسد دادستان پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش پیدا شد»

2015 January 19

خبر / رادیو کوچه

 

جسد «آلبرتو نیسمان»، دادستان پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش در آپارتمانش در طبقه سیزدهم برج لوپارک در بوئنوس آیرس پیدا شد.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، وزیر امنیت آرژانتین، روز دوشنبه نوزدهم ژانویه گفته است، جسد آقای «نیسمان» نیمه شب یک‌شنبه در آپارتمانش در طبقه سیزدهم برج لوپارک در بوئنوس آیرس پیدا شده است.

«آلبرتو نیسمان» قرار بود امروز دوشنبه نوزدهم ژانویه، در جلسه غیرعلنی کنگره شهادت بدهد که «کریستینا فرناندز»، رییس‌جمهوری آرژانتین سعی داشته نقش ایران در بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا را لاپوشانی کند.

دادستان پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان آرژانتین، خانم فرناندز و شماری دیگر را متهم کرده بود که برای برقراری رابطه تجاری-نفتی با ایرانیانی که متهم به بمگذاری مرکز یهودیان هستند، وارد زد و بند شده‌ است. اتهامی که مقام‌های آرژانتین آن را رد کردند.

مقام‌های قضایی آرژانتین گفته‌اند که مشخص نیست او کشته شده یا خودکشی کرده است و برای بررسی این موضوع به چند روز زمان نیاز است.

1

به گفته مقام‌های آرژانتینی، عصر روز یک‌شنبه، محافظان به مادر آقای «نیسمان» خبر دادند که او به تلفن و زنگ خانه جواب نمی‌دهد و روزنامه‌های جلوی در را هنوز بر نداشته است.

مادر آقای «نیسمان» در خانه را که از داخل قفل شده بود، باز کرد و جسد پسرش را کف حمام و با هفت تیری در کنارش پیدا کرد.

بمب‌گذاری مرکز یهودیان آمیا در بوئنس آیرس که توسط انفجار خودروی حاوی مواد منفجره  در هجدهم ژوئیه ۱۹۹۴ برابر با بیست و هفتم تیر ماه ۱۳۷۳ اتفاق افتاد ۸۵ کشته بر جای گذاشت.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ به صورت رسمی نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات و حزب‌اله لبنان را به اجرای آن متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی شد.

«اکبر هاشمی رفسنجانی»، «علی فلاحیان»، «علی‌اکبر ولایتی» و «محسن رضایی»، که در زمان وقوع انفجار به ترتیب رییس جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و فرمانده سپاه پاسداران ایران بودند از جمله کسانی هستند که دادستانی آرژانتین خواستار بازداشت بین‌المللی آنان شده است.

ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده و تصمیم پلیس بین‌الملل برای صدور قرار تعقیب مقام های سابق ایران را ناشی از فشار اسراییل و آمریکا دانسته است.

«آلبرتو نیسمان»، دادستان و مسئول رسیدگی به پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس بود.

آبان ماه پارسال، در تحولی در رسیدگی به پرونده بمگذاری آمیا، در توافقی قرار شد آرژانتین پنج نفر را برای سوال از مقام‌های ایرانی به تهران اعزام کند،

آقای «نیسمان» اما توافق با ایران برای بررسی مشترک پرونده قضایی بمب‌گذاری را ناقض قوانین قضایی این کشور خواند و به شدت با این توافق مخالفت کرد و خواستار لغو آن شد.

بیشتر بخوانید

توافق با ایران در مورد آمیا خلاف قانون اساسی است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,