Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
توسط هیات نظارت بر مطبوعات

«روزنامه مردم امروز لغو امتیاز و پرونده آن به دادگاه ارسال شد»

2015 January 19

خبر / رادیو کوچه

 

هیات نظارت بر مطبوعات در ایران پس از تشکیل جلسه‌ای برای بررسی پرونده روزنامه «مردم امروز» تصمیم به لغو امتیاز این روزنامه و ارسال پرونده آن به دادگاه گرفت.

«علاءالدین ظهوریان» دبیر هیات نظارت بر مطبوعات در ایران روز دوشنبه بیست و نهم دی ماه گفته است: «پس از بررسی‌های زیادی که در مورد پرونده روزنامه «مردم امروز» صورت گرفت، هیات نظارت بر مطبوعات تصمیم بر لغو مجوز این روزنامه گرفت و پرونده این روزنامه را به دادگاه ارسال کرد.»

روزنامه «مردم امروز» به مدیرمسئولی «احمد ستاری» و سردبیری «محمد قوچانی»، روز شنبه ۲۷ دی‌ماه به علت چاپ مطلبی در ارتباط با ماجرای «شارلی‌ابدو»، با دستور بازپرس شعبه ۲ دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شده بود.

روزنامه «مردم امروز» که از آغاز انتشار تا پیش از توقیف‌، تنها کمتر از یک ماه منتشر شده بود، در صفحه اول شماره بیست و چهارم دی‌ماه، با چاپ عکس بزرگی از «جورج کلونی»، هنرپیشه سرشناس آمریکایی، در مراسم جشنواره فیلم گلدن گلوب، این تیتر را منتشر کرده بود: «کلونی: من هم شارلی هستم.»

این درحالی است که پیش از این، «محمد قوچانی» به خبرگزاری «فارس» گفته بود که تیتر «من شارلی هستم» قبل از چاپ آخرین شماره هفته‌نامه «شارلی ابدو» و انتشار دوباره کاریکاتور پیامبر اسلام، انتخاب و منتشر شده بود.

mardom_emrooz

به گزارش خبرگزاری «مهر»، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت که تصمیم برای لغو مجوز روزنامه «مردم امروز» به خاطر درج تیتر «من هم شارلی هستم» از جورج کلونی و با استناد به بند ۷ ماده ۶ قانون مطبوعات و همچنین ماده ٢٧ این قانون، اتخاذ شده است.

بند ۷ ماده ۶ قانون مطبوعات ناظر بر، اهانت به دین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به رهبر ایران و مراجع تقلید است.

در ماده ۲۷ قانون مطبوعات هم آمده است: «هرگاه در نشریه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران و یا مراجع مسلم تقلید اهانت شود، پروانه آن نشریه لغو و مدیرمسئول و نویسنده مطلب به محاکم صالحه معرفی و مجازات خواهند شد.»

پس از توقیف «مردم امروز»، «حسین انتظامی» معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» اعلام کرد که به پرونده «مردم امروز» در اولین جلسه هیات نظارت بر مطبوعات رسیدگی خواهد شد.

در همین رابطه،‌ خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، گزارش داده است، وکیل‌مدافع مدیرمسئول روزنامه «مردم امروز» از احضار وی به دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد.

محمود علیزاده‌ طباطبایی گفته است‌: «امروز (دوشنبه) به شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کردم و با اعلام وکالت در این پرونده، احضاریه مدیر مسئول روزنامه توقیف شده مردم امروز را دریافت کردم.»

مطالب مرتبط

روزنامه مردم امروز به دلیل انتشار مطلبی درباره شارلی ابدو توقیف شد

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,