Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
اشراف کامل کردها بر کوبانی

«نیروهای کرد، داعش را از بلندی‌های مشته نور در کوبانی عقب راندند»

2015 January 20

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای مدافع خلق در کوبانی با همراهی نیروهای پیشمرگه کردستان و با حمایت حمله هوایی ارتش آمریکا توانستند بلندی‌های «مشته نور» واقع در حاشیه شهر کردنشین کوبانی را از شبه‌نظامیان اسلام‌گرای داعش بازپس بگیرند.

خبرگزاری «فرانسه» با اعلام این خبر گزارش داده است، بدین ترتیب کردها می‌توانند شهر کوبانی را به طور کامل زیر آتش خود بگیرند.

تصرف بلندی‌ها مشته نور، توسط داعش در اکتبر گذشته، امکان تصرف بخش عمده‌ای از شهر کوبانی را توسط این گروه اسلام‌گرای افراطی، فراهم کرد.

در همین رابطه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، روز دوشنبه نوزدهم ژانویه، در گزارشی اعلام کرد که مبارزان کرد موفق شدند کنترل بلندی‌های مشته نور را در دست بگیرند و پرچم خود را بر فراز برج موجود در این بلندی برافرازند.

kobani

بنابه این گزارش، این پیروزی در پی عملیات ضربتی واحدهای کرد که شام‌گاه یک‌شنبه آغاز شد، به دست آمد و در این عملیات که به کشته شدن دستکم ١١ تن از شبه‌نظامیان داعش انجامید، کردها مقادیر زیادی سلاح به غنیمت گرفتند.

دیده بان حقوق بشر سوریه ادامه داده است: بدین ترتیب کردها علاوه بر اشراف کامل بر شهر، می‌توانند مسیر امداد داعش میان استان‌های حلب و رقه را نیز زیر آتش خود گیرند.

با توجه به پیروزی اخیر، هم اکنون تنها ١۵ درصد شهر کوبانی در کنترل شبه‌نظامیان داعش قرار دارد.

بنابر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در درگیری‌های کوبانی که از حدود چهار ماه پیش آغاز شد، یک هزار و ۶٠٧ نفر کشته شدند که یک هزار و ٩١ نفرشان از شبه‌نظامیان داعش، ۴۶٣ نفر از نیروهای کرد، ٣٢ تن غیرنظامی و ٢١ تن از مخالفان مسلح دولت سوریه بودند.

مطالب مرتبط

بخش بزرگی از کوبانی تحت کنترل نیروهای کرد درآمده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,