Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
استاتوس

«١٠ فحش برتر سیاسیون ایرانی و دختر ایرانی در جمع انجمن جهانی تیزهوشان»

2015 January 21

مسیب سروندی – الهام رحیم زداه / رادیو کوچه

 

دختر سه ساله ایرانی با ضریب هوشی ١۵۵ به عضویت انجمن بین‌المللی تیزهوشان (Mensa) درآمد. برنامه استاتوس این هفته با اخبار متنوعی آماده شده است و در آیتم سوتی هفته نیز ١٠ فحش برتر سیاسیون ایرانی را نیز برای شما آماده کرده‌ایم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«دختر سه ساله ایرانی در جمع اعضای انجمن جهانی تیزهوشان»

دختر سه ساله ایرانی با ضریب هوشی ١۵۵ به عضویت انجمن بین‌المللی تیزهوشان (Mensa) درآمد.

«منسا» انجمن بین‌المللی تیزهوشان با گروه‌های متعدد ملی و منطقه‌ای در سراسر جهان است که اقدام به گردآوری افراد دارای بهره هوشی بالا کرده و با برنامه‌های سازماندهی شده، سعی در پرورش هر چه بهتر توان هوشی اعضا دارد.

«رها دائمی»، مادر «نفس اسناوندی» در این ارتباط گفت: حدود دو درصد از مردم کل جهان که ضریب هوشی بالای ١٣۵ دارند می‌توانند عضو منسا شوند و نفس اولین کودک ساکن ایران است که در نوامبر ٢٠١۴ به عضویت این سازمان در آمده است. کمتر از صد و پنجاه کودک زیر سن مدرسه در کل دنیا عضو منسا هستند.

دائمی افزود: دخترم از هفت ماهگی اولین کلماتش را ادا کرد و از دو سالگی پایتخت کشورها، سیارات منظومه شمسی، اندام‌های داخلی و خارجی بدن، متضادها و اشکال هندسی را می‌شناسد. خواندن و نوشتن حروف انگلیسی نیز از دیگر توانمندی‌های اوست.

22

وی که با حساسیت خاصی پیگیر فراهم کردن زمینه آموزش مناسب دخترش است با اشاره به مراجعات مکررش به آموزش و پرورش از بی‌توجهی‌ها و برخوردهای سردی که با او شده گله‌مند است و می‌گوید: در مراجعاتی که داشتم بارها به من گفته‌اند هوش بالا در این سن که چیز مهمی نیست و کار خاصی نباید برای این قبیل کودکان انجام داد. نفس در حال حاضر تمام کتاب‌های پیش دبستانی را بلد است و می‌تواند به راحتی دوره دبستان را شروع کند، ولی با پیگیری‌هایی که کردم فقط دو مدرسه غیر‌دولتی در تجریش چنین امکانی را دارند که علاوه بر مشکل رفت و آمد، شهریه آنها هم بسیار سنگین است و آموزش و پرورش هم گفته در صورت تحصیل زودتر از زمان رسمی نفس در مدرسه خصوصی برای بازگشت به مدارس دولتی با مشکل مواجه می‌شویم.

سوتی هفته

«١٠ فحش برتر سیاسیون»

در لغت‌نامه دهخدا «فحش» از حد درگذشتن در بدی، درگذشتن از حد در جواب و ستم کردن در آن و دشنام و ناسزا معنی شده است.

به گزارش پارسینه، در گزارشی ده مورد از فحش و ناسزاگویی چهره‌های مطرح سیاسی کشور را باز‌نشر داده به این امید که سیاسیون کشور ملاحظه و مراقبه بیشتری در کلام و گفتارشان به خرج دهند و عرصه سیاسی کشور از این امر مذموم و ناپسند مبرا شود:

١- «حسن روحانی» رییس‌جمهور در روز بیستم مرداد‌ماه سال جاری در جمع سفرای ایران در کشورهای خارجی از «مذاکره‌هراس‌ها» انتقاد کرد و گفت: یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است.

rohani

٢- «احمدی‌نژاد» رییس دولت‌های نهم و دهم هم در جلسه علنی ٢۴ اسفند ٩٠ مجلس خطاب به نمایندگان که برای اولین بار سوال از رییس‌جمهور را مطرح کرده بودند، گفت: اگر شما یک ذره از ٢٠ کمتر بدهید، این بی‌معرفتی، نامردی و بی‌انصافی است.

او هم‌چنین در سومین سفر استانی خود به اصفهان از آمریکا به عنوان یک «چهارپای در گل گیر کرده در باتلاق منطقه» یاد کرد و گفت: ریگان و وزیر خارجه آمریکا بی‌شعورهای عالمند.

احمدی‌نژاد در فروردین ٨٩ در جمع مردم آذربایجان غربی هم خطاب به اوباما گفت: گنده‌تر و گردن کلفت‌تر از تو هم نتوانست غلطی بکند.

ahmadinejad

هم‌چنین در سال ٩١ فیلمی با کیفیت پایین از احمدی‌نژاد در سفر نیویورک منتشر شد. در این فیلم او در پاسخ به سوال خبرنگار بی بی سی که گفت در مجلس پرسیدند چرا برای ١۶٠ نفر ویزا گرفتید، لفظی نامشخص به کار برد که برخی گفتند فحش به مجلس بوده و برخی هم گفتند گفته “اوه اوه”!

٣- «احمد خاتمی»، امام‌جمعه موقت تهران هم در خطبه‌های نماز جمعه تهران یک‌بار عربستان را عقده‌ای و بار دیگر آمریکا را گاو بی‌عقل خوانده بود.

khatami_ahmad_091

۴- «سید احمد علم‌‌الهدی»، امام جمعه مشهد هم که اظهارات جنجال برانگیز او در بسیاری از سخنرانی‌هایش چیز تازه‌ای نیست، به عنوان سخنران راه‌پیمایی ٩ دی در سال ٨٨ گفت: مردم ولایت فقیه را حاکم کردند آن‌وقت یک مشت گوساله بزغاله بیایند مقابل چشم مردم به اصل ولایت فقیه توهین کنند؟

۵- «حمید روحانی»، موسس و رییس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی هم چند ماه گذشته در نامه‌ای خطاب به مطهری، او را تشبیه به الاغ کرد.

البته «علی مطهری» در پاسخ به او گفت: با تشبیه تلویحی این بنده به الاغ، باعث ارتقای رتبه اینجانب در کمالات وجودی و شاید توهین به الاغ شده‌اند.

motahari

۶- «فاطمه رجبی»، همسر غلامحسین الهام و نویسنده کتاب احمدی‌نژاد، معجزه هزاره سوم در اظهارنظرهای جداگانه‌ای «میر‌حسین موسوی» را ضد انسان و فحاش، خاتمی را تروریست و آدمکش و زهرا رهنورد و عفت مرعشی (همسر هاشمی رفسنجانی) را زنان فرتوت خوانده بود.

٧- «جعفر شجونی» عضو جامعه روحانیت مبارز هم از دیگر افرادی است که در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایش از ادبیات خاص خود بهره می‌برد.

shajoni

او در بهمن سال ٨٨ در یک برنامه تلویزیونی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی مخالف دولت را «جاسوس غرب» نامید و از الفاظی چون «سگ»، «خر»، «احمق»، «مزدور»، «عمامه به سر بی‌عقل»، «لات» و… برای نام بردن از منافقین، نمایندگان ادوار مختلف مجلس، روسای جمهور پیشین، مراجع تقلید مخالف دولت و معترضان استفاده کرد.

شجونی هم‌چنین موسوی، کروبی و خاتمی را میکروب‌های سیاسی و مثلث شوم نامیده بود.

٨- «مهدی بازرگان» نخست‌وزیر دولت موقت که در دوره اول مجلس به عنوان نماینده مردم تهران انتخاب شده بود در مجلس در پاسخ به انتقادهای یکی از خانم‌های نماینده گفته بود: اون که به ما .. بود کلاغ … دریده بود!

bazargan1

٩- «هادی غفاری» از انقلابیون دهه ۶٠ و نماینده دوره‌های اول تا سوم مجلس هم به گفته خودش یک‌بار به «محمد احمدی‌نژاد» گفته بود: لعنت بر پدرت.

او در بیان این خاطره می‌گوید: من سال ۶۴ و ۶۵ دعوای تندی را با احمدی‌نژاد کردم، در اوج جنگ. آن زمان این آقا در دانشگاه علم و صنعت دانشجو بود. آقای میرحسین موسوی نخست‌وزیر بود، من برای سخنرانی در دانشگاه علم و صنعت دعوت شده بودم، یک باندی که همه کنار هم نشسته بودند، یک آخوندی هم بین آنها بود، این باند علیه موسوی شعارهای تندی می‌دادند، یک آقایی بلند شد یک نسبتی به آقای میرحسین موسوی داد، من گفتم اگر راست می‌گویی بر پدرت لعنت. گفت با پدرم چه کار داری؟ گفتم اتفاقن من به پدرت لعنت نفرستادم چون می‌دانم دروغ می‌گویی. من آن زمان نمی‌دانستم که او احمدی‌نژاد است!

hadighafari

١٠- «حاج منصور ارضی» از مداحان سرشناس کشور هم که به کرات در خلال مجالس مختلف روضه از ادبیات خاصی استفاده می‌کند در سخنرانی‌های جداگانه‌ای «قالیباف» را به عمر سعد تشبیه کرده بود، به «هاشم آقاجری» گفته بود حرام‌زاده، «مشایی» را با سلمان رشدی مقایسه کرده و به «هاشمی رفسنجانی» گفته بود پیر کفتار و برایش آرزوی مرگ کرده بود.

حوادث

«تجاوز پدر به دختر و سر بریدن همسر»

قائم‌مقام دبیر‌کل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر ایران از کشف دویست و سیزده آزمایشگاه تولید شیشه خبر داد و گفت: در ۹ ماهه امسال پانصد تن تریاک و مواد صنعتی و سنتی با منشا تریاک کشف شده است.

به گزارش جام جم، دکتر «علیرضا جزینی» در شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر در استان همدان درباره تهدید مواد‌مخدر صنعتی و سنتی گفت: در سال ٢٠١۴ کشور افغانستان ٧ هزار تن تریاک و مواد سنتی را در دویست و بیست و چهار هزار هکتار از اراضی ١٩ استان خود کشت کرده است و امسال هم پیش‌بینی می‌شود میزان تولید افزایش یابد.

وی از کشف دویست و سیزده آزمایشگاه تولید شیشه خبر داد و گفت: میزان مصرف ماده‌مخدر شیشه وحشتناک است و متاسفانه مصادیقی درباره مصرف‌کنندگان شیشه داریم که پدر به دختر خود تجاوز کرده و شوهر سر همسر خود را بریده است که این رفتارهای ناهنجار به سبب توهم مصرف شیشه رخ داده است.

جزینی بیان کرد: ٢۵ درصد قتل‌ها دلیل آن متوجه مصرف موادمخدر صنعتی است و هم‌چنین ۶۵ درصد همسر‌آزاری‌ها و ۵۵ درصد طلاق‌ها ناشی از مواد‌مخدر است و به طور کلی پایه مواد‌مخدر منشا بروز خیلی از آسیب‌های اجتماعی دیگر است.

shisheh

وی با بیان این‌که در حوزه دانش‌آموزی و دانشجویی خطر مصرف مواد‌مخدر احساس می‌شود، افزود: ۶٧ درصد دانشجویانی که مصرف‌کننده مواد‌مخدر هستند بنابر اظهارات آنها نخستن تجربه مصرف در دوره متوسطه را داشته‌اند.

قائم‌مقام دبیر‌کل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با بیان این‌که ٢١ درصد فعالان حوزه صنعت مواد مصرف می‌کنند، عنوان کرد: یک درصد دانش‌آموزان مصرف‌کننده مواد‌مخدر هستند که چهار دهم درصد آنها شیشه مصرف می‌کنند.

یادی از تاریخ

«مردی که یک عمر برای اعتدال نالید»

دکتر «علی شریعتی» در وصف دکتر «محمد مصدق» گفته بود، مردی که یک عمر برای آزادی نالید. درباره بازرگان هم چه بسا بتوان گفت، مردی که یک عمر برای اعتدال نالید.

منبع عصر ایران، ٢٠ سال پیش و در شامگاه جمعه سی‌ام دی‌ماه ١٣٧٣ خورشیدی و در حالی‌که همه جا صحبت از بازی پر برخورد و حاشیه‌ساز دو تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال در عصر همان روز دلگیر زمستانی بود و البته هنوز اصطلاح دربی رایج نشده بود،  گوینده اخبار تلویزیون خبر درگذشت مهندس «مهدی بازرگان» نخست‌وزیر دولت موقت انقلاب اسلامی را با لحنی سرد قرائت کرد.

در خبر تاکید شده بود: مهدی بازرگان در زوریخ سوییس درگذشت بی‌آن‌که اشاره کند تنها یک هفته قبل و به قصد درمان به این کشور سفر کرده بود و قبل از شروع درمان در بیمارستان مورد‌نظر چشم از جهان فرو بست. او قبل از آن سفر بی‌بازگشت، مدتی در بیمارستان دی تهران بستری بود.

شاید می‌خواستند شنونده گمان کند بازرگان پس از اتمام نخست‌وزیری و نمایندگی مجلس شورای اسلامی سال‌های بازنشستگی را مانند «سید ‌محمد‌علی جمال‌زاده» در آرامش و آسایش در سوییس می‌گذرانده و انگار نه انگار که در تمام ١٠ سال پس از اتمام نمایندگی در ایران زندگی می‌کرد و تنها یک‌بار به آلمان سفر کرد و بازگشت و هیچ‌گاه جلای وطن نکرد و به اپوزسیون خارج‌نشین نیز نپیوست.

لحن تلویزیون البته پس از آگاهی از پیام تسلیت رهبر به مرحوم سحابی تعدیل شد و مراسم تشییع جنازه و تدفین و ترحیم نیز به ترتیب در خیابان میرداماد تهران و آرامگاه بیات قم و حسینیه ارشاد با آرامش و شکوه برگزار شد و تا چند سال قبل امکان برگزاری مراسم سالگرد هم فراهم بود.

مهدی بازرگان در سال ١٢٨۶ خورشیدی یک‌سال پس از صدور فرمان مشروطه به دنیا آمد و در دوران رضا خانی در زمره اولین گروه محصلان اعزامی به اروپا بود و در بازگشت نیز ابتدا به ساکن وارد عرصه سیاست نشد و اتفاقن چون صبغه دانشگاهی او می‌چربید، از جانب دکتر محمد مصدق ماموریت یافت ریاست هیات خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس و واگذاری همه امور به ایرانی‌ها را بر عهده گیرد و این مهم را با شایستگی انجام داد و دفتری که ۶۴ سال پیش در پالایشگاه آبادان از انگلیسی‌ها تحویل گرفت هم‌چنان موجود و خاطره‌انگیز است.

می‌توان گفت که او بازرگان‌زاده و فرزند یک تاجر مشهور (حاج عباسعلی بازرگان) بود و از این‌رو نیز نام خانوادگی‌شان بازرگان؛ اما هرگز روحیه تجاری و اقتصادی نداشت و در هر پروژه صنعتی و تولیدی به منفعت مشترک و منافع عمومی بیشتر بها داد تا منافع شخصی.

وی وارد سیاست شد اما هیچ‌گاه جامه سیاستمداران حرفه‌ای را نپوشید که لازمه آن پرهیز از صراحت و قدری زد و بند بود و حتا متهم شد که گاه از او رفتارها و گفتارهایی سر‌می‌زند که سیاستمدارانه نیست و به نامه‌ای اشاره می‌کنند که در سال ١٣۵٨ بعد از اشغال سفارت آمریکا در تهران به «محمد رضا پهلوی» نوشت که در آن از شاه خواسته بود به ایران بازگردد تا غائله بخوابد!

bazargan

به زندان رژیم شاه افتاد و سال‌ها هم در زندان به سر برد اما هیچ‌گاه به یک انقلابی به مفهوم مصطلح تبدیل نشد و روحیه آشتی‌جویانه و خیر‌خواهانه را فرو نگذاشت حال آن که زندان، مردان و زنان سیاست را رادیکال می‌کند.

در همان زندان و در سال ١٣۴۴ بود که سخنی ماندگار بر زبان آورد: «ما آخرین گروهی هستیم که با زبان قانون با شما سخن می‌گوییم.» پیش‌بینی او محقق شد زیرا دیگران راه‌های مبارزه مسالمت‌آمیز را بی‌ثمر دانستند و برخی سلاح در دست گرفتند.

از دل حزب متبوع او یک سازمان مسلح متولد شد و خود نیز «چریک پیر» لقب گرفت اما هیچ‌گاه بر هیچ رفتار مسلحانه‌ای مهر تایید نزد.

روشنفکر بود اما با مراجع تقلید رابطه نزدیکی داشت چندان که قبول مسوولیت دولت موقت را به کسب از تکلیف از «مرعشی نجفی» نیز موکول کرد که هر چند نسبت خانوادگی نزدیکی با او داشت اما گویا به خاطر تقلید شرعی هم بود.

بازرگان از فرنگ بازگشته بود بی‌آن که فرنگی شده باشد. او یک ایرانی تمام عیار بود و در عین پایداری بر اصول، سخت مداراجو. هم اهل نماز و عبادت و هم دوستدار آزادی. هم طرف‌دار اقتصاد آزاد و هم منتقد سود‌جویی افراطی فردی و نگاه دنیوی.

روشنفکران سکولار از وصیت‌نامه او ناخرسندند و باور نمی‌کنند نوشته بازرگان باشد آن‌قدر که سویه اخروی دارد.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس مرتبط با آیتم سوتی هفته است، به عقیده شما مسوولین سیاسی ایران تا چه میزانی ادب را در سخنرانی‌های خود رعایت می‌کنند و آیا چنین ادبیاتی در رابطه با دیگر سیاست‌مداران زمانی‌که به کار برده می‌شود، تاثیری بر روند سیاست کلان کشور دارد یا خیر؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,