Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
در نطق سالانه‌اش در کنگره

«باراک اوباما هرگونه تحریم احتمالی تازه کنگره علیه ایران را وتو خواهد کرد»

2015 January 21

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در گزارش سالانه خود به کنگره آمریکا اعلام کرد که هرگونه تحریم احتمالی تازه کنگره علیه ایران را وتو خواهد کرد، چرا که به گفته او منجر به شکست دیپلماسی آمریکا در قبال ایران خواهد شد.

شه‌شنبه شب بیستم ژانویه، رییس جمهوری آمریکا، در نطق سالانه‌اش در کنگره آن کشور که به طور زنده از کانال‌های مختلف تلویزیونی پخش می‌شد، در مورد وضع تحریم‌های تازه از سوی کنگره آن کشور علیه ایران با صراحت گفت در مقطع فعلی که مذاکرات با این کشور جریان دارد، آن را وتو خواهد کرد.

همچنین به گزارش وب‌سایت رسمی کاخ سفید، آقای اوباما گفته است که تحریم‌های تازه تصویب شده در کنگره علیه ایران، مطمئنن به شکست دیپلماسی آمریکا منجر خواهد شد و ایران دوباره برنامه اتمی خود را از سر خواهد گرفت، به همین دلیل رییس جمهوری آمریکا می‌گوید هرگونه تحریم تازه را وتو خواهد کرد.

obama

آقای اوباما در مورد پرونده اتمی ایران گفت که معتقد است برای نخستین بار در طول یک دهه، مذاکرات هسته‌ای با ایران پیشرفت داشته و آمریکا این فرصت را دارد تا در زمان باقی مانده تا پایان بهار، به توافقی جامع با ایران برسد.

وی همچنین افزوده است:‌ دیپلماسی ما در ارتباط با ایران در جریان است، و برای اولین بار ظرف یک دهه،‌ پیشرفت برنامه اتمی این کشور را متوقف کرده‌ایم و ذخایر مواد اتمی این کشور را کاهش داده‌ایم. از حالا تا بهار،‌ شانسی برای مذاکره بر سر یک موافقت‌نامه جامع که مانع مسلح شدن این کشور به سلاح اتمی خواهد شد را داریم.

توافقی که به گفته آقای اوباما، آمریکا و متحدانش، از جمله اسراییل را ایمن می‌کند، و همچنین مانع از مناقشه دیگری در خاورمیانه می‌شود.

باراک اوباما در عین حال خاطرنشان می‌کند که ممکن است این مذاکرات به نتیجه نرسد، و در این صورت آمریکا گزینه‌های دیگر را نیز در نظر خواهد گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,