Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
طی یک عملیات ٢٤ ساعته

«نیروهای پیشمرگه‌ کردستان به ١٧ کیلومتری موصل رسیدند»

2015 January 22

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای پیشمرگ کردستان، پس از پیش‌روی به طرف موصل، مرکز خلافت اسلامی در عراق و تحقق پیروزی‌های گسترده در حومه این شهر توانستند شاهرگ حیاتی گروه دولت اسلامی، داعش در مرز با سوریه را قطع کنند.

به گزارش «اسکای نیوز»، نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان، در ادامه عملیات نظامی خود علیه «داعش»، این گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرا را از حدود ۵٠٠ کیلومتری اراضی تحت اشغال در شمال و غرب عراق عقب راندند و مهم‌ترین مسیر امدادرسانی این گروه در غرب عراق که موصل را به پایگاه‌هایش در سوریه متصل می‌کرد، مسدود کردند.

پیشمرگه‌های کرد که ساعت ٧ صبح روز چهارشنبه بیست و یکم ژانویه، حملاتی را به مواضع گروه حکومت اسلامی (داعش) در شمال عراق آغاز کردند، پس از ٢۴ ساعت توانستند برخی از دهکده‌هایی را که به پایگاه عملیاتی داعش تبدیل شده بود از این گروه بازپس بگیرند.

«سعید مموزینی» مسئول اطلاع رسانی «حزب دمکرات کردستان»، روز پنج‌شنبه بیست و دوم ژانویه، در این رابطه گفته است که نیروهای پیشمرگه با حمایت جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به ۱۷ کیلومتری مرکز موصل رسیدند.

peshmargah

همزمان با حملات هوایی ائتلاف، نیروهای پیشمرگه از ۵ محور پیشروی کرده‌ یک مرکز را به کنترل خود درآوردند که بر چهارراه حیاتی در ۴٠ کیلومتری غرب موصل اشراف دارد که در صورتی که این مسیر همچنان در کنترل پیشمرگه‌ها باشد، ارتباط موصل از شهر «تل‌عفر» که در ٧٠ کیلومتری غرب موصل واقع است، قطع خواهد شد.

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، «مسرور بارزانی» رییس شورای امنیت اقلیم کردستان در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرده است، عناصر مسلح داعش همچنان می‌توانند بین موصل و تل‌عفر تردد داشته باشند ولی این امر با دشواری و از طریق جاده‌های ارتباطی طولانی‌تر انجام می‌شود.

«مسرور بارزانی» که از مرکز عملیات کرد‌ها سخن می‌گفت، افزوده است، «موصل، نسبت به گذشته تا حد زیادی از شمال، شرق و جنوب منزوی شده است. حلقه محاصره داعش تنگ‌تر نیز می‌شود».

نیروهای پیشمرگه کرد، همچنین در سپتامبر گذشته گذرگاه مرزی «ربیعه» را که مهم‌ترین مسیر امدادرسانی و لجستیکی تروریست‌های داعش بین عراق و منطقه الجزیره و استان «الرقه» در سوریه محسوب می‌شود، قطع کردند.

بیشتر بخوانید

نیروهای پیشمرکه اقلیم کردستان شهر شنگال را از داعش بازپس گرفتند

نیروهای پیشمرگه کردستان محاصره کوهستان شنگال را شکستند

نیروهای پیشمرگه کردستان شهر زممار را از داعش بازپس گرفتند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,