Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«جوابیه مدیر شبکه صدای آمریکا به نامه ۶سایت دولتی»

2010 March 16

در پی ارسال نامه‌ای از سوی سردبیران شش سایت خبری ایران و انتقاد از نحوه پوشش اخبار ایران در وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری، مدیر شبکه خبری فارسی صدای آمریکا طی نامه‌ای به این اعتراض پاسخ گفته است. در بخشی از این نامه آمده است: «آیا این سردبیران تلاش می کنند وظیفه دولت را در قالب حرفه رسانه‌ای انجام دهند؟ به سادگی می‌توان تصور کرد مقام‌های دولت سردبیران را احضار کرده و به آن‌ها «پیشنهاد» کرده باشد که به نفع آن‌هاست چنین نامه‌ای خطاب به رسانه‌های غربی بنویسند. زیرا، ساده بگویم، واقعیت‌ها بحث آن‌ها در نامه‌شان را تایید نمی‌کند.»
متن جوابیه مدیر شبکه خبری صدای آمریکا به شرح زیر است:
نامه مشترکی از سوی سردبیران شش وب‌سایت خبری ایران به دفتر ما رسید. این نامه چند سووال حساس درباره روش سازمان‌های خبری بین المللی و پوشش خبری آنان از وقایع اخیر ایران مطرح کرده است. این نامه به طور مشخص گزارشها و گزارشگران غربی را متهم کرده است وظیفه خود را با شرافت و بطور حرفه ای انجام نداده‌اند. چرا؟
سردبیران به موردی اشاره کرده‌اند که، به گفته آنان، رسانه‌های غربی گزارشی را به نقل از یک بلاگ ایرانی درباره مرگ یک زن جوان منتشر کرده اند، که به گفته آنان هنگامی که پس از تظاهرات بعد از انتخابات دستگیر و زندانی شده بود، مورد آزار جنسی قرار گرفت. این سردبیران چنین شکایت کرده اند: «آیا به نظر شما انتشار خبری به این ابعاد از منبع یک وبلاگ گمنام و بی نام و نشان، اقدامی حرفه ای است؟»
سپس اشاره کرده‌اند به موضوع ندا آقا سلطان. سردبیران وبسایتهای ایرانی حضور یک پزشک جوان در ویدئوی مرگ ندا را مشکوک دانسته و پرسیده‌اند: «چرا او پنج روز قبل از مرگ ندا از بریتانیا به ایران آمد و یک روز بعد از واقعه ایران را به سوی بریتانیا ترک کرد، و در آن جا با بی بی سی مصاحبه کرد؟ » سردبیران بار دیگر حرفه‌ای بودن ژورنالیستهای غربی را در ندیده گرفتن توضیحی دیگر برای مرگ این زن جوان مورد سئوال قرار داده اند.
این نامه در ادامه، بی بی سی فارسی و صدای آمریکا را متهم کرده است بینندگان خود را به شرکت در تظاهرات ضد دولتی تشویق می کنند، شکایتی که دائما از مقامهای ایرانی شنیده می‌شود. آن‌ها به طور مشخص در مورد مصاحبه صدای آمریکا با عبدالمالک ریگی، که اکنون در بازداشت ایران است، شکایت کرده‌اند و او را از رهبران تروریست خوانده و مدعی شده اند که از سوی صدای آمریکا بعنوان یک قهرمان معرفی شده است.
در این جا نامه جالب‌تر می شود. ژورنالیست های وبسایت های ایرانی می گویند آنها این نامه را «نه در دفاع از دولت آقای احمدی‌نژاد، بلکه در دفاع از واقعیت‌های جاری در ایران» نوشته‌اند. آن‌ها از سازمان‌های خبری غربی خواسته‌اند این موضوع را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند و قضاوت کنند که آیا رفتارشان «حرفه‌ای… منصفانه و بی‌طرفانه» بوده است یا نه؟
سردبیران سایت‌های: الف، فردا، همشهری آن لاین، جهان، خبر آن لاین و تابناک این نامه را امضا کرده‌اند.
جالب است که هیچ یک از این سایت‌ها توسط مقام‌های ایرانی بسته نشده است، در حالی که چندین رسانه دیگر در داخل کشور بسته و تعدادی از ژورنالیست‌ها بازداشت شده اند.
این موضوع این سوال را مطرح می‌کند: «آیا این سردبیران تلاش می کنند وظیفه دولت را در قالب حرفه رسانه‌ای انجام دهند؟»
به سادگی می‌توان تصور کرد مقام‌های دولت سردبیران را احضار کرده و به آن‌ها «پیشنهاد» کرده باشد که به نفع آن‌هاست چنین نامه‌ای خطاب به رسانه‌های غربی بنویسند. زیرا، ساده بگویم، واقعیت‌ها بحث آن‌ها در نامه‌شان را تایید نمی‌کند.
بنابراین اجازه بدهید برخی سوال‌ها را برای سردبیران ایرانی مطرح کنیم:
۱- آیا رسانه‌های داخلی ایران آزاد و قادراند گزارشهای عینی، دقیق و جامع درباره رویدادهای کشور منتشر کنند؟
۲- آیا ژورنالیست‌های غربی اجازه دارند بعد از حضور در ایران آزادانه و بدون محدودیت حرکت کنند؟
۳- آیا مقام‌های ایرانی به شهروندان اجازه همکاری با رسانه‌های غربی و یا اجازه دسترسی به منابع خبری و تصویری غربی می‌دهند؟
البته ما می‌دانیم که پاسخ به این سووالها به ترتیب چنین است: نه، نه، و نه. من به سردبیران ایرانی که این نامه سرگشاده را نوشته‌اند، پیشنهاد می‌کنم قبل از آن که بر خود فرض بدانند که به همکاران غربی خود نظر مشورتی بدهند، وضع خود را در داخل خانه مرتب کنند.
قصد من کمرنگ جلوه دادن مشکلات ژورنالیست‌های مسوول در ایران نیست، که سعی در تنازع بقای حرفه‌ای دارند. ولی همه ژورنالیست‌ها باید از خودشان بپرسند تا کجا می‌توانند پیش بروند و هنوز احترام‌شان نزد خودشان باقی بماند. در این رابطه باید اشاره کنم که بسیاری از ژورنالیست‌های ایرانی ترجیح داده‌اند کشورشان را ترک کنند. من آنها را می‌ستایم که برای باقی ماندن بر اصول حرفه‌ای‌شان به این فداکاری دست زده‌اند.

آلکس بلیدا
مدیر شبکه خبری فارسی صدای آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,