Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
جنبش ضد اسلامی‌سازی غرب

«رهبر پگیدا بعد از انتشار عکسش در هیبت هیتلر استعفا کرد»

2015 January 22

خبر / رادیو کوچه

 

در پی انتشار عکس خصوصی «لوتس باخمان» رهبر جنبش «ضد اسلامی‌سازی غرب» (پگیدا) در هیبت هیتلر وی از سمت خود کناره‌گیری کرد.

وب‌سایت «دویچه‌وله» آلمان روز پنج‌شنبه بیست و دوم ژانویه در این رابطه گزارش داد، لوتس باخمان٬ بنیان‌گذار و رهبر جنبش «پگیدا» (اروپایی‌های میهن‌پرست علیه اسلامی‌شدن غرب) ٬ در پی انتشار عکسش با «سبیل مسواکی» و ظاهری شبیه به آدولف هیتلر و افشای مجموعه‌ای از توهین‌هایش به پناه‌جویان و مهاجران٬ روز چهارشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بنابه این گزارش، «باخمان» در ابتدا تلاش کرده بود تا نشان دهد که هدف از ثبت این عکس که دو سال پیش گرفته شده صرفن شوخی بوده و او قصد خاصی از انجام آن نداشته٬ اما انتشار این عکس در رسانه‌های مهم آلمان٬ از جمله روزنامه «بیلد» و فشار افکار عمومی در نهایت او را عصر چهارشنبه وادار به تسلیم کرد.

دیگر مسئولان جنبش پگیدا درباره این ماجرا گفته‌اند که خطای اصلی بنیان‌گذار جنبش نه ثبت این عکس جنجال‌برانگیز٬ که کامنت‌هایش در فیس‌بوک درباره پناه‌جویان بوده که آنها را «حیوان» و «کیسه‌های مدفوع» خطاب کرده است.

pegida

«لوتس باخمان» ۴۱ ساله در پی افشای کامنت‌های توهین‌آمیزش درباره مهاجران و پناه‌جویان٬ با انتشار یک پیام عذرخواهی گفت: «متاسفم که این‌گونه چنین آسیبی به منافع جنبش‌مان وارد کردم و از همه شهروندانی که با پست‌های من آزرده‌خاطر شده‌اند عذرخواهی می‌کنم.» او گفته، انتشار این نظرات حاصل بی‌احتیاطی بوده است.

پس از انتشار عکس جنجال‌برانگیز لوتس باخمان در روزنامه پرخواننده «بیلد» در آلمان٬ جنبش پگیدا که در هفته‌های اخیر محبوبیتی فزاینده در شهرهای درسدن و لایپزیگ در شرق آلمان داشته و چندین تظاهرات پرجمعیت را برگزار کرده٬ با چالشی جدی مواجه شده است. حتا بسیاری از فعالان این جنبش٬ کارهای او را «غیر قابل ‌پذیرش» خوانده‌اند.

«زیگمار گابریل»٬ از معاونان «آنگلا مرکل»٬ صدراعظم آلمان٬ در واکنش به این ماجرا گفت: «هرکسی که در عرصه سیاست فعال است و ظاهر خود را به شکل هیتلر درمی‌آورد یا احمق است٬ یا نازی.» او با اشاره به تظاهرات پگیدا که اخیرا بیش از ۲۵ هزار حامی این جنبش را به خیابان‌های درسدن کشاند٬ گفت: «همه کسانی که دنباله‌روی چنین کسانی هستند باید در اقدام خود تجدیدنظر کنند.»

بسیاری از فعالان سیاسی چپ‌گرا و مدافع مهاجرت و پذیرش پناه‌جویان در آلمان٬ حالا از این‌که «پگیدا» روی «دگرستیز و دگرهراس» خود را نشان داده ابراز رضایت می‌کنند. اولا یلپکه٬ از نمایندگان چپ‌گرای پارلمان آلمان می‌گوید: «بالاخره لباس میش از تن گرگ درآمده و روی واقعی‌اش آشکار شده است.»

«لوتس باخمان» حالا با تلاش دادستان‌های آلمانی با تعقیب قضایی به اتهام «نفرت‌پراکنی» و «برانگیختن تنفر نژادی» هم مواجه شده است. دادستان‌های درسدن اعلام کرده‌اند که در پی انتشار گزارش مبسوط روزنامه «بیلد»٬ کارهای مقدماتی پی‌گیری قضایی ماجرا را آغاز کرده‌اند.

عکس خصوصی «لوتس باخمان» با ژست و ظاهری شبیه به «هیتلر» با سرعتی برق‌آسا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست به دست گشت و ترند شد.

بیشتر بخوانید

ابراز نگرانی رییس شورای یهودیان آلمان از احساسات ضد اسلامی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,