Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
خبرهای ورزشی

«ایران، ١٩ سال بدون شکست در مسابقات رسمی مقابل عراق»

2015 January 23

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایران، ١٩ سال بدون شکست در مسابقات رسمی مقابل عراق

تیم‌های ایران و عراق در حالی فردا جمعه در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف هم می‌روند که ایران نوزده سال است در بازی‌های رسمی مقابل این تیم عربی بازنده نشده است.

تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق پس از چهار سال و دوازده روز در مسابقه‌ای رسمی برابر هم در میدان قرار می‌گیرند اما آخرین تقابل دو تیم شانزده روز پیش و در قالب دیداری تدارکاتی انجام شد که هر دو دیدار با برتری ایران به پایان رسیده است.

نخستین بازی رسمی بین دو تیم به ١١ خردادماه سال ١٣۴١ در ورزشگاه امجدیه باز‌می‌گردد، مسابقه‌ای که با تساوی یک بر یک به پایان رسید. ضمن این‌که عراقی‌ها آخرین پیروزی خود مقابل ایران را در جام ملت‌های سال ٩۶ به دست آوردند که از آن بازی ١٩ سال می‌گذرد.

t-m

این دو تیم تاکنون بیست و پنج بار به مصاف هم رفتند که حاصل آن پانزده پیروزی برای ایران بوده است. ۶ رقابت دو تیم با تساوی به پایان رسیده و عراق هم در ۴ مسابقه پیروز شده که یکی از این بردها در ضربات پنالتی برای این تیم عربی به دست آمده است. در این دیدارها ایران ٣۴ گل و عراق ١٧ گل به ثمر رسانده و تنها دیداری که با ضربات پنالتی به پایان رسید، عراق به برتری ۶ بر ۵ رسید.

حال در پنجمین رقابت ایران و عراق در قالب مسابقات جام ملت‌‎های آسیا، هر دو تیم با هدف پیروزی به میدان می‌آیند، زیرا فاتح این مسابقه به جمع ۴ تیم برتر جام صعود کرده و بازنده آن وداع تلخی با این رقابت‌ها خواهد داشت.

طرح رتبه‌بندی مربیان کشتی‌ سازنده برتر کشور تصویب شد

طرح رتبه‌بندی مربیان کشتی سازنده برتر کشور در نهمین سمینار عمومی هیات‌های کشتی سراسر کشور تصویب شد.

به گزارش فدراسیون کشتی، نهمین سمینار عمومی هیات‌های کشتی سراسر کشور امروز (پنج‌شنبه) در سالن کنفرانس خانه کشتی تهران برگزار شد.

esmailpor

در این سمینار که با حضور روسای هیات‌های کشتی سراسر کشور، «رسول خادم» رییس و «حمید بنی تمیم» دبیر فدراسیون کشتی، «حسن بابک» مدیر تیم‌های ملی کشتی فرنگی و «علیرضا رضایی» مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد و سخنگوی فدراسیون کشتی برگزار شد، در مورد مسایل مختلفی از جمله تصویب طرح رتبه‌بندی مربیان سازنده برتر کشور در سال فنی ٩٣-٩۴ بحث و تبادل‌نظر شد.

در ادامه این جلسه و پس از پایان بررسی طرح‌های ارایه شده، برخی روسای هیات‌های کشتی نظرات خود را در زمینه‌های مختلف برای رشد ورزش ملی کشور و رفع مشکلات و موانع موجود ارایه کردند.

عراق جوان‌ترین تیم جام در برابر ایران

معدل سنی ترکیب اصلی تیم‌ملی عراق ترسناک است. آنها در همه بازی‌ها با متوسط سن ٢۴ سال وارد زمین می‌شوند و از دقیقه ٧٠ که همیشه «یونس محمود» بیرون می‌آید متوسط سنی این تیم به ٢٣/٣ سال کاهش پیدا می‌کند. تیمی که ٢ گل از ٣ گلش را در ١۵ دقیقه پایانی بازی‌هایش (٧٧ و ٨٨) به ثمر رسانده.

عصر ایران، تیم‌ملی ایران با چه بازیکنانی وارد زمین می‌شود؟ این سوال ممکن است یک جواب ساده داشته باشد. آن هم این‌که ترکیب اصلی تیم‌ملی ایران در دو بازی اول مشخص است و تیم‌ملی در بازی آخر به دلایل معلوم ترکیب اصلی را دست زده. اما نتیجه این بازی بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل تیم‌ملی با همان ترکیب اصلی بازی خواهد کرد. با این همه بررسی معدل سنی بازیکنان تیم‌ملی عراق نشان می‌دهد که بازی کردن با ترکیب اصلی برابر این تیم می‌تواند در ٣٠ دقیقه پایانی سبب دردسر تیم «کارلوس کی‌روش» شود.

تیم‌ملی عراق در شروع جام یکی از جوان‌ترین تیم‌های جام بوده. اما با توجه به ترکیب اصلی، این تیم حتمن جوان‌ترین تیم جام است. سرمربی این تیم در ٣ بازی انجام شده توسط تیمش از ترکیب‌های بسیار مشابهی استفاده کرده.

iraq

در اصل ترکیب اصلی عراق در تورنمنت دست نخوره و تعویض‌هایش هم حتا مشخص است. فقط دو‌کارته شدن «عبدالزهرا» در دیدار برابر ژاپن سبب شده او از ترکیب اصلی بیرون برود. در اصل عراق ١٣ بازیکن دارد که دوتایشان حتمن تعویض می‌شوند و دوتای دیگر روی هم یک نیمه هم بازی نکرده‌اند و در ترکیب تاکتیکی تیم به جز تعویض دقایق پایانی جایی ندارند.

تیم عراق در مدل بازی بسیار شبیه به ایران عمل می‌کند. آنها تاکید زیادی روی دوندگی دارند و در لحظاتی که حریف را خسته می‌کنند ضربه‌شان را هم می‌زنند.

تیم کی‌روش اگر از ابتدا با «سردار آزمون» به جای «گوچی» وارد زمین شود. به معدل سنی ٢٧/۵ سال خواهد رسید ولی هم‌چنان تفاوت سنی نزدیک به ۴ سال بین دو تیم، ایران را خسته خواهد کرد. اصلن هم عجیب نخواهد بود که ایران در دقایق پایانی بازی را از دست بدهد. مهم‌تر از همه این‌که کارلوس کی‌روش اگر نگاهی به آینده داشته باشد و پیروز هم شود باید مقابل کره‌جنوبی قرار بگیرد. تیمی که دومین تیم جوان باقی مانده در جام است. معدل سنی این تیم نزدیک به ٢۵ سال است و البته یک روز بیشتر از تیم‌ملی ایران استراحت خواهند کرد. البته که کره‌جنوبی ١٢٠ دقیقه بازی کرده و مسیر ملبورن تا سیدنی بسیار طولانی‌تر از کانبرا تا سیدنی است. اما هیچ‌کدام از اینها، تصمیم اشتباه را توجیه نخواهد کرد.

کی‌روش اگر می‌خواهد بازی مقابل عراق را مدیریت کند باید به ترکیبی متفاوت از ٣ دیدار گذشته فکر کند. بازیکنانی مشترک از هر ٣ ترکیب که بتوانند در دقایق ابتدایی بازی تا دقیقه ۶٠ تیم حریف را کنترل کنند و در ٣٠ دقیقه پایانی بازیکنان موثر‌تر را به ترکیب وارد کند. این موضوعی است که حتمن کی‌روش به آن فکر کرده و عجیب نیست اگر تیمش را در ابتدای بازی جوان‌تر به زمین بفرستد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,