Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«تشنج‌های بازار بورس ایران در هفته‌ای که گذشت»

2015 January 23

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شاخص بورس ایران در هفته‌ای که گذشت با تشنج‌هایی روبرو بود. شاخص کل بورس و اوراق بهادار در اواسط هفته جاری با ۲۷۰ واحد افت نسبت به ابتدای هفته در ‌‌نهایت در ارتفاع ۶۵ هزار و۵۶۴ واحدی ایستاد.

همچنین در جریان معاملات روز سه‌شنبه شاخص ۳۰ شرکت بزرگ ۱۴ واحد، شاخص آزاد شناور ۴۰۰ واحد، شاخص بازار اول ۲۳۳ واحد، شاخص بازار دوم ۳۰۶ واحد و صنعت ۱۶۷ واحد افت را تجربه کردند. از سوی دیگر تعداد ۲۷۸ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۴۶۸ میلیارد تومان در ۳۱ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

حال آنکه معاملات روز دوشنبه با جابه‌جایی ۷۵ میلیارد تومان به کانال ۶۵ هزار واحدی سقوط کرد که نماد بانک ملت بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشت و شاخص فرابورس نیز ۱۷ واحد کاهش یافت.

bors

خاموش شدن تابلوی بورس

در حالی ‌که وضعیت بورس ایران هفته‌ای سخت و متلاطم را پشت سر گذاشته بود، روز گذشته تابلو بورس ناگهان خاموش شد که همین امر به تشنج در سالن بورس انجامید. بنا بر گزارش‌ها از صبح روز گذشته تالار حافظ دچار تشنج‌های‌گاه و بیگاه معامله گران بود اما خاموش شدن ناگهانی تابلو به نگرانی مردم حاضر دامن زد به طوری‌که از زمان خاموشی تابلو مجددا فریاد فعالان بورس بلند شد و اقدام به شعار دادن علیه رئیس بازار بورس کردند.

اغلب سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در فضای تورمی به وجود آمده در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال، پول خود را در سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت و نوسانی متمرکز کنند

در همین زمینه «حامد قاسمی» کار‌شناس بورس در گفتگو با ایلنا علت این امر را تداوم ریزش بازار می‌داند و می‌گوید الان به مدت چند هفته است که شاخص بازار بورس افت می‌کند به طوریکه امروز این شاخص به ۶۵۰۰ رسید که ۳۷۸ واحد افت داشت. وی مهم‌ترین علت این ریزش روزانه را شایعات جدیدی در مورد وضعیت اقتصادی و تصمیمات اقتصادی دولت می‌داند که مهترین آن‌ها بستن بودجه بر روی نفت ۴۰ دلاری و معلوم نبودن وضعیت مذاکرات هسته‌ای است. قاسمی گفت بازار به مذاکرات و نتیجه آن خوشبین نیست و بر همین اساس هر روز این شاخص پایین می‌آید مضاف بر اینکه نحوه بودجه نویسی دولت و عدم تعامل مجلس با دولت در هنگام بررسی بودجه در آینده، بازار را به این نتیجه رسانده که احتمال آشفتگی پولی در سال آینده محتمل است.

 

در بورس چه می‌گذرد

گفتنی است آنچه که این روز‌ها بازار سرمایه را رنج می‌دهد، پشتوانه سست نقدینگی در حجم معاملات سهام است. اغلب سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند در فضای تورمی به وجود آمده در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال، پول خود را در سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت و نوسانی متمرکز کنند.

bors1

چنین تفکری در بورس نیز باعث شده تا رشد قیمت سهام با کوچک‌ترین نوسان و عرضه‌های ناگزیر سهامداران متوقف و در کانالی مشخص درجا زند. در عین حال، سرمایه گذاران نقد شدن دارایی‌های مالی در روزهای پایانی سال را به وفادارماندن مطلق در بورس ترجیح می‌دهند.

«حامد قاسمی» مهم‌ترین علت ریزش روزانه را شایعات تصمیمات اقتصادی دولت می‌داند که مهم‌ترین آن‌ها بستن بودجه بر روی نفت ۴۰ دلاری و معلوم نبودن وضعیت مذاکرات هسته‌ای است

در این میان برخی کار‌شناسان معتقدند جاماندن گروه پالایشی از تاثیر فضای فرسایشی حاکم بر معاملات بازار سهام در ۱۰ ماه گذشته با وجود حل برخی ابهام‌های بنیادین در این گروه باعث خواهد شد تا اثر کاهش انتظاری برای قیمت سهام و اصلاح نسبت قیمت بر درآمدی این گروه به محض بازگشایی قریب الوقوع نماد معاملاتی شرکت‌های پالایشی رخ دهد.

گروه پالایشی حدود ۱۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داده اما با توجه به جذب حجم قابل توجهی از نقدینگی موجود در بازار سهام همواره به عنوان پیشرو بر فضای کلی معاملات بورس تاثیر گذار بوده است.

در عین حال، کاهش شدید درآمدهای نفتی از بابت افت قیمت جهانی نفت که به دنبال خود ریزش قیمت‌ها در بازار صادراتی فرآورده‌های نفتی و پتروشیمیایی را به دنبال دارد، باعث شده است تا گروه پالایشی و در عین حال، گروه پتروشیمی‌ها با اقبال خریداران مواجه نباشند. حال باید دید بازگشت این گروه به بازار سهام تاثیری در بازار بورس و تشنج‌های موجود در آن خواهد داشت یا خیر.

بیشتر بخوانید

معیشت کارگران در دست دولت و مجلس

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,