Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
مجله کارگر

«وضعیت بحرانی معلمان: حقوق معلمان ایران پایین‌تر از قطر و ترکیه»

2015 January 24

بهرنگ زندی-شادیار عمرانی/رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اعتراض معلمان گسترده‌تر می‌شود
از روز ۳۰ دی‌ماه معلمان و فرهنگیان شهرهای زیادی در ایران از رفتن به کلاس درس امتناع کرده و دست به اعتصاب زدند. به گزارش سایت خبری «حقوق معلم و کارگر» در شهرهای بسیاری از جمله اسلامشهر، رباط کریم، شهر قدس، کرج، شهریار، شیراز، شاهرود و شهرهای استان کردستان شامل بانه، سقز و مریوان معلمان از رفتن به کلاس درس خودداری کرده اند. در شاهرود و مریوان تجمعات گسترده‌ای نیز برگزار شده است.
خبرهای رسیده از مریوان حاکی از آن است که در روز ۱ بهمن‌ماه بیش از نیمی از معلمان مریوان از رفتن به کلاس‌های درس امتناع کرده و این مساله باعث تعطیلی اکثر مدارس دخترانه و پسرانه در این شهر مرزی استان کردستان شد. معلمان مریوان که در ادامه‌ی اعتصاب صنفی خود، در تقاطع مجاور اداره آموزش و پرورش این شهر دست به تجمع زدند، در پایان تجمع بیانیه‌ای را صادر کردند که نه تنها مشکلات و مسائل معلمان مریوان، بلکه به صورت عموم مشکلات جامعه فرهنگیان کشور را تحت پوشش قرار می‌داد. در این بیانیه به حل کردن مسائلی چون آزادی فعالین صنفی دربند، اجرای بند ۵ قانون خدمات کشوری، تاسیس بانک فرهنگیان، برابری کامل حقوق معلمان زن و مرد و ایجاد فضای مناسب جهت امنیت حقوقی و جانی معلمین اشاره شده است.

22

اعتراض معلمان در ایران

اخراج ۴۰ کارگر دائمی معدن طلای آق دره
به گزارش خبرگزاری کار ایران در روز یکم بهمن ماه مدیریت معدن طلای آق‌دره از ورود ۴۰ کارگر دائمی این معدن، به محل کارشان جلوگیری کرده است. این اتفاق پس از بیکاری بیش از ۳۵۰ نفر از کارگران فصلی معدن طلای آق‌دره اتفاق افتاده است. لازم به ذکر است که اخراج‌شدگان از ۸ تا ۱۲ سال سابقه کار در این معدن را داشتند. کارگران به ایلنا گفته‌اند به کارگران دائمی اخراجی گفته شده است همچون کارگران فصلی با آغاز فصل بهار (۱۵ فروردین) دوباره به کارشان باز می‌گردند اما هیچ تضمینی برای بازگشت به کار آنان از سوی پیمانکار وجود ندارد.
۱۱۰ کارگر ذوب آهن ملایر ۷ ماه حقوق نگرفته‌اند
بیش از ۱۱۰ نفر از کارگران قراردادی شرکت ذوب آهن آلیاژی ملایز ۷ ماه است که هیچ‌گونه حقوق و سنواتی را دریافت نکرده‌ نکرده‌اند. یکی از کارگران معترض ضمن بیان این که «مطالبات کارگران تنها محدود به هفت ماهه‌ی اخیر نمی‌شود» به ایلنا گفت: علاوه بر معوقات امسال، حقوق و معوقات ماههای خرداد، مهر و آذر ۹۲ باقی مانده است. این منبع کارگری همچنین اعلام کرد کارخانه ذوب آهن آلیاژی ملایر از ۳۰ آبانماه به طور کامل تعطیل و نزدیک به ۱۱۰ کارگر از آن زمان تاکنون بیکار شده‌اند. گفته می‌شود این شرکت ۱۲۰ نفر نیروی داشته که در حال حاضرپس از تعطیلی شرکت، غیر از نیروهای نگهبانی کلیه کارگران بیکار شده‌اند. لازم به ذکر است که حدود ۵۰ نفر از این کارگران روز یکم بهمن مقابل فرمانداری ملایر تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

33

تعطیلی ذوب آهن ملایر

۱۰۰ کارگر خدمات شهری سی سخت ۵ ماه حقوق نگرفته‌اند
همچنین در شهر «سی‌سخت» در استان کهکیلویه و بویر احمد بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران خدماتی فضای سبز شهری ۵ ماه است که هیچ‌گونه حقوق و سنواتی دریافت نکرده‌اند. یکی از کارگران «سی سخت» گفته است که: «: شهرداری سی سخت بجای پرداخت کردن حقوق معوقه کارگران در اقدامی عجیب تعدادی از کارگران خدماتی که نیازمند پول بودند را برای اخذ وام ۵۰ هزار تومان به کمیته امداد معرفی کرده است. این کارگران به سبب سختی کار روزانه‌شان مبتلا به انواع بیماری‌های جسمی شده‌اند و قرار بود آنان با اخذ این وام به پزشک معالج مراجعه کنند.» ساعت کار روزانه کارگران خدمات فضای سبز شهرداری این شهر بیش از ۱۰ ساعت اسا که هیچ‌گونه اضافه‌پرداختی بابت اضافه‌ کاری به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.
شکایت سیمان سپاهان از کارگران
به گزارش ایلنا مدیرعامل سیمان سپاهان با طرح دادخواست در شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی (جزایی) دادگستری شهرستان مبارکه، خواستار محاکمه ۶ تن از نمایندگان کارگران پیمانی این کارخانه برای دریافت غرامت اعتصاب کارگران سیمان سپاهان در روزهای ۱۹ و ۲۰ مهر ماه امسال شد. مدیر عامل سیمان سپاهان علاوه بر درخواست محکومیت این کارگران به پرداخت غرامت اعتصاب، از ریاست دادگاه مبارکه خواسته است آنها را به پرداخت خسارات دادرسی از جمله هزینه دادرسی، حق الوکاله و… محکوم کند. این دادخواست در شرایطی در قوه قضاییه طرح شده است که کارگران می‌گویند در روزهای ۱۹ و ۲۰ مهر ماه امسال با توجه به ماده ۱۴۲ قانون کار و در اعتراض به خلف وعده کارفرما مبنی بر تبدیل وضعیت کارگران پیمانی به قرارداد مستقیم در محوطه کارخانه تجمع کرده بودند.

44

شکایت کارفرما از کارگران سیمان سپاهان

نگاهی دوباره به کشتار کارگران در خاتون آباد
بیش از یک قرن پیش در ایالات متحده آمریکا ۴ تن از رهبران کارگری را در روز یک می به جرم سخنرانی و تهییج کارگران در شیکاگو به دار کشیدند، این رهبران کارگری نه مسلح بودند و نه جایی را به آتش کشیدند، ۸ ساعت کار را از دولتمردان وقت آمریکا طلب می‌کردند. هنوز خاطره کشتار ۲۰ نفر از کارگران کارخانه چیت کرج از اذهان پاک نشده است. در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۰ هنگامی که ۲هزار تن از کارگران جهان چیت تصمیم داشتند برای اعتراض به «شرایط وحشتناک کار در کارخانه‌های محمدصادق فاتح یزدی» پیاده به سوی تهران حرکت کنند، چندین کامیون ژاندارم، با تفنگ‌ها و کارگران جهان‌چیت را در کاروانسرای سنگی بی رحمانه به گلوله بستند که در نتیجه آن ۲۰ تن از کارگران کشته شدند، این کارگران نه مسلح بودند و نه جایی را به آتش کشیدند، حقوق معوقه‌شان را طلب می‌کردند. اما با انقلاب ۱۹۷۹ در ایران و استقرار حکومت جمهوری اسلامی، این ماشین کشتار متوقف نشد. جمال چراغ‌ ویسی به جرم سخرانی در اجتماع کارگرانی برای ۱ می روز جهانی کارگر دستگیر و پس از آن اعدام شد.
کنش کشتار کارگران در عصر سرمایه‌داری و در هر دو دولت پهلوی و جمهوری اسلامی یک بخش اجتناب‌ناپذیر واکنش آن‌ها به اعتراض کارگران است.
۴ بهمن ۱۳۸۲ بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران مس خاتون آباد در اعتراض به اخراج‌شان از کار دست به تجمع زدند. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در این مورد می‌نویسد: «چهارم بهمن سال ۱۳۸۲، یادآور روزی خونین، تلخ و دردناک در تاریخ جنبش کارگری ایران است. در این روز جمع کثیری از کارگران اخراجی معدن مس خاتون آباد برای حق بازگشت به کار و حفظ امنیت شغلی خود تصمیم به مسدود کردن جاده شهر بابک – خاتون آباد گرفتند.

55

کارگران مس خاتون آباد ١٣٨٢

این اقدام پس از بی جواب ماندن اعتراض و تحصن چند روزه آنها توسط صاحبان معدن و مقام های اداری، انجام گرفت. پس از این حرکت بود که مامورین امنیتی و انتظامی از زمین و هوا و توسط هلی کوپتر، کارگران را مورد اصابت گلوله قرار دادند. پس از جان باختن یکی از کارگران، آنها به سمت شهر بابک حرکت می کنند، اما در آنجا نیز مورد حمله مسلحانه قرار می گیرند و چهار نفر به نام های ریاحی، جاویدی، مومنی، واحدی و دانش آموزی به نام پورامینی جان خود را از دست می دهد و تعداد زیادی دیگر زخمی می شوند.»
این کشتار در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی رخ داد و مسببین آن نه مجازات شدند و نه حتی به مردم معرفی شدند. نه غرامتی به کارگران پرداخت شد و نه آن ۲۰۰ کارگر که هم اکنون ۵ نفر از آن‌ها با ضرب گلوله از پای درآمده بودند توانستند به سر کارهایشان بازگردند.
نگاهی به اعتراض معلمان و فرهنگیان در ایران
در حالی که از اواخر دی‌ماه امسال اعتراض معلمان و فرهنگیان در برخی از نقاط ایران نسبت به بودجه آموزش و پرورش و وضعیت بیمه‌های درمانی بالا گرفته است، مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش نه تنها در این مورد واکنشی نشان نداده و یا حتی خبرهای این اعتراض را پوشش نداده است، بلکه به پوشش اعتراض دانش‌آموزان استان ایلام در توهیتن به ساحت پیامبر اسلام پرداخته است.
همانطور که در خبرها هم اشااره شد از روز ۳۰ دی‌ماه معلمان بسیاری در ایران دست به اعتصاب زدند، کلاس‌های درس به تعطیلی کشیده شد و در برخی از شهرها مثل مریوان و شاهرود اجتماع معلمان به خیابان هم کشیده شد. معلمان در ایران به چه چیزی اعتراض دارند؟
خبرگزاری ایلنا در نوشته‌ای تحت عنوان دلایل اعتراض صنفی معلمان اشاره می‌کند: «معلمان متحصن به وضع معیشتی خود، بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش و خدمات ضعیف بیمه طلایی معترض‌اند.» اما برای نمونه آنچه که معلمان مطالبه می‌کنند فراتر از این اشارات کلی اینا است.
معلمان مریوان که تجمع روز یکم بهمن‌ماه آن‌ها به صدور بیانیه‌ای منجر شد خواسته‌های خود را در ۹ بند مطرح کردند. خواسته‌ها و مطالباتی که در گذشته هم مطرح بود اما به این صورت به صورت فراگیر از طرف معلمان یک شهر مطرح نشده بود. از برابری دستمزد معلمان زن و مرد تا آزادی فعالین صنفی معلمان که در زندان هستند، اعتراض معلمان مریوان را تا حدود زیادی از نظر شکل و محتوا با اعتراض معلمان کرمانشاه که در تجمع همان روز در مقابل اداره آموزش و پرورش کرمانشاه تجمع‌شان را غیر سیاسی و خواسته‌های خود را صنفی اعلام کرده بودند متفاوت است.

66

اعتراض معلمان مریوان

خانواده آموزش و پرورش در ایران ۱۵ میلیون دانش آموز و معلم را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. ۱۴ میلیون دانش آموز و چیزی حدود ۹۰۰ هزار نفر معلم زیر نظر این وزارت‌خانه هستند. میزان دستمزد دریافتی معلمان که شامل مقاطع ابتدایی و متوسطه می‌شود در بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان متغیر است که نسبت به درآمد سرانه ایران که ۱۱ هزار دلار است، تقریبن ۴۵درصد آن را دربرمی‌گیرد. این شاخص پرداختی نسبت به کشورهای قطر و ترکیه در منطقه بسیار پایین‌تر است و نسبت به پرداختی کارگران بخش صنایع و خدماتی در ایران تفاوت چشمگیری را ندارد. مزایایی همچون بیمه طلایی و خدمات درمانی هم در طول سال‌های اجرای طرح موانع و مشکلات زیادی را برای معلمان فراهم کرده و نتوانسته است نیازها و مشکلات آن‌ها را حل و فصل کند.
کانون صنفی معلمان ایران که شعبات مختلفی در استان‌ها دارد شاید تنها تشکل صنفی معلمان باشد. این کانون در گزارشی که یکی از معلمان همدان در مورد تحویل طومار ۱۳ متری معلمان همدان به مجلس نوشته است نقل می‌کند که اگر طومار هم ۱۳۰ متر شود تغییری در بودجه کشور ایجاد نخواهد شد، این پاسخ یکی از نمایندگان مجلس به معلمان همدان بود.
با عدم تغییر بودجه در سال ۹۴ تغییر چندانی در حقوق و دستمزد و مزایای پرداختی معمان حاصل نخواهد شد و رشد اعتراض معلمان که به شهرهای دیگر نیز کشیده شده است، آموزش و پرورش را با مشکلات جدی‌تری رو به رو خواهد کرد. مجلس از فرصت پیش آمده می‌خواهد برای استضاح وزیر آموزش و پروش استفاده کند و دولت هم با همان بودجه پیشنهادی درصدد است که سال ۹۴ را بگذراند. ادامه اعتراض معلمان و گسترش اعتصاب آن‌ها ۱۵ میلیون نفر را به صورت مستقیم با خود درگیر خواهد کرد و این جامعه بزرگ آماری شاید تنها کلید پیروزی معلمان باشد.

بیشتر بخوانید

ایران خودرو و جذابیت ۵٠٠ دلاری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,