Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
اولین‌ها

«آیا می‌دانید»

2010 March 15

شیرین دهقان / رادیو کوچه

حدود پنج هزار سال قبل افغان‌ها به کشت هویج پرداختند و در قرن هفدهم میلادی بود که آلمان‌ها تغییراتی در ژن آن بوجود آوردند و هویج نارنجی شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هندوراس اولین کشوری بود که گیاه کاکائو در آن به عمل آمد و اسپانیایی‌ها آن را به اروپا آوردند و به آن شکر اضافه کردند. در قرن نوزدهم بود که یک کمپانی انگلیسی اولین بسته شکلات کاکائویی را درست کرد.

نخستین کبریت را یک انگلیسی ساخت و  ذرات گوگرد و فسفر «رابرت بول» به قدری پر خطر بود که اون مجبور بود جلدی از شیشه‌های مات برای کبریت‌هایش درست کند تا به سادگی شعله‌ور نشوند. سوئدی‌ها موفق شدند در سال 1844 کبریت‌های بی‌خطر امروزی که از فسفر قرمز ساخته شده را به بازار عرضه کنند.

حدود پانصد سال پیش که در یکی از معدن‌های کنبرلند بریتانیا گرافیت پیدا شد،  ایده‌ی ساخته شدن مداد هم شکل گرفت. در سال 1760 بود که خانواده «فابر» در نوبرگ آلمان در این زمینه سرمایه‌گذاری کردند و حدود 25 سال بعد «کنته» مدادهایی ساخت که به جای پوسته چوبی که گرافیت را در بر می‌گرفت از گل رس استفاده می‌کرد و این مبنای ساخت مدادهای امروزی شد.

مردم خاور‌میانه در زمانی که یونانی‌ها به دنبال ساخت وسیله‌ای به نام چنگال بودند، از ابزارهایی به جای انگشت استفاده می‌کردند تا این‌که در قرن یازدهم در دوره امپراطوری بیزانس اولین چنگال روی میز گذاشته شد. پانصد سال بعد از آن ایتالیایی‌ها برای چرخاندن ماکارونی از آن استفاده کردند اما سوالی که تا الان ذهن ایتالیایی‌ها را به خود مشغول کرده این است که چه کسی برای اولین بار ماکارونی را دور چنگال پیچاند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,