Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
پس از پایان دوران محکومیتش

«ملا کریکار روحانی تندرو کرد از زندان نروژ آزاد شد»

2015 January 25

خبر / رادیو کوچه

 

«ملا کریکار» (ملا کارگر) امیر پیشین گروه اسلام‌گرای «انصار الاسلام» صبح روز یک‌شنبه بیست و پنجم ژانویه از زندان نروژ آزاد شد.

«نجم‌الدین فرج» معروف به (ملا کریکار) که هفدهم مارس ٢٠١٢ از سوی دادگاه بدوی اسلو به ۶ سال زندان محکوم شد، از طرف دادگاه تجدید نظر نروژ این حکم به ٢ سال و ١٠ ماه کاهش پیدا کرد.

گروه «انصارالاسلام» یک گروه اسلام‌گرای تندرو بود که در سال ١٩٩٩ پس از انشعاب از جنبش اتحاد اسلامی تشکیل شد، در منطقه اورامان در اقلیم کردستان به ویژه در منطقه بیاره حمکرانی می‌کرد.

وب‌سایت «دوربین»، نزدیک به جریان «ملا کریکار» روز یک‌شنبه بیست و پنجم ژانویه، اعلام کرده است: «نجم‌الدین فرج معروف به ملا کریکار امروز (یک‌شنبه) از زندان کنگسوینگر به شهر اسلو انتقال یافته است.»

topelement

«ملا کریکار» که نام کامل وی «نجم الدین محمد» است در سال ١٩۵۶ در شهر سلیمانیه به دنیا آمد، وی طی سالیان طولانی در مساجد شهر سلیمانیه با خواندن خطبه‌های تند جوانان را برای انجام فعالیت‌های خشونت‌بار تشویق می‌کرد.

گروه تحت فرماندهی وی، در سپتامبر سال ٢٠٠٠ با حمله به یکی از پایگاه‌های اتحادیه میهنی کردستان، در روستای «خلی حه‌مه» در نزدیکی شهر حلبجه، ۴٢ نفر از پیشمرگ‌های کرد را کشته و سر، چشم، بینی و گوش تعدادی از جنازه‌ها از تنشان جدا کردند.

این ملای تندرو همچنین طی سالیانی که در زندان نروژ به‌سر می‌برد، فتواهای افراط‌گرایی علیه مسئولان و روشنفکران کرد را صادر کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,