Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
استاتوس

«تدوین معیار‌های همسر‌گزینی از سوی حوزه‌های علمیه قم»

2015 January 28

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هم‌کاری مرکز پژوهش‌های حوزه علمیه قم اقدام به تدوین معیار‌های همسر‌گزینی کرده است. از آن‌جایی که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جوانان ایرانی همسر‌گزینی است، برنامه این هفته نیز در آیتم خبر تنوری به تدوین معیار‌های همسر‌گزینی از سوی حوزه‌های علمیه پرداخته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«تدوین معیار‌های همسر‌گزینی از سوی حوزه‌های علمیه»

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هم‌کاری مرکز پژوهش‌های حوزه علمیه قم اقدام به تدوین معیار‌های همسرگزینی کرده است. این پروژه مشترک را می‌توان یکی از اولین اقدامات حوزه‌های علمیه در حوزه وزارت بهداشت به ‌عنوان یکی از تخصصی‌ترین دستگاه‌های دولت دانست.

به گزارش شرق، شاید بتوان مهم‌ترین و جدی‌ترین شکل فعالیت‌ حوزه‌های علمیه در وزارت‌خانه‌های کشور را راه‌انداری مدارس وابسته به این نهاد در وزارت آموزش‌وپرورش دانست. به ‌طوری‌که در سال ١٣٩١، راه‌اندازی مدارس وابسته به حوزه‌های علمیه، از تکذیب در سال ٨٨ به افتتاح ٣٠ مدرسه در سال ٨٩، توسعه صد مدرسه در سال ٩٠ و راه‌اندازی هزار و هشت‌صد مدرسه پیش‌حوزوی در سراسر کشور رسیده است. روند صعودی حضور و فعالیت اجرایی حوزویان در آموزش‌وپرورش در سال ١٣٩١، به بالاترین حد خود رسید. به ‌طوری‌که معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه از راه‌اندازی هزار و هشت‌صد مدرسه پیش‌حوزوی یا «مدرسه امین» با مدیریت سی‌صد مدرسه علمیه در سراسر کشور خبر داد. پس از آن بود که «حجت‌الاسلام ذوعلم»، دبیر سابق ستاد هم‌کاری‌های حوزه علمیه و آموزش‌وپرورش، در آبان‌ماه سال ١٣٩١، عنوان کرد: امروز درهای آموزش‌وپرورش روی حوزه‌های علمیه باز است و عزم جدی برای برداشتن گام‌های بلندتر در راستای ایجاد زیرساخت‌های تعلیم و تربیت دینی محسوس است.

akhond

پس از آن ورود تعداد زیادی از روحانیان به دانشگاه در قالب هسته‌های مشاوره نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، یکی دیگر از مهم‌ترین پروژه‌های مشترک میان دولت و حوزه‌های علمیه بود. حالا این نهاد دینی در قالب تدوین معیار‌های همسر‌گزینی پا به وزارت بهداشت به ‌عنوان یکی از تخصصی‌ترین وزارت‌خانه‌های دولت گذاشته است؛ اقدامی که از سوی مسوولان وزارت بهداشت تنها به بیان کلیاتی از آن محدود می‌شود و هنوز مشخص نیست این معیار‌های تدوین‌ شده دارای چه جزییاتی است.

ورود حوزه‌های علمیه به مقوله ازدواج در تخصصی‌ترین وزارت‌خانه دولت، اما در شرایطی است که در حال حاضر کشور با چالش‌های مهمی در مقوله ازدواج دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. نکته حایز اهمیت در وضعیت ازدواج در جامعه ایرانی، سهم نسبتن بالای کسانی است که هرگز ازدواج نکرده‌اند. به‌ طوری‌که بر اساس بررسی مرکز آمار ایران در سال ١٣٩٠، ٣٨ درصد مردان ایرانی و ٣٠ درصد زنان ایرانی هرگز ازدواج نکرده‌اند. البته این درصد در مقایسه با آمار سال ١٣٧۵ و ١٣٨۵ روند کاهشی نیز داشته است. به طوری‌که بر اساس سرشماری سال ١٣٧۵، ۴٧ درصد مردان و ۵/٣٩ درصد زنان هرگز ازدواج نکرده بودند و در سال ١٣٨۵ نیز ۴/۴٣ درصد مردان و ۴/٣۵ درصد زنان نیز هرگز ازدواج نکرده بودند. این آمار‌ها نشان از آن دارد که در هر سه سرشماری، نسبت افرادی که هرگز ازدواج نکرده‌اند، در میان مردان بیشتر هستند.

سوتی هفته

«عمل گوش‌الاغی هم در ایران مد شد»

این روزها که دیگر عمل‌های بیست میلیونی بینی، فک و گونه و چال گونه یا چونه تا حدودی عادی شده و حتا از مد افتاده هر دم خبری غافلگیرکننده از جدیدترین عمل‌های زیبایی صورت مثل پتک هوش را از سر آدم می‌برد مثل عمل تغییر رنگ چشم یا کاشت نگین گوشه چشم. اما اخیرن جراحی زیبایی جدیدی مد شده که اتفاقن برخی دختران و پسران ایرانی، هر چند معدود، از قافله آن عقب نمانده‌اند؛ عمل گوش آن‌هم مدل «الاغی»! است.

به گزارش آفتاب یزد، گاهی اگر آدمی با شنیدن یا خواندن خبری شاخ دربیاورد حق دارد. اصلن گاهی باید شاخ درآورد تا بتوان هضم کرد خبری یا اتفاقی یا واقعیتی را که چه در حال وقوع است، چه اتفاق افتاده و چه اتفاق خواهد افتاد. مثل انواع و اقسام عمل‌های عجیب‌و‌غریب زیبایی.

gosh

شاید شنیدن این خبر بی‌شباهت به جک یا لطیفه نباشد اما جک یا لطیفه هم می‌تواند واقعی باشد اما واقعیتی تلخ و تاسف‌آور. چنان‌چه خبرنگار یک رسانه در همین تهران جوانانی را مشاهده کرده که این عمل را روی گوششان انجام داده‌اند و حتا در توصیف مدل گوش‌های جدید که اخیرن در بین معدود افرادی مد شده از گوش‌هایی به شکل مثلث یا شیطانی و جنی نام می‌برد.

سارا علایی در آفتاب یزد نوشت: با این اوصاف هر چند تب این جراحی زیبایی عجیب در حال حاضر آن‌چنان داغ نشده است که از هر قشر و سنی را به خود جذب کند اما بخش کوچکی از جامعه ایران به ویژه جوانان را به خود جذب کرده است.

حوادث

«مخدر شیشه وسوسه این روزهای دختران جوان»

مصرف شیشه در چند هفته اول موجب بروز بی‌اشتهایی شده و کاهش وزن افراد را به دنبال دارد هر چند که این بی‌اشتهایی طبیعی نیست و فردی که به این روش وزن کم می‌کند، مانند فردی مریض وزن کم کرده و عملن قسمت‌هایی از بدنش را از دست می‌دهد.

به گزارش پارسینه، در حالی‌که چاقی و اضافه‌وزن از دغدغه‌های فکری بسیاری از زنان است، برخی از مسوولان آرایشگاه‌های زنانه از ناآگاهی زنان و البته غفلت برخی مسوولان استفاده کرده و زنان و دختران را به مصرف شیشه برای تناسب اندام تشویق می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از مردم به ویژه زنان تصور می‌کنند که شیشه اعتیادآور نیست، اما کارشناسان اعتیاد معتقدند که شیشه به همان اندازه که موجب بالا رفتن حس هوشیاری و سرخوشی می‌شود و فرد را به اوج می‌رساند به همان سرعت افول می‌کند و موجب بروز افسردگی، خستگی شدید و ناتوانی می‌شود. هر چند مصرف شیشه در آرایشگاه‌های زنانه تا همین چند سال پیش تکذیب می‌شد، اما واقعیت‌هایی که در این‌باره وجود دارد باعث شده است مسوولان به این معضل اذعان کنند.

٢٧ دی امسال دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد‌مخدر استان مرکزی خطر اعتیاد زنان را برابر با خطر بمب هسته‌ای ارزیابی و بیان کرد: متاسفانه سن اعتیاد زنان بیشتر بین ١۵ تا ١٩ سال است که به واسطه آثار مخربی که در اجتماع بر جای می‌گذارد، بسیار خطرآفرین و نیازمند توجه است. «محمد زیدوند» آن زمان بر توزیع شیشه در برخی آرایشگاه‌های زنانه تاکید کرد. این در حالی است که بر اساس یک باور غلط، برخی افراد فکر می‌کنند شیشه اعتیادآور نیست.

shisheh

رواج اعتیاد بین دختران از سنتی به صنعتی رفته که این امر نگران کننده است. یک کارشناس مواد‌مخدر با بیان این‌که مصرف آسان، دسترسی راحت و ارزان مواد‌مخدر صنعتی موجب گرایش بیشتر به مصرف این مواد شده گفت: مصرف کنندگان مواد‌مخدر سنتی به دلیل وابستگی بیش از حد و حالت کند‌کنندگی این مواد روی به مصرف مواد‌مخدر صنعتی آورده‌اند.

«محمد مرادی» می‌گوید: ریشه مواد‌مخدر سنتی گیاهانی مانند خشخاش و شاه‌دانه است ولی مواد‌مخدر صنعتی موادی هستند که از فرمول‌های شیمیایی ساخته می‌شوند. سه ماده‌مخدر قرص‌های اکس، شیشه و  ال اس دی در تقسیم‌بندی مواد‌مخدر صنعتی قرار می‌گیرد، اما به اشتباه ماده‌مخدر کراک که ریشه گیاهی تریاک دارد در سال‌های اخیر جزو این دسته از مواد‌مخدر قرار گرفته است. شیشه و قرص‌های اکس سردمداران مواد‌مخدر صنعتی هستند و ماده‌مخدر  ال اس دی  به دلیل کمیاب بودن از رده مواد‌مخدر صنعتی خارج شده و کراک جایگزین آن شده است. موضوعی که عمق این مساله را بیشتر می‌کند پایین آمدن سن مصرف مواد و گرایش نسل جوان جوامع مختلف به سمت مصرف مواد‌مخدر و به ویژه مخدرهای صنعتی است.

یادی از تاریخ

«ورود اولین ماشین به ایران»

فکرش را بکنید کمتر از ١١٠ سال پیش در خیابان‌های تهران که نه، در کل ایران فقط یک ماشین وجود داشته .

«ناصرالدین شاه قاجار» در سفرهایش به اروپا با اتومبیل آشنا شده بود ولی اعلیحضرت تمایلی به ورود آن به ایران نشان نداده بود و کالسکه‌های سلطنتی را به ماشین آهنی (تراموا) ترجیح میداد.

١۵ سالی از اختراع ماشین‌های دیزلی می‌گذشت که پایش به ایران باز شد. یعنی زمان «مظفرالدین شاه قاجار» .

«کورلین» مهماندار فرانسوی مظفرالدین شاه در کتاب (بدایع‌الوقایع) خود نوشته است :

در ماه اوت ١٩٠٠ در مراجعت اعلیحضرت از جنگل بولونی، دو دستگاه اتومبیل که برای بردن به ایران سفارش داده بودند جلوی عمارت برای معاینه اعلیحضرت حاضر بودند. در هر کدام آنها دو نفر از پیشخدمت‌های مخصوص حاضر بودند. به امر مبارک، مکانیسین‌ها اتومبیل را به راه انداختنه، بعضی حرکات را امتحانن در حضور اعلیحضرت به جا آوردند و پس از انجام امتحان، سوارها و ملتزمین رکاب جابه‌جا شده و اتومبیل‌ها آهسته پهلوی کالسکه همایونی آمدند تا سلطان از نزدیک درست آنها را معاینه کند و چون اتومبیل‌ها از هر حیث مطابق میل بودند هیچ‌نوع عیب و نقصی در آنها مشاهده نشد   با حکم اعلیحضرت حمل آنها صادر شد و کالسکه همایونی به طرف عمارت به راه افتاد.

33

این دو اتومبیل که محصول کارخانه رنو بودند توسط دو راننده فرانسوی به تهران منتقل شدند و دو سرنوشت متفاوت پیدا کردند. فقط یکی از آنها به تهران رسید. در راه انزلی به تهران یکی از خودروها خراب شد و همان‌جا ماند تا زیر باران و برف تبدیل به قراضه‌ای شود که جهانگردان اروپایی در سفر‌نامه‌هایشان به سرنوشت ماشین بیچاره هم اشاره کنند.

دومی هم که گاهی به دستور مظفرالدین شاه و توسط راننده فرنسوی‌اش «موسیو وانه» در میدان مشق به حرکت در می‌آمد و باعث شادی و ذوق مردم می‌شد. این ماشین بعدها به «محمد‌علی شاه» رسید.

عاقبت یک روز محمد‌علی شاه هم وقتی می‌خواست با ماشین حرکت کند، کسی عطسه‌ای می‌کند و به نشانه این‌که صبر آمده سوار کالسکه‌اش می‌شود و پشت ماشین حرکت می‌کند .

آن روز در خیابان باغ وحش «اکباتان امروزی» ماشین مورد حمله چند بمب دستی قرار گرفت. شاه سالم ماند اما اتومبیل منهدم شد و مجلس هم به توپ بسته شد .

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس در رابطه با خبر تنوری است، از شما می‌خواهیم برای ما بنویسید که آیا مشکل ازدواج در ایران به دست حوزه علمیه قم حل شدنی است یا خیر؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,