Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
زیر یه خم

«از حضور هم‌تیمی رونالدو در داعش تا دقایقی که حاج منصور به فردوسی‌پور نداد»

2015 January 31

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

 

برنامه این هفته را با خبر حضور هم‌تیمی سابق کریس رونالدو در داعش آغاز خواهیم کرد و به موضوع برنامه شب گذشته نود که از سیمای ایران پخش شد، خواهیم پرداخت. زمانی‌که فردوسی‌پور هرچه برای گرفتن وقت بیشتر در ساعت‌های بامدادی از مسوولان شبکه سه ایران خواهش کرد، اما جوابی نگرفته و پس از پایان برنامه‌اش، حاج منصور شروع به روضه‌خوانی کرد. برای اطلاع از جزییات اخبار، فایل صوتی را بشنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

«هم‌بازی سابق کریس رونالدو در داعش»

هم‌بازی سابق و دوست صمیمی ستاره کنونی فوتبال جهان بهر داعش پیوسته است.

به گزارش مشرق، «فابیو بوکاس» که زمانی با «کریستیانو رونالدو» بهترین بازیکن فوتبال جهان در یک آکادمی هم‌تیمی بود این‌ روزها در کنار داعش روزگار سپری می‌کند.

او که در آکادمی اسپورتینگ لیسبون پرتغال با رونالدو هم‌کلاسی بوده ۲۲ سال سن دارد تحت‌تاثیر افکار افراطی‌های پاکستانی و هندی مهاجر قرار گرفته و با مهاجرت به سوریه به تشکیلات داعش پیوسته است.

فابیو بوکاس در شرق انگلیس زندگی می‌کرده و علاوه بر او «نرو سارایوا»، «سلسو رودریگرز»، «داکوستا رودریگرز»، «ساندرو» فوتبالیست‌های دیگر پرتغالی هستند که به داعش ملحق شده‌اند.

بوکاس علاوه بازی در کنار رونالدو از دوستان صمیمی او نیز بوده است.

22

گفته شده یکی از این پنج فوتبالیست در حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به مواضع گروه تروریستی داعش کشته شده است.

پیوستن فوتبالیست‌ها به تروریست‌های داعش اقدامی بی‌سابقه است و آنان هم در کنار شماری از هنرمندان و جوانان اروپایی قرار گرفتند که هم‌چنان برای جنگ در عراق و سوریه به داعش می‌پیوندند.

«نباید اجازه دهیم عده‌ای خوشحالی و شادی را مورد تردید قرار دهند»

رییس‌جمهور ایران گفت: نباید اجازه دهیم عده‌ای ناامیدی را تبلیغ کنند. نباید اجازه دهیم عده‌ای خوشحالی، نشاط و شادی را مورد تردید قرار بدهند. نشاط باید در جامعه باشد، باید همواره شاهد هیجان مثبت در کشور باشیم.

«حسن روحانی» در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پارا‌آسیایی ٢٠١۴ گفت: خیلی خوشحالم که در طلیعه دهه فجر انقلاب و سر‌آغاز سی و هفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی امروز این فرصت را خداوند به من داد تا در جمع مدال‌آوران، مربیان و مسوولان کشور در جمع شما حضور داشته باشم.

وی ادامه داد: جهان امروز، جهان مسابقه است و همه باید در میدان رقابت نشان دهیم که چند مرده حلاجیم. میدان رقابتی که در آن نه عداوت باشد، نه حسادت بلکه رفاقت باشد، همت و تلاش و جوان‌مردی باشد. امروز مسئله مسابقه تنها در میدان ورزشی نیست. ما در میدان‌های اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسایل اجتماعی در میدان رقابت هستیم. میدانی برای ما ارزشمند است که در آن پیروزی باشد و نشاط را بر لبان ایرانی‌ها بنشاند.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: آن ساعتی که شما با رقیب در تلاش و مسابقه هستید هیچ ایرانی نمی‌خواهد که شما شکست بخورید. این درسی است که باید تمام میدان‌ها از میدان ورزش بیاموزند. آن‌جا که پیروزی ملت در میان است همه مردم از هر جناح، حزب و گروهی راست یا چپ؛ همه و همه در سراسر کشور یا در سراسر جهان خوشحال می‌شوند.

روحانی گفت: اگر کسی با طرف‌داران حریف‌ هم‌صدا شود در میدان مسابقه آیا قابل قبول است؟ همه ما مشوق ورزشکاران هستیم. اگر آن‌جا که ورزشکار ایرانی پیروزی کسب نکند و حریفان شروع به خوشحالی و دست زدن کنند آیا قابل قبول است کسی از ایران با آنها هم‌صدا شود؟

rohani

وی خاطرنشان کرد: هیچ‌کس قبول نمی‌کند تحت پوشش انتقاد برای حریف کف بزند. برای قهرمانان کشور در هر صحنه از قبیل سیاست، ورزش، پزشکی، اجتماعی و … باید مشوق قهرمانان باشیم. همه باید احساس کنیم در تمام میدان‌های رقابت در کنار مردم ایران، منافع ایران و عظمت ایران قرار داریم. رقابتی که پایانش منزلتی بالاتر باشد.

رییس قوه مجریه گفت: خوشحالم در دولت یازدهم در جایی‌که هنوز به یک و نیم سالگی نرسیده از آغاز بخت و اقبال با ما هم‌راه بوده است. آن روزهایی که برای پیروزی سیاسی در انتخابات در سراسر کشور شادمانی و سرور برپا بود صعود تیم‌ملی فوتبال به جام‌جهانی شادی را مضاعف‌تر کرد. پس از آن هر روز شاهد پیروزی ورزشکاران در صحنه‌های مختلف بودیم. همه مردم پیروزی قهرمانانه فوتبالیست‌ها، والیبالیست‌ها و سایر ورزشکاران را در عرصه جهان دیده و به خود می‌بالیدند.

روحانی اظهار داشت: میلیاردها انسان بازی‌ ورزشکاران ما مقابل آرژانتین را تماشا و تحسین کردند. بازی خوب ولو این‌که با برد هم‌راه نباشد پیروزی است. ورزشکاران ما در تمامی صحنه‌ها بازی هنرمندانه و تکنیکی خود و همه ویژگی‌های ایرانی و اسلامی را حفظ کردند؛ چه مردان و چه زنان. در واقع همیشه در میدان ورزش و همه میدان‌های قهرمانی و پهلوانی 3 نام از یادمان نخواهد رفت، ایران، اسلام و مولایمان امیرالمومنین؛ این 3 نام همواره در کنار قهرمانی، تلاش، رقابت، یادآور راه و مسیر ما هستند.

وی عنوان کرد: همان‌طور که آقای خامنه‌ای تاکید کرده‌اند باید از هویت ایرانی، اسلامی در تمام صحنه‌های ورزش حفاظت کنیم. بانوان ما راه حضور در ورزش را به همه زنان مسلمان آموخته‌اند. باید خودمان را برای پله‌های صعود آماده کنیم. این دولت ضمن حمایت از ورزش قهرمانی، ورزش همگانی را جزو اولویت‌های خود می‌داند.

رییس‌جمهور افزود: ورزش قهرمانی باید از دامان همگانی متولد شود. در ورزش همگانی است که زمینه برای تلاش و پیروزی همه ورزشکاران خود را آماده می‌کنیم. ورزشکاران ما در صحنه ورزش برای ملت، امید و نشاط را می‌آفرینند. برای توسعه و پیشرفت در هر زمینه‌ای به امید و نشاط نیاز داریم.

روحانی اظهار داشت: نباید اجازه دهیم عده‌ای ناامیدی را تبلیغ کنند. نباید اجازه دهیم عده‌ای خوشحالی، نشاط و شادی را مورد تردید قرار بدهند. نشاط باید در جامعه باشد، باید همواره شاهد هیجان مثبت در کشور باشیم.

وی ادامه داد: هنگامی که در میدان مسابقه برنده می‌شوید و داور دست شما را بالا می‌برد و مدال می‌گیرید و روی سکو می‌روید ملت ایران احساس غرور می‌کنند به همین دلیل است که پرچم به اهتزاز در می‌آید، به همین دلیل است که سرود ملی خوانده می‌شود و بر چهره مردم ایران در سراسر جهان خنده جاری می‌شود.

رییس قوه مجریه تاکید کرد: شما نشاط را به میدان می‌آورید و مددکار امید مردم هستید. در کنار سایر نخبگان مددکار تدبیر جامعه هستید. در زمینه ورزش چه وزارت ورزش چه سایر مسوولان باید قدم‌هایی جدی بردارند. اولین قدم این است که توازن امکاناتی و تعادل آن در کل کشور برابر شود. چطور برخی از استان‌های ما از داشتن قهرمان محروم هستند؟ این نشان‌دهنده آن است که امکانات ورزشی در سراسر کشور به صورت متوازن نیست. دولت تلاش می‌کند این امر متوازن شود.

روحانی افزود: نکته دوم این است که سالیان دراز قهرمانی فقط از آن مردان بود و صحنه برای ورزش بانوان، آموزش آنها و تلاش آنها آماده نبود اما امروز مدال‌آوران ما هم مردان و هم بانوان هستند. چه در صحنه منطقه‌ای و چه در صحنه جهانی شاهد حضور بانوان و مدال‌آوری آنان هستیم. هنوز هم در خیلی از جاها بین زنان و مردان تبعیض وجود دارد. همین‌جا از مسوولان ورزش می‌خواهم که تبعیض را به صورت کامل بردارند و شرایط را برای فعالیت و حضور بانوان ما در تمامی زمینه‌های ورزش مهیا کنند. البته ممکن است در برخی از مسابقات یا روی‌دادها به سبب شرایط خاصی که وجود دارد بانوان ما نتوانند حضور پیدا کنند اما در خصوص همان روی‌دادها باید بانوان در کشور فعال باشند.

وی گفت: سلامت باید از آن همه ایرانیان باشد چه مرد و چه زن، هیچ تفاوتی وجود ندارد. امروز زنان جامعه در همه صحنه‌ها حضوری فعال دارند. در صحنه ورزش، پرورش و سلامت، نسل جوان باید شرایطی را عادلانه و بدون تبعیض آماده کنیم. مسوولان محترم ورزش و وزارت ورزش و جوانان باید قدم به قدم تلاش کنند که امر ورزش را به مردم واگذار کنند.

رییس‌جمهور عنوان کرد: دولت در صحنه ورزش باید تصدی‌گری را کنار بگذارد و ورزش باید به نهادهای غیر‌دولتی واگذار شود. امروز تیم‌های نامداری هستند که خیلی از مردم کشور طرف‌دارشان هستند و آنها را دوست دارند اما یک ورزشگاه ندارند، آنها یک امکانات ندارند. اگر بخش‌های غیر‌دولتی فعال شوند شرایط متفاوت خواهد شد. در ورزش با سرعت به جلو می‌رویم. دولت باید در زمینه سیاست‌گذاری ورزش، حمایت و پشتیبانی فعالیت کند. رشد ورزش جامعه باید بیشتر و بیشتر شود.

روحانی یادآور شد: نکته دیگر در خصوص ورزش همانند بخش‌های دیگر این است که گاهی در گوشه‌و‌کناری فسادهایی دیده می‌شود باید با فساد مبارزه کنیم. گاهی می‌بینیم که دلالان در ورزش حضور پیدا کرده‌اند و فساد می‌آفریند. دولت در تمام زمینه‌ها مصمم است با کمک مجلس و سایر نهادها دست به دست هم داده تا علیه فساد مبارزه کند. باید با فساد در ورزش مبارزه کنیم. ورزش باید پاک و منزه باشد. در آن فضای سالم خواهید دید که در کنار ورزش فضایل اخلاقی رشد خواهند کرد. اگر تلاش کنیم در تمامی صحنه‌ها عاری از آلودگی باشیم شاهد پیشرفت در تمامی زمینه‌ها خواهیم بود.

رییس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش گفت: امیدوارم ملت ایران به تمام قهرمانانش در زمینه‌های ورزش، اقتصاد، سیاست، امنیت و همه و همه از قهرمان تجلیل کند. با تشویق مردم است که در تمام صحنه‌ها شاهد پیروزی خواهیم بود.

«هوادار حق دارد حیا کن رها کن بگوید»

سرمربی تیم پرسپولیس می‌گوید تیمش در دیدار مقابل ذوب‌آهن مستحق کسب پیروزی بود.

«حمید درخشان» پس از شکست یک بر صفر مقابل ذوب‌آهن در نشست خبری اظهار کرد: بازی خوبی بود. نیمه اول بدی را شروع کردیم اما در نیمه دوم خوب بودیم و فرصت‌های زیادی را از دست دادیم. ما مستحق شکست نبودیم و آن‌چه فرصت داشتیم را با بی‌دقتی از بین بردیم.

hamidederakhshan

سرمربی پرسپولیس ادامه داد: آن‌چه مهم بود این است که گاهی فوتبال روی خوشش را به تیم ما نشان نمی‌دهد. ما در حالی‌که امروز مستحق شکست نبودیم و حداقل باید با مساوی خارج می‌شدیم، شکست خوردیم. البته در این شکست ما داوری هم کمک کرد تا این نتیجه برای تیم ما رقم بخورد.

وی درباره صحبت‌هایی که در مورد «کارلوس کی‌روش» و تیم‌ملی کرد و نظرسنجی‌هایی که نشان داد مردم از این تیم خوش‌شان می‌آید گفت: من فقط در مورد تیم‌ملی گفتم که چرا آن نتیجه را گرفتیم. ما برنامه‌ریزی‌هایمان به دلیل آن شکست به هم خورد چرا که فکر می‌کردیم ایران تا فینال می‌رسد و به همین دلیل تمرین‌های خود را به این هفته موکول کرده بودیم.

درخشان ادامه داد: سوال من از سرمربی تیم‌ملی این بود که چرا آن بازی را واگذار کردیم. آیا این سوال غیر‌منطقی است که من گفتم علت واگذاری بازی چه بوده است؟ یعنی ما حق نداریم از یک مربی خارجی بپرسیم چرا به عراق باختیم؟ شما مردم هم باید از کی‌روش بپرسید. شما خبرنگاران هم باید بپرسید. این توهین نیست. من هنوز هم به عنوان یک فوتبالی سوال دارم که چرا ما به تیمی مثل عراق باختیم. مردم اگر دوست دارند کی‌روش بماند، بماند اما ما نباید غافلگیر چنین فوتبالی شویم.

وی درباره طرف‌داران پرسپولیس که مدام شعار حیا کن و رها کن را اعلام می‌کردند افزود: هوادار هر تیم انتظار دارد که تیمش برنده باشد اما وقتی این همه فشار می‌آوری و توپ‌هایت به گل تبدیل نمی‌شود قاعدتن فشار به روحیه آنها وارد می‌شود و آنها شعارهای حیا کن و رها کن می‌دهند که حق آنها هم هست، اما آنها باید بدانند که پرسپولیس تیمی است که امسال بحران در بحران برایش ایجاد شده است و این تعطیلی پنجاه روزه هم آخرین لطمه را به تیم پرسپولیس وارد کرد.

سرمربی پرسپولیس درباره لیگ قهرمانان آسیا و حضور پرسپولیس در آن بیان کرد: پرسپولیس همین بضاعت را دارد و همین‌قدر پول داشته و خرج کرده است. حالا ما باید برویم در آسیا و در مقابل تیم‌هایی قرار بگیریم که از آخرین تجهیزات و تکنولوژی‌ها و بازیکنان فوتبال استفاده می‌کنند. فقط می‌توانم امیدوار باشم که بازیکنانم کیفیت خوبی داشته باشند.

«حالم از بعضی‌ها به هم می‌خورد»

سرمربی استقلال با انتقاد از «کارلوس کی‌روش» گفت که با این سرمربی پرتغالی فوتبال ایران به لحاظ آماری پیشرفتی نداشته است.

به گزارش ایسنا، «امیر قلعه‌نویی» در نشست خبری پس از برتری دو بر یک تیمش برابر سپاهان گفت: این بازی را به لیگ ایران تبریک می‌گویم. هر دو تیم بازی خیلی خوبی را ارایه کردند و ما حاکم بر میدان بودیم. این برد را به هواداران خوبمان که ده هفته از دست «امیر قلعه‌نویی» عذاب کشیدند تقدیم می‌کنم. یک خسته نباشید هم به آقای «درخشان» می‌گویم. جای تاسف دارد که این بازیکن بزرگ فوتبال ایران به خاطر یک انتقاد چه بلایی بر سرش می‌آید. باید از خودمان خجالت بکشیم. نباید با هر قیمتی زندگی کرد و باید زندگی کنیم تا قیمتی پیدا کنیم.

او افزود: اگر پرسپولیس باخت دلیلش تحت فشار بودن درخشان و بازیکنانش بود. او تا ۳۷ سالگی در اوج سختی‌ها به کشورش خدمت کرد. یک ذره قلم‌مان را ایرانی کنیم و تعصب به ایران و ایرانی داشته باشیم. دیشب تلویزیون در اختیار آقای کی‌روش بود و من برای رسانه ملی تاسف می‌خورم. تغییرات در آن‌جا هیچ تغییر فکری‌ای ایجاد نکرده است.

 

سرمربی استقلال اضافه کرد: درخشان درست یا غلط انتقادی کرده، باید این بلا را بر سرش بیاوریم؟ آیا این رفتار‌ها درست است؟ مگر با خود من نکردند؟ چه اتفاقی افتاد؟ در این فوتبال حالم از بعضی‌ها بهم می‌خورد که به هر قیمتی می‌خواهند به جایی برسند. واقعن دلم برای درخشان سوخت. به من که در این چند ساله هر چقدر خواستند گفتند و من خودم را تطبیق داده‌ام اما درخشان چقدر برای این مملکت افتخار آفرینی کرد؟ آقایانی که در نیم‌فصل اول جور دیگری به ما لطمه زدند و الان به دنبال آوردن آدم‌های خودشان هستند توجه کنند. هر کس کمی انتقاد کند، به او حمله می‌شود. من نمی‌دانم چرا شوی دیشب برای دایی و قطبی اجرا نشد؟

قلعه‌نویی ادامه داد: متاسفانه یک سری مسلمان عمر‌و‌عاصی که خودشان و میکروفونشان آلوده است هر کاری دلشان می‌خواهد می‌کنند. من گفتم که تورنمنت شانس هم می‌خواهد و نباید عراق را دست کم گرفت، چطور این یک کلام من باعث باخت ما شد؟ ما نفهمیدیم درخشان و قلعه‌نویی و ویلیامز باعث باخت ما بودند؟ من می‌گویم کمی برای ایران و ایرانی ارزش قایل شوید. من می‌گویم کی‌روش را حمایت کنید تا به ما کمک کند اما نه این‌که پدر هر ایرانی را در بیاورید. دلتان نسوخت ابراهیمی در جام ملت‌ها بازی نکرد؟ آیا حق او و شهباززاده نبود در جام ملت‌ها بازی کنند؟ قلم و میکروفون آلوده هم‌راه با آقایان شده‌اند. من برای کی‌روش احترام قائلم اما نباید هر کاری کرد. آقای درخشان روزگار همین است. آدم‌ها دیگر به قداست دیگران کار ندارند و به دنبال زندگی کردن به هر قیمتی هستند.

ghalenaoi

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا در فوتبال ایران پلی میکری وجود ندارد، اظهار کرد: این‌که جای تعجب دارد که ما پلی میکر نداشته باشیم. محمد نوری پلی میکر نیست؟ هر کس با آنها باشد که هیچ، هر کس نباشد نابود می‌شود. کجای دنیا می‌بینید که بازیکن از هواپیما می‌آید پایین و در گوش رییس فدراسیون است. یک بازیکن ۲۰ ساله برای فوتبال این مملکت باید تصمیم بگیرد؟ بعد از جام‌جهانی همه جا رفتند و فقط دستشان به بیت رهبری نرسید که آن‌جا هم صحبت کنند. بابا خجالت بکشید از این کار‌ها. کی‌روش به شما‌ها نیاز ندارد و شما این کار‌ها را می‌کنید تا آمارتان بالا برود. او مربی بزرگی است و به این چیز‌ها نیاز ندارد. چه جوی را در این دو ساله در فوتبال ایران راه انداخته‌اند؟

وی در ادامه صحبت‌هایش به انتقاد از مجری شبکه سه پرداخت که از آزمون پرسیده بود آیا قلعه‌نویی کاشف وی بوده است، بیان کرد: آقای ضیا مگر من گفته‌ام آزمون را کشف کرده‌ام؟ مگر من کریستوف کلمب هستم که کشف کنم؟ آیا شوی دیشب مثل برنامه من در جام ملت‌ها بود. صادق هدایت نامه‌ای به مصدق نوشته و متن آن حال و روز ماست.

قلعه‌نویی در پاسخ به این سوال که آیا از ملی‌پوشانش در این دیدار رضایت داشته است، گفت: بله از آنها تشکر می‌کنم. از کی‌روش هم تشکر می‌کنم که بازیکنان از نظر بدنی آماده بودند. هر وقت جام ملت‌ها یادم می‌افتد دلم برای ابراهیمی می‌سوزد. کاش من نمی‌آوردمش استقلال چون در این‌صورت در جام‌جهانی و جام ملت‌ها بازی می‌کرد.

او درباره بهتر شدن وضعیت بدنی تیمش در این دیدار نسبت به قبل از تعطیلات، عنوان کرد: پیش از هر چیز جا دارد از مهریزی، کماسی و حیدری تشکر کنیم. گل‌هایی که ما در گذشته می‌خوردیم از اشتباهات فردی بود و‌ همان زمان هم مشکل بدنی نداشتیم. ما با‌ همان برنامه‌ریزی در پنجاه روز تعطیلی کار کردیم.

سرمربی استقلال در پاسخ به سوالی درباره مشکلات سمت چپ استقلال، اظهار کرد: بیگ‌زاده دو دل بود که در این دیدار به میدان برود و نهایتن برای حل مشکل سمت چپ تصمیم گرفتیم تا کریمی را به هافبک چپ ببریم و البته تغییر سیستم هم دادیم.

او درباره رفتن یا ماندن کی‌روش از تیم‌ملی گفت: ما مگر می‌گوییم کی‌روش نماند؟ بحث ما اصلن روی کی‌روش نیست. به نظر من او مربی بزرگی است اما به لحاظ آماری ما پیشرفتی نداشته‌ایم. اگر به من می‌گفتند من در جلسه شب قبل می‌رفتم و بحث می‌کردم.

قلعه‌نویی در پاسخ به این سوال که شاید اگر به برنامه دیشب می‌رفت قهرش با فردوسی‌پور تمام می‌شد، اظهار کرد: من با کسی قهر نیستم. کسی که ایران را دوست داشته باشد و دلش برای مملکت بسوزد، دستش را می‌بوسم. حرف‌های من ده سال دیگر روشن می‌شود.

وی در ادامه به انتقاد از کی‌روش پرداخت و بیان کرد: کی‌روش ۴ سال است در این‌جا تجربه به دست آورده اما افکاری که پشت اوست، پاک نیست. این مسئله شاید به فوتبال ما لطمه بزند. او در کجای فوتبال ایران است که بگوید من و درخشان نباید روی نیمکت بنشینیم. شاید اگر صفایی فراهان، دادکان و… رییس فدراسیون بودند او این حرف را نمی‌زد. با تمام احترامی که برای کفاشیان قائلم، به نظرم اگر کفاشیان در مدیریت تیم‌ملی قوی‌تر بود چنین چیزی مطرح نمی‌شد.

سرمربی استقلال در ادامه با انتقاد از یکی از روزنامه‌های ورزشی که برای تیمش حاشیه می‌آفریند، گفت: یک روزنامه‌ای چند روز بود که سعی در حاشیه‌سازی در تیم بود. امروز صادقی خودش بازوبند را به عنایتی داد.

«مهم‌ترین اقدامات ورزشی وزارت ورزش و جوانان دولت از زبان گودرزی»

وزیر ورزش و جوانان مهم‌ترین برنامه‌ها و اقدامات انجام شده‌ این وزارت‌خانه را در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پارا‌آسیایی ٢٠١۴ اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، مراسم تجلیل از مدال‌آوران و قهرمانان با حضور ریاست‌جمهور در محل سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم ملی‌پوشان و مسوولان رشته‌های مختلف ورزشی حضور داشتند و از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پارا‌آسیایی تجلیل شد.

در این مراسم «حسن روحانی» رییس‌جمهور و «محمود گودرزی» وزیر ورزش و جوانان سخنران بودند که وزیر ورزش اظهار کرد: کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی و پارا‌آسیایی مقام ارزشمندی کسب کرد. با وجود مشکلات و کمبود بودجه‌ای که داشتیم و از طرف دیگر زمان محدودی که پیش روی‌مان بود از نظر کمی و کیفی خوب کار کردیم. کاروان پارا‌آسیایی نیز که عمل‌کردی فوق‌العاده داشت.

در ادامه وزیر ورزش به صورت طبقه‌بندی شده صحبت‌های خود را انجام و ادامه داد. محورهای سخنرانی محمود گودرزی وزیر ورزش به شرح زیر است:

اشاره به رئوس فعالیت‌ها و اقدامات مهم انجام شده در حوزه ورزش بر اساس سیاست‌های دولت تدبیر و امید شامل:

١- مدیریت مبتنی بر برنامه‌محوری و تفکر راه‌بردی از طریق:

تدوین سند ملی ورزش کشور و برنامه راه‌بردی وزارت ورزش و جوانان.

تشکیل شوراهای راه‌بردی ورزش و جوانان در ٣١ استان کشور.

تدوین برنامه راه‌بردی و عملیاتی توسعه ورزش همگانی و توسعه ورزش قهرمانی.

٢- حرکت در مسیر قانون‌مداری از طریق:

تنزیه قوانین و مقررات موجود به منظور تدوین قانون جامع ورزش و امور جوانان.

godarzi

تدوین پیش‌نویس قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان و ارایه آن به دولت جهت تصویب و تقدیم به مجلس شورای اسلامی.

اجرای مصوبات قانونی به ویژه قانون واگذاری باشگاه‌های دولتی که مورد تاکید رییس‌جمهور محترم بوده است.

٣- حرکت در مسیر توسعه ورزش همگانی با تاکید ایفای نقش موثر ورزش در نظام جامع سلامت از طریق:

اختصاص ١٠ درصد بودجه فدراسیون‌های ورزشی به ورزش همگانی.

اجرای بیش از سه هزار و دویست و پنجاه برنامه ورزش همگانی در سراسر کشور.

اجرای مرحله اول طرح ورزش رایگان برای همه در ٧ استان کشور.

اجرای مرحله اول تجهیز خانه ورزش روستایی در سراسر کشور.

سازماندهی بیش از یازده هزار و سی‌صد و پنجاه و شش تیم ورزشی روستایی زنان و مردان در سراسر کشور.

اجرای طرح ساماندهی بیش از بیست هزار باشگاه ورزشی همگانی در سراسر کشور.

۴- توسعه پایدار ورزش قهرمانی از طریق ارتقای ظرفیت مدال‌آوری به ویژه در رشته‌های پایه و پر‌مدال با تاکید بر این‌که هزار و هفت‌صد و سی و نه مدال در یک سال گذشته توسط ورزشکاران کشور در روی‌دادهای معتبر بین‌المللی کسب شده است.

میزبانی روی‌دادهای بین‌المللی ورزشی با تاکید بر این‌که بیست و هفت میزبانی در یک سال گذشته صورت پذیرفته است و در دوازده رشته ورزشی نیز به مناسبت دهه فجر میزبان کشورهای مختلف هستیم.

توسعه کمی و کیفی کانون‌های استعدادیابی با تاکید بر اینکه بیست و هشت کانون استعدادیابی جدید در یک سال گذشته تجهیز و روز‌آمد‌سازی شده‌اند.

ارتقای کیفی دوره‌های آموزشی با تاکید بر این‌که بیش از نه‌صد دوره آموزشی تخصصی و کاربردی در یک سال گذشته برای مدیران، ورزشکاران، داوران، مربیان، عوامل اجرایی و اهالی رسانه‌های ورزشی برگزار شده است.

ساماندهی، حمایت و تقویت حضور نمایندگان و اعضای ایرانی در مجامع بین‌المللی ورزشی.

۵- تلاش برای حمایت از قهرمانان و مدال‌آوران ورزشی از طریق تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه استخدام ورزشکاران و قهرمانان در چارچوب قانون سرباز – قهرمان.

حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان ورزشی (١۴٧٣ ورزشکار و پیشکسوت تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و ٢۵۵۶ ورزشکار و پیشکسوت تحت پوشش بیمه تکمیلی – پرداخت مستمری به ٨۶٨ ورزشکار و پیشکسوت).

تلاش برای پرداخت به موقع پاداش‌ها و مطالبات ورزشکاران از سال‌های ٨٩، ٩٠ و ٩١.

تجلیل از مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پارا‌آسیایی اینچئون ٢٠١۴.

۶- حمایت از توسعه ورزش بانوان با تاکید بر حفظ ارزش‌های اسلامی از طریق:

احیای معاونت ورزش بانوان در ساختار وزارت ورزش و جوانان.

تسهیل حضور بانوان در رقابت‌های ملی و بین‌المللی با تاکید بر این‌که چهار‌صد و سی و پنج مدال در روی‌دادهای معتبر بین‌المللی توسط بانوان ورزشکار در یک سال گذشته کسب شده است.

ساماندهی پوشش تیم‌های ملی بانوان.

ارتقای سهم بانوان در برنامه‌های ورزش همگانی و تلاش برای ایجاد فرصت‌های برابر ورزشی برای آنها.

٧- حرکت در مسیر توسعه فرهنگی و اخلاقی ورزش کشور از طریق:

احیای معاونت فرهنگی، آموزش و پژوهش در ساختار وزارت ورزش و جوانان.

تلاش برای حاکمیت انضباط مالی و شفاف‌سازی قراردادها و مقابله جدی با رفتارها و ناهنجاری‌های فرهنگی و اخلاقی در میادین ورزشی.

اهتمام به فعال‌سازی و تشکیل منظم کمیسیون فرهنگی تربیت‌بدنی بر اساس مصوبه سال ١٣٨٧ شورای عالی انقلاب فرهنگی.

تدوین نظام‌نامه جامع فرهنگی ورزش و نظام‌نامه جامع اخلاق حرفه‌ای کشور.

تدوین و اجرای برنامه جامع آموزشی برای مدیران و مربیان ورزش کشور.

انجام حمایت‌های آموزشی، علمی و فرهنگی از کاروان‌ها و تیم‌های اعزامی به مسابقه‌های برون‌مرزی.

پیش‌بینی تمهیدات لازم برای برگزاری کنگره یادواره ۴ هزار شهید جامعه ورزش کشور در سال ٩۴.

٨- توسعه عمرانی و اقتصادی ورزش در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از طریق:

اولویت‌بندی طرح‌ها و پروژه‌های مهم عمرانی کشور.

ایجاد زمینه‌های مشارکت بخش خصوصی و خیرین ورزش‌یار برای ساخت و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام.

پیگیری نظم‌بخشی به امور اقتصادی در ورزش، حاکم سازی عدالت بودجه‌ای و شفاف‌سازی مالی در کلیه‌ حوزه‌های مرتبط با ورزش.

افتتاح سی‌صد و یازده پروژه عمرانی ملی و استانی تا پایان سال ٩٣ با متراژ شش‌صد و نود و هفت هزار و دویست و شصت و نه متر مربع و اعتبار هزینه شده  ٧٩۵/٣٧٩/٠٠٠/٠٠٠  ریال که از این میان ٢ ورزشگاه پانزده هزار نفری در شهرهای یاسوج و کرمانشاه و ٣ ورزشگاه ۵ هزار نفری در شهرهای گنبد، بوکان و میانه هستند که به هم‌راه پانزده پروژه ورزشی دیگر در ایام دهه فجر افتتاح خواهند شد.

آماده‌سازی افتتاح چهل و هفت پروژه عمرانی توسط شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی.

پرداخت تسهیلات و وام برای بخش خصوصی به منظور ساخت و تجهیز باشگاه‌های ورزشی (۴۵ میلیارد تومان).

تلاش در جهت تهیه و تدوین احکام اثر‌بخش و مبتنی بر نیازها و اولویت‌های ورزش کشور در برنامه ششم توسعه.

«قوچان‌نژاد، آندو و پور‌علی‌گنجی در فهرست بهترین‌های جام پانزدهم»

در فهرست نامزدهای کسب عناوین بهترین مهاجم، بهترین هافبک و بهترین مدافع جام ملت‌های آسیا نام سه بازیکن ایرانی به چشم می‌خورد.

timorian

به گزارش ایسنا، کنفدراسیون فوتبال آسیا فهرست نامزدهای عناوین بهترین مهاجم، بهترین هافبک، بهترین مدافع و بهترین دروازه‌بان جام ملت‌های آسیا ٢٠١۵ را اعلام کرد که در این فهرست نام سه ملی‌پوش فوتبال ایران به چشم می‌خورد.

بر اساس اعلام AFC، «رضا قوچان‌نژاد»، نامزد کسب عنوان بهترین مهاجم، «آندرانیک تیموریان» کاندیدای بهترین هافبک جام و «مرتضی پور‌علی‌گنجی» نامزد کسب عنوان بهترین مدافع جام پانزدهم هستند.

مطالب مرتبط

استارت مسوولان وزارت ورزش و جوانان برای برکناری کی‌روش

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,