Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
در ۱۳ شهر استان خوزستان

«تعطیلی مدارس تمام مقاطع تحصیلی خوزستان به دلیل آلودگی هوا»

2015 January 31

خبر / رادیو کوچه

 

مدرسه‌های تمام مقاطع تحصیلی در ۱۳ شهر استان خوزستان، در روز شنبه، یازدهم بهمن ماه، به دلیل شدت گرفتن آلودگی هوا تعطیل شدند.

خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا» به نقل از «محمد تقی‌زاده»، مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان گزارش داده است «مدارس شهر اهواز، سوسنگرد، هندیجان، گتوند، شوشتر، شوش، دزفول، حمیدیه، کارون، باوی، اندیمشک، هویزه و ماهشهر در نوبت صبح تعطیل هستند».

پیش‌تر نیز در همان هفته اول آغاز سال تحصیلی جدید با افزایش گرد و غبار و میزان آلودگی به ۱۵ برابر بیشتر از حد مجاز، مدیریت بحران استان خوزستان، مدارس شهر اهواز را تعطیل اعلام کرده بود.

در حالی که برخی گزارش‌ها، ریشه اصلی آلودگی «گرد و غبار» و توفان در عراق اعلام کرده‌اند که طی سه روز گذشته وضعیت را بدتر کرده است، خبرگزاری «ایرنا» از استاندار خوزستان نقل کرده است که آلودگی‌ها اخیر «کاملن ریشه داخلی» دارد و «به دلیل عدم بارندگی» طی ماه‌های گذشته است.

alodgi-hawa

با این همه «عبدالحسین مقتدایی»، استاندار خوزستان، تاکید کرده است که « مشکل مربوط به مالچ‌پاشی در بیابان‌های کشورهای اطراف خوزستان هنوز برطرف نشده و باید از طریق مقام‌های کشور پیگیری شود تا این مشکل به صورت ریشه‌ای حل بشود.»

از «مالچ» برای نگه داشتن شن‌های روان، در مناطق بیابانی استفاده می‌شود. این ماده به طور طبیعی از بقایای گیاهی یا به طور مصنوعی از مواد نفتی، پشم شیشه یا فیبر و شبیه آن ساخته می‌شود.

استفاده از آن منتقدانی دارد که پرویز کردوانی، کویرشناس ایرانی، از آن جمله‌اند؛ آقای کردوانی پیشتر در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایرنا، گفته بود مالچ‌پاشی «به دلیل وجود مواد شیمیایی در ماده مالچ، عوارض زیست‌محیطی زیادی به همراه دارد که دربرخی موارد جبران ناپذیر است».

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان خوزستان‌ در آبان ماه گفته بود که در سال جاری خورشیدی، بیماری‌های تنفسی و مشکلات ناشی از آن افزایش یافته است. این مرکز به دلیل آلودگی هوا، در مهر ماه در حالت آماده‌باش کامل قرار گرفته بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,