Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
روزانه با کوچه، دوشنبه سیزدهم بهمن ۹۳

«کودکان ایران ۴ سانتی‌متر کوتاه‌تر شده‌اند»

2015 February 03

شهرزاد کریمی / رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


آخرین تحقیقات در جمعیت دانش‌آموزی مقاطع راهنمایی و دبیرستان مدارس ایران نشان می‌دهد که بلندی قامت این گروه سنی ۴ سانتی‌متر کاهش و خرابی دندان در این گروه نسبت به نسل قبل افزایش یافته است. دلایل چیست؟ نتایج آخرین تحقیقاتی که در جمعیت دانش‌آموزی مقاطع راهنمایی و دبیرستان ایران انجام شده دربردارنده هشداری است: رشد قد در این گروه سنی ۴ سانتی‌م‌تر کاهش یافته و خرابی دندان‌ها نیز سی درصد افزایش داشته است. روزنامه اعتماد در گزارشی در این زمینه تلاش کرده تا دلایل را واکاوی کند. «دکتر عزیزاله کمال‌زاده»، مشاور تغذیه برنامه جهانی غذا در گفت‌وگو با اعتماد با اشاره به کاهش مصرف لبنیات کشور در ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته می‌گوید: «محرومیت بدن از کلسیم و پروتئین بسیار مرغوب و ریزمغذ‌ی‌ها و ویتامین‌های D، B، C، A و E و فسفر از مهم‌ترین عوارض ناشی از این کاهش یا قطع مصرف لبنیات است که به پوکی استخوان، شکستگی استخوان در بزرگسالی، توقف رشد استخوان‌های بلند، تخریب زودهنگام دندان‌ها، سوء تغذیه پروتئینی، بی‌اشتهایی و کم‌اشتهایی، اختلالات حفره دهانی، اختلال در متابولیسم غذا در بدن، اختلالات بینایی و نقص ایمنی سلولی و عفونت‌های تنفسی منجر می‌‌شود.»

kodakan
هم‌چنین در برنامه امروز روزانه با کوچه خواهیم داشت:
جایزه کتاب سال شعر «خبرنگاران» در نهمین دوره‌ برگزاری خود، از یک عمر فعالیت شعری «هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) تجلیل می‌کند.
«حشمت‌اله طبرزدى»، فعال سیاسی زندانی در زندان گوهردشت (رجایی‌شهر کرج)، در نامه‌ای به باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا، از رویکرد او در قبال مساله حقوق بشر و دمکراسی در ایران به ویژه نامه‌نگاری‌های «محرمانه» ‌اش به رهبر جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,