Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
یادداشت ورزشی

«تحقیر مربیان ملی با جوابیه مسوولان وزارت ورزش در اعتراض به پاداش‌ها»

2015 February 03

مسیب سروندی/ رادیو کوچه

 

برخی از مسوولان وزارت ورزش و جوانان در اعتراض مربیان ملی نسبت به میزان پاداش‌شان گفتند، برایمان مهم نیست که این جایزه را می‌خواهید یا پس می‌فرستید و تغییری در میزان سکه‌ها به‌وجود نخواهد آمد!

هنوز چند روز بیشتر از اهدای جوایز قهرمانان بازی‌های آسیایی نگذشته است که واکنش‌های عجیبی در این رابطه را شاهد هستیم. مربیان تیم‌های ملی کشتی، کاراته و تکواندو بلافاصله بعد از اهدای سکه‌ها عنوان کردند که اختلاف با قهرمانان آن‌قدر در جوایز زیاد است که این جایزه را بیشتر توهین می‌دانیم تا تشویق و قطعن جوایز را پس خواهیم فرستاد.

در همین رابطه واکنش مسوولان وزارت ورزش و جوانان در خصوص این اعتراض قابل تامل و تفکر است.

دکتر «مناف هاشمی» معاون مالی و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان مقایسه پاداش مربیان و ورزشکاران را نادرست  می‌خواند و درباره انتقاد مربیان از پاداش‌ها و پس دادن پاداش‌ها به وزارت ورزش می‌گوید: نباید پاداش مربیان و ورزشکاران با هم مقایسه شود. مقایسه این دو پاداش درست نیست. مربیان از مجموعه‌ای که در آن کار می‌کنند یعنی فدراسیون، دست‌مزد و حقوق می‌گیرند. ما نیز نقش حمایتی داریم. این پاداش‌ها نیز به گونه‌ای هدیه بوده حالا می‌خواهند قبول کنند یا نکنند.

hashmi

چنین صحبت‌هایی در حالی از سوی یکی از مقامات بلند‌پایه وزارت ورزش و جوانان صورت می‌گیرد که به نظر می‌رسد وی نمی‌داند که قهرمانان هم از سوی فدراسیون‌های ورزشی حقوق دریافت می‌کنند، از سوی دیگر وی می‌گوید این سکه‌ها به نحوی هدیه هستند و حال مربیان دوست دارند قبول کنند یا نکنند برایمان مهم نیست!

ابتدا باید در جواب آقای دکتر هاشمی گفت، اسم این سکه‌ها هر چه که باشد زمانی‌که در کنار شاگردان مربیان و در یک جای‌گاه و در قبال یک کار گروهی داده می‌شود نباید دلیلی بر تحقیر مربیانی شود که شاگردان باید در ادامه مسیر قهرمانی از آنها حرف‌شنوی داشته باشند.

در ضمن، چنین پاسخی از سوی شما واقعن به دور از یک مدیر سطح بالا است و به جای این‌که راه‌کاری را برای به دست آوردن دل مربیان ناراضی بیاندیشید به آنها می‌گویید چه بخواهید چه نخواهید اهمیتی برایمان ندارد.

لازم به ذکر است مطمئنن برای هر کشوری و مردم، ورزشکاری که در میدان مسابقه می‌جنگد و پیروز می‌شود، عزیز‌تر است و بیشتر به چشم می‌آید، اما احترام به معلم چه حکم می‌کند آقای دکتر هاشمی؟

در همین رابطه خواندن صحبت‌های آقای «سجادی» نیز خالی از لطف نیست، زیرا انتظار ما از این معاون بلند‌پایه وزارت ورزش و جوانان که خود را از خاندان ورزشی‌ها می‌داند چیز دیگری بود به غیر از این گفته‌ها.

وی دیروز بیان کرد: در قرارداد مربیان هیچ اسمی از پاداش نبوده است. آنها ٣ تا ۵ میلیون از فدراسیون می‌گیرند در حالی‌که خودشان می‌گویند ما به خاطر پول کار نمی‌کنیم و به خاطر عشق و علاقه‌ای که داریم کار می‌کنیم. ولی از وزارت ورزش می‌خواهیم به ما توجه کنند این «ولی» چیست.

sajadi

بله، صحبت‌های آقای سجادی نیز در خصوص پاداش‌ها نه تنها قانع کننده نیست، بلکه بسیار دور از یک فرد ورزشی و یک مدیر است. ایشان می‌گویند مربیان خودشان معتقدند با عشق دارند کار می‌کنند پس نباید پولی بخواهند و نگارنده نیز از ایشان سوال می‌کنم، آقای سجادی شما برای چه در ورزش خدمت می‌کنید؟ مگر شما با عشق کار نمی کنید؟ پس چرا حقوق و مزایای چند میلیونی دریافت می‌کنید و برای حضورتان در سفرهای برون‌مرزی حق ماموریت!

در پایان ذکر این مهم خالی از لطف نیست که وزارت ورزش و جوانان به دلیل نداشتن دستی قدرتمند در مجلس نتوانست بودجه خوبی را دریافت کند، اما به راستی راه دیگری برای پرداخت این هدیه‌ها به مربیان وجود نداشت که حداقل دل‌زده نشوند؟

آیا مسوولان نمی‌توانستند از مربیان در مراسم جداگانه دیگری تجلیل کنند و یا به آنها بگویند که اعتباری در اختیار نداشتند تا جایزه بیشتری را آماده کنند و با عذرخواهی این کار را انجام می‌دانند به جای این‌که بر روی اشتباه‌شان پافشاری کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,