Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
از طریق شرکت‌های مستقر در دوبی

«صدور محصولات نفتی ایران با دور زدن تحریم‌ها»

2015 February 04

خبر / رادیو کوچه

 

ایران با وجود تحریم و محدودیت‌های غرب به منظور فشار بر برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، این کشور با دور زدن تحریم‌های اروپا و آمریکا، توانسته است مقادیری محصولات نفتی به خارج صادر کند.

خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه چهارم فوریه گزارش کرده است که با وجود تحریم و محدودیت‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا برای صدور نفت ایران ایجاد شده، این کشور از طریق شرکت‌های مستقر در دوبی هر ماهه چند صد تن سوخت به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

براساس تحریم‌های نفتی غرب که از سال ٢٠١٢  به منظور فشار بر برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی اجرا گذاشته شده، خرید، واردات و حمل و نقل نفت خام و محصولات نفتی ایران ممنوع است. ایالات متحده آمریکا همچنین با اعمال فشار بر کشورهای دیگر، آن‌ها را وادار به توقف یا کاهش خرید نفت از ایران کرده است.

naft hnd

به گزارش «رویترز»، ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها، با تمهیداتی مانند انتقال کشتی به کشتی در دریا، تخلیه و بارگیری در بنادر دورافتاده، مخلوط کردن محصولات نفتی ایران با محصولات سایر کشورهای به منظور جلوگیری از تشخیص مبدا نفت حمل شده توسط تانکرها و فروش با اسناد حاکی از مبدا عراقی محصولات نفتی، به صدور مقادیری نفت کوره و گازوئیل ادامه داده است.

براساس این گزارش، بخش عمده محصولات نفتی ایران از طریق بنادر امارات متحده عربی به خصوص فجیره، و با استفاده از شرکت‌های واسطه و دلالان متعدد به فروش می‌رسد با این هدف که مبدا و مسیر اصلی حمل آن‌ها به سادگی قابل تشخیص نباشد.

این خبرگزاری به نقل از کارشناسان نوشته است که در ماه‌های اخیر، احتمالن ایران هرماه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن نفت کوره به خارج صادر کرده است. صادرات نفت کوره ایران در سال ۲۰۱۱ و قبل از وضع تحریم‌های غرب، بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار تن در ماه بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd982902 paxil