Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
تیم زبان‌شناسان بین‌الملل

«زبان‌های مردم کره زمین تحت تاثیر شرایط اقلیمی شکل گرفته‌اند»

2015 February 04

گزارش / رادیو کوچه

منبع: رادیو صدای روسیه

 

داشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که زبان‌های سخت و پیچیده در سرزمین‌های گرم و مرطوب بوجود آمده‌اند.

اعضای تیم زبان‌شناسان بین‌الملل بیش از ۳۷۰۰ زبان دنیا را تحت بررسی قرار دادند تا ثابت کنند که عوامل آب و هوایی و شرایط اقلیمی تا چه میزان بر روی شکل گیری زبان تاثیر گذار بوده است. در این پژوهش با کمک متخصصان زبان‌شناس، مشخص شد که چگونه میزان رطوبت هوا بر خشکی دهان و تارهای صوتی تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب، زبان‌های پیچیده نمی‌توانسته‌اند در شرایط اقلیمی خشک تشکیل گرفته باشند.

در این آزمایش، گویش نیمی از زبان‌های کره‌ی زمین تحت مطالعه قرار گرفت. اعضای تیم محققان به این نتیجه رسیدند که گویش صریح و شیوا تنها مختص ساکنان مناطق سرد و بسیار خشک نمی‌باشد. این گویش‌ها تنها در مناطق گرم و مرطوب و بویژه در جنوب شرق آسیا، در جنوب صحرای بزگ آفریقا، منطقه‌ی آمازون، گینه‌ی نو و برخی از مناطق آمریکای شمالی به گوش می‌رسد.

22

دانشمندان و محققان این تیم در ‌‌نهایت موفق به ایجاد نقشه‌ای شدند که در آن زبان‌های گامی و آوایی با نقاط قرمز مشخص شده‌اند. این بدان معناست که در این زبان‌ها اهمیت زیادی برای زیر و بمی صدا و گویش لغات قائل شده و کلمات در گام‌های مختلف و با ضربه‌های آوایی پس و پیش تلفظ می‌شوند. در این دسته از زبان‌ها می‌توان به زبان‌های چینی و ویتنامی اشاره نمود. مناطقی که با نقاط آبی رنگ مشخص شده‌اند نیز زبان‌هایی هستند که گویش آرامتری داشته و کمنر در آن از گام‌های مختلف صدا استفاده می‌شود. زبان‌های فارسی و روسی نیز جزو زبان‌هایی هستند که گویش ساده تری دارند. دانشمندان دلیل اصلی عدم شکل گیری گام در گویش روسی را به سرمای آب و هوا و تاثیر مستقیم شرایط اقلیمی بر انعطاف پذیری تارهای صوتی حنجره‌ی ساکنان این سرزمین، به شمار می‌آورند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,