Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
خبرهای ورزشی

«پاسخ ویلیامز به ایرانی‌ها، پولادی ضربه زد و باید اخراج می‌شد»

2015 February 06

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پاسخ ویلیامز به ایرانی‌ها، پولادی ضربه زد و باید اخراج می‌شد

داور استرالیایی بازی ایران و عراق از تصمیم جنجالی‌اش در خصوص اخراج «پولادی» دفاع کرد.

به گزارش روزنامه گل، کار بسیار سخت و زمان‌بری بود. بیش از ده روز زمان برد. به واسطه کمک یکی از همکاران فعال در حوزه بین‌الملل که رابطه خوبی هم با کنفدراسیون فوتبال آسیا دارد، توانستیم در تماس با کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا امکان ارتباطی با «ویلیامز» داور جنجالی بازی ایران و عراق پیدا کنیم. ارتباطی که البته بسیار کوتاه بود.

ویلیامز به واسطه هجوم ایرانی‌ها به پیج شخصی‌اش خوب می‌دانست که خبرنگار ایرانی به دنبال چه سوالی از اوست به همین دلیل هم پیغام فرستاد که حاضر به گفت‌و‌گو نیست.

اما با اصرار و رد‌و‌بدل شدن چند ایمیل نهایتن او از انبوه سوال‌های ارسالی ما حاضر شد فقط در حد دو جمله پاسخگوی هواداران فوتبال در ایران باشد: باز هم تاکید می‌کنم که داوران مکلف به پاسخگویی در خصوص تصمیمات خود در جام ملت‌ها و مسابقاتی در این سطح نیستند و کنفدراسیون هم داوران را از اظهار‌نظر منع کرده است.

22

اما سرانجام او سراغ صحنه تاریخی اخراج پولادی می‌رود و خیلی کلی در مورد درستی تصمیم خود می‌گوید. اظهار‌نظری که قطعن به مزاق اهالی فوتبال در ایران خوش نخواهد آمد: بازیکن ایران به دروازه‌بان حریف ضربه زد و مستحق اخراج بود و من هم وظیفه‌ام را انجام دادم.

او در مورد حمله کاربران ایرانی به صفحه‌اش و این‌که در آن صحنه مشخص بود به یاد نداشت پولادی کارت داشته است حاضر به اظهار‌نظر نشد.

یاهو: کی‌روش، سرمربی محبوب و عمل‌گرا در ایران

سایت یاهو در گزارشی به تمجید از عمل‌کرد سرمربی پرتغالی تیم‌ملی فوتبال ایران پرداخت.

به گزارش فارس، سایت یاهو در گزارشی در خصوص «کارلوس کی‌روش» با عنوان «محبوب و عمل‌گرا، اعتماد تازه کی‌روش به جوانان نشان داد او مربی مناسبی برای هدایت ایران است»، نوشت: تیم‌ملی از جام ملت‌های آسیا ١٩٩۶ در وقت‌های معمول بازی شکست نخورده است، اما در استرالیا آنها یک‌بار دیگر در ضربات پنالتی مغلوب شدند. عراق که اتفاقن آخرین تیمی بود که ایران را نوزده سال و بیست و هشت مسابقه قبل در ٩٠ دقیقه شکست داده بود، حریف شاگردان کارلوس کی‌روش بود که این تیم را در مرحله یک‌چهارم نهایی مسابقات جام ملت‌های آسیا ٢٠١۵ حذف کرد.

کی‌روش، سرمربی پرتغالی ایران با وجود کمبود بازیکن (١٠ نفره شدن مقابل عراق) هدفش رسیدن به نیمه‌نهایی بود، او و تیمش به شدت مانند قهرمانان هفتاد و هفت میلیون جمعیت ایران به خانه برگشتند. منتقدان ایران از جمله برخی از رسانه‌ها و مربیان فوتبال ایران هم‌چنان به نکوهش سبک دفاعی فوتبالی که کی‌روش تثبیت کرده بود پرداختند و بر این نکته تاکید کردند که راه‌یابی به جام‌جهانی و رسیدن به جمع هشت تیم برتر آسیا چیزی نیست که ایران قبلن به آن دست نیافته باشد.

اگر کسی عمل‌کرد کی‌روش از زمانی‌که چهار سال پیش هدایت تیم‌ملی فوتبال ایران را در دست گرفت بررسی کند، عادلانه خواهد بود که بگوید او همان‌طور که انتظار می‌رفت، موانع را خنثا کرد. فدراسیون فوتبال ایران و وزارت ورزش دائمن در خصوص فعالیت وی در تقابل بودند. اختلافات بر سر قرارداد و انتقادها کاری از پیش نبرد. در حقیقت کشمکش سه ماهه بین کی‌روش و این دو سازمان پس از جام‌جهانی برزیل تمدید قرارداد او را با تاخیر روبه‌رو کرد و مانع از شروع زود‌هنگام تمرینات آماده‌سازی تیم‌ملی برای مسابقات استرالیا شد.

فدراسیون فوتبال ایران نتوانست از مرد منتخب خود به نحو شایسته‌ای حمایت کند و به صورتی بود که نقشی مجهول در تمام برنامه‌های آماده‌سازی ایران زیر نظر کی‌روش داشت. در حقیقت سرمربی تیم‌ملی مسوول هماهنگ‌ کردن دیدارهای دوستانه، اردوهای تمرینی و حتا رزرو هتل و پروازها برای تیمش بود.

kirosh

با این حال روحیه‌ای که او به تیم‌ملی تزریق کرد، غیرقابل پیش‌بینی بود. هیچ مربی‌ای قبل از این احترام تمام بازیکنان و هم‌چنین حمایت هفتاد و هفت میلیون ایرانی را در اختیار نداشت. نرخ موافقت با او به شدت بالا است و حذف شدن در مرحله یک‌چهارم نهایی تاثیری در کاهش این محبوبیت نداشت.

در حقیقت ایرانی‌ها که در فرهنگ «چه می‌توانست بشود»، زندگی می‌کنند به دلیل شیوه حذف شدن تیم‌ملی ایران بیشتر از حضور کی‌روش حمایت می‌کنند. شخصیت قربانی مثل خیلی چیزها سنتی دیرینه در ایران است. کی‌روش هدایت یک تیم‌ملی مسن را بر عهده گرفت که از دیرباز برای اجرای فوتبالی تهاجمی شهرت داشت.

کی‌روش که مردی عمل‌گرا است، به سرعت تشخیص داد که بازیکنان در دسترس او بیشتر از این نمی‌توانند بدون این‌که مانع از نتیجه گرفتن تیم شوند یا به تیم در راه رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت (راه‌یابی به جام‌جهانی) کمک کنند، این فوتبال هجومی را به نمایش بگذارند. وی در سه مسابقه آخر ایران در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی، چرخشی ١٨٠ درجه‌ای داشت و تیمی نیرومند، تعریف‌شده و متکی به ضدحمله ساخت که توانست در هر سه مسابقه آخر خود به پیروزی برسد و از آن‌چه به نظر می‌رسید، منبعی از دست رفته است، راهی برزیل شود. این راه‌کار در ادامه هم موفقیت‌آمیز بود.

یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های کی‌روش معرفی بازیکنانی جوان به تیم‌ملی در مسابقات جام ملت‌های آسیا بود، اتفاقی که به نظر نمی‌رسد در تاریخچه اخیر فوتبال ایران رخ داده باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,