Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
بنابه دستور العبادی

«لغو مقررات منع رفت و آمد شبانه در بغداد پس یک دهه»

2015 February 08

خبر / رادیو کوچه

 

دولت عراق پس از بیش از یک دهه مقررات منع رفت و آمد شبانه در بغداد، پایتخت این کشور، را لغو کرد و در نخستین دقایق بامداد روز یک‌شنبه هشتم فوریه به وقت محلی، تصاویری از شادی مردم در خیابان‌های بغداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

همزمان با اتخاذ این تصمیم دولت عراق در روز شنبه هفتم فوریه، با هدف بازگرداندن زندگی مردم به حالت عادی، نزدیک به ۴۰ نفر در پی انفجارهایی در بغداد کشته و ده‌ها نفر نیز زخمی شدند.

این مقررات که پس از سال‌ها لغو شده، برای جلوگیری از حملات، انفجارها و بمب‌گذاری‌ها، از زمان سرنگونی «صدام حسین» در سال ۲۰۰۳ میلادی، وضع شده بود.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، قرار است تعدادی از ایست‌های بازرسی در خیابان‌های بغداد پایتخت عراق برداشته شوند تا جریان ترافیک در این شهر تسهیل شود.

baghdad

شادی مردم بغداد پس از لغو مقررات آمد و رفت شبانه

«حیدر العبادی»، نخست وزیر عراق، هفته قبل اعلام کرده بود که می‌خواهد با لغو مقررات منع تردد شبانه، جریان زندگی در بغداد را تا جای ممکن به حالت عادی بازگرداند.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز گزارش داده است، تلاش برای بازگرداندن زندگی به حالت عادی در بغداد می‌تواند نشان‌دهنده دستاوردی کوچک ولی در عین حال محسوس برای دولت «حیدر العبادی» باشد.

تحلیل‌گران مسائل عراق می‌گویند تصمیم «حیدر العبادی» برای لغو مقررات رفت و آمد شبانه در بغداد با این هدف انجام شده که شهروندان قانع شوند تهدیدی از سوی شبه‌نظامیان گروه «داعش» که از چند ماه قبل بخش‌های وسیعی از شمال و غرب عراق را تصرف کرده است. متوجه بغداد نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,