Saturday, 18 July 2015
17 May 2021

«متهم‌کردن فعالان حقوق‌بشر توسط رسانه‌های ایران»

2010 March 17

اردوان روزبه / رادیوکوچه

ardavan@koochehmail.com

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ۳۰ نفر از متهمان شبکه‌های سازمان‌یافته جنگ سایبری بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس دادسرای انقلاب تهران  بر اساس این اطلاعیه عنوان کرده که با شناسایی «شبکه‌های سازمان یافته جنگ نرم آمریکا» که توسط «گروههای ضدانقلاب» راه‌اندازی شده بود حدود سی نفر از سوی این دادسرا بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش «تخلیه بانک‌های اطلاعاتی کشور»، «نفوذ و خرابکاری در سایت‌های اینترنتی ایران»، «مبارزه با فلیترینگ در داخل کشور»، «ایجاد امنیت برای کاربران شبکه مجازی علیه جمهوری اسلامی»، «ایجاد بستر ارتباط امن تلفنی و دیتا برای مصاحبه بارسانه‌های غربی از جمله اتهامات این افراد است که در شبکه «ایران پراکسی» فعالیت می‌کردند.

دادستانی تهران هم‌چنین در اطلاعیه خود آورده است که سران اصلی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که یکی از پیروان «منافقین» هستند و از طریق فضای مجازی، اقدام به عضو گیری در سراسر کشور می‌کنند دستگیر شدند.

در پایان این اطلاعیه دادستانی تهران از اهم اقدامات و اقاریر متهمین این شبکه‌ها خبر داده است.

پس از آن که نوک حمله بسیاری از رسانه‌های وابسته به دولت به سمت فعال‌های مدنی نشانه رفت، هر بار این گروه‌های رسانه‌ای با متهم‌کردن افراد و گروه‌های فعال مدنی و اجتماعی و اعلام وابستگی این افراد به آمریکا و سازمان مجاهدین نکاتی را در مورد آن‌ها مطرح کردند.

در آخرین اشاره‌هایی که ابتدا از سوی خبرگزاری نیمه‌رسمی وابسته به دولت، فارس انجام شد. موضوع دست‌گیری سی نفر از فعالان جنگ سایبری وابسته به آمریکا را مطرح کرد که این مطلب از سوی تلوزیون و کیهان نیز پوشش داده شد.

نکته مهم در این اظهارات مطرح‌کردن اتهام‌هایی به کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و مجموعه فعالان حقوق بشر بود.

در خصوص این اتهام‌ها  اردوان روزبه  با «حسام میثاقی» عضو کمیته گزارش‌گران گفت‌وگویی انجام داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دو روز قبل شاهد دو نوشته در سایت خبرگزاری فارس بودیم. در ارتباط با دست‌گیری 30 تن از متهمان شبکه سازمان یافته جنگ سایبری. روز بعد هم خبر تکمیلی آن اعلام شد. یک هجوم گسترده در تلویزیون ایران در برنامه‌ی «بیست‌و‌سی» در گفت‌وگوی «بیست‌و دو‌ سی» و «کیهان امروز» در ارتباط با این شبکه مطرح شد. یکی از گروه‌هایی که فعالیت آن زیر سوال رفته‌ است مجموعه «کمیته گزارش‌گران حقوق بشر» بوده است. شما ارتباط این دست‌گیری را با مجموعه کمیته گزارش‌گران حقوق بشر در کجا می‌بینید؟

آن‌چه واضح است این است که حاکمیت یک پرو‌ژه جدیدی را برای برخورد و بازداشت  فعالان حقوق بشر در نظر دارد و به طرز شدیدی با فعالان مدنی، وکلا و فعالان مستقل حقوق بشر برخورد می‌کند.  در گزارش فارس و دیگر خبرگزاری‌های دولتی که بدون مستندات و دلیل محکم به پرونده‌سازی می‌پردازند، به نهاد غیر‌دولتی اشاره شده و مطابق معمول آن‌ها را به سازمان‌های خارجی به خصوص منافقین یا مجاهدین خلق وصل کردند. من در مورد مجموعه فعالان حقوق بشر و کانون مدافعان حقوق بشر نمی‌توانم صحبت کنم چون خودم عضو کمیته هستم. اما  در مورد اتهاماتی که در این گزارش به کمیته زده شده است صحبت می‌کنم. اتهاماتی مانند:  راه‌اندازی کمپین یک میلیون امضا، القای تقلب در انتخابات دهم ریاست جمهوری، دامن زدن به مطالبات فمینیستی، اهانت به شریعت اسلام و سازمان دهی زنان و دانشجویان برای حضور در آشوب‌های پس از انتخابات از جمله اقدامات این کمیته ذکر شده است.

در مورد راه‌اندازی کمپین یک میلیون امضا، باید بگویم که اصلن کار کمیته گزارش‌گران حقوق بشر نبوده و توسط عده‌ای از فعالان مدنی این کمیته راه‌اندازی شده است و راه‌اندازی آن باعث افتخار است. وقتی این کمپن یک نهادی است که به تازگی هم یک جایزه بین‌المللی را گرفته، من افسوس می‌خورم که یکی از بهترین نهادهای مدنی در طول تاریخ را در کشورمان داریم و سایت‌های حامی دولت به عنوان یک اتهام از آن یاد می‌کنند.

در موارد دیگر مثل القای تقلب در انتخابات دهم ریاست جمهوری، دامن زدن به مطالبات فمینیستی و اهانت به شریعت اسلام باید بگویم که  هم در مرام‌نامه کمیته و هم در گزارش‌ها آمده که از کلمات رکیک و کلماتی که صفت دارد برای افراد استفاده نمی‌شود. اصول خبری کاملن رعایت می‌شود. حتا اگر نیروهای امنیتی به منزل شخصی می‌ریزند، ما  در گزارش آن نمی‌نویسیم که نیروهای امنیتی به  شکل وحشیانه‌ای حمله کردند. اما شاید خیلی از خبرگزاری‌ها به کار ببرند. ما در استفاده از کلمات اصل بی‌طرفی را رعایت می‌کنیم. در بند اول مرام‌نامه کمیته نوشته شده که «این کمیته تشکلی مستقل بوده و به هیچ حزب و جناح خاصی تعلق ندارد و فاقد ماهیتی سیاسی است.» این سرنوشت ما است که همیشه فعالیت مدنی با فعالیت سیاسی پیوند داده می‌شود.

ما که هدفمان دفاع ازحقوق بشر و قربانیان نقض حقوق بشر است با چنین  حجمه حمله‌ی دستگاه‌های امنیتی و  رسانه‌ها‌ی دولتی مواجه می‌شویم.

اسامی ده نفر از اعضای کمیته گزارش‌گران حقوق بشر ذکر شده و یک لیست سیاه  خلافکار درست کردند. در صورتی که تک‌تک این افراد افتخارات مملکت ما هستند. چهار نفر از ده تنی که ذکر شد در زندان به‌سر می‌برند و ما به شدت نگران آن‌ها هستیم و از تمامی نهاد‌های بین‌المللی می‌خواهیم که از این‌ها حمایت کنند. دستگاه امنیتی برای مقابله با این‌ها پروژه عظیمی دارد.  خانم «شیوا نظر‌آهاری»، آقای «کوهیار گودرزی»، «سعید جلالی‌فر»، «نوید خانجانی» از افرادی هستند که در این لیست به آن‌ها ذکر شده است.

همچنین در گزارش فارس نوشته شده که «اکثریت اعضای این کمیته از فرقه زاله بهاییت هستند.» این در حالی است که از این ده نفر ذکر شده تنها دو نفر معتقد به آیین بهاییت هستند و ما در مورد اعتقادات بقیه نمی‌دانیم و صحبتی نمی‌کنیم. چرا وقتی یک نفر به موضوعی عقیده دارد و حاکمیت با آن مخالف است آن را به همه ربط می‌دهد. مشخص است که حاکمیت بدون هیچ مستنداتی یک سری اتهاماتی را ردیف کرده است. مواردی که اشاره کرده در مورد پروکسی و  نفوذ خراب‌کاری  در سایت‌های اینترنتی ایران، مبارزه با فیلترینگ در داخل کشور بوده است. من فکر نمی‌کنم که کار غلطی باشد. در صورتی که کمیته در این زمینه هم فعال نبوده است.

معمولن در بیانیه‌هایی که از طریق فارس اعلام می‌شود و کیهان و دیگران هم دنبال می کنند، سعی می‌شود از اسامی کامل استفاده نشود و بعضی از موارد در آن طرح نشود. اما اسامی  اعضای کمیته قید می‌شود. بعضی از این اعضا دست‌گیر هستند و بخشی هم خارج از کشور هستند. هدف چیست؟ فکر می‌کنید می‌تواند هشدار و روشی باشد تا هیچ‌گونه فرصتی را برای ادامه فعالیت اعضای کمیته ایجاد نکنند؟

این در ادامه‌ی پروژه رعب و وحشت است که از طرف حاکمیت  در مورد فعالان مدنی اعمال می‌شده و این‌که اسامی افراد به شکل کامل می‌آید، هشداری است تا بگویند ما اسامی شما را می‌دانیم و پرونده شما را داریم. در گزارش فارس ذکر شده بود که پرونده‌ی این افراد را به اینترپل( پلیس بین‌الملل) دادیم و از این طریق می‌خواهیم آن‌ها را دست‌گیر کنیم.

پروژه تهدید و ارعاب از گذشته در بین فعالان مدنی وجود داشته است و  دلیلش این است ‌که اسامی کامل ذکر می‌شود.

با توجه به این‌که در ضرب اول فارس، کیهان و تلویزیون ایران دنبال کرده، فکر می‌کنید که این پیش‌بینی یک پروژه است و ادامه پیدا خواهد کرد؟

من فکر می‌کنم تمام نمی‌شود و ادامه‌دار خواهد بود. به این شکل با فعالان حقوق بشر برخورد نشده بود. و برخورد دستگاه‌های امنیتی بیشتر با فعالان سیاسی بود. اما  این‌بار برخورد با نهادهای مدافع حقوق بشر به شکل واضحی است. اتهاماتی مطرح شده و گزارش‌ها تمامی ندارد. امروز هم گزارش دیگری از فارس منتشر شد. از طرف دیگر فشار بر اعضای کمیته که در داخل زندان هستند ادامه دارد. نوید خانجانی که بیش از ده روز است بازداشت است در سلول‌های انفرادی متعلق به سپاه نگه‌داری  می‌شود. این خیلی نگران‌کننده است. ما دقیقن نمی‌دانیم که آیا در بند 2‌الف است یا خیر. اگر این‌طور باشد اوضاع وحشتناکی دارد.

با این حساسیت که این اسامی اعلام می‌شود. هنوز دوستان شما نظیر شیوا نظر‌آهاری، آقای کوهیار گودرزی، نوید خانجانی  و دیگران در زندان هستند. این می‌تواند باعث فشار بیشتر بر روی این‌ها باشد؟

من هم همین‌طور فکر می‌کنم. بچه‌هایی که در زندان بودند این موضوع را ذکر می‌کنند که بازجوهایشان این اتهامات را برایشان مطرح می‌کردند و حالا می‌بینیم که این اتهامات رسانه‌ای شده و علنی مطرح شده است. من فکر می‌کنم این متن بازجویی‌های این بچه‌هاست و آن‌ها تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت. باید توجه نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشر داخل ایران از این به بعد بیشتر باشد.

با نفوذ به ایمیل‌های شخصی و عکس‌های آنان که خود کاری غیر‌قانونی است، آن‌ها را متهم به فساد  اخلاقی و ارتباط با سازمان‌های خارجی می‌کنند. فشار بر بچه‌ها و به خصوص 30 نفری که اعلام کردند بیشتر خواهد شد. ما فکر می‌کردیم که خانم نظر‌آهاری، آقای کوهیار گودرزی، جلالی‌فر   آزاد شوند اما این پروژه جدید نشان می‌دهد که فشار بر این افراد هم افزایش پیدا کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment