Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
استاتوس

«افزایش چشم‌گیر حقوق محیط‌بانان به دلیل خطر جانی، ١٢ هزار تومان»

2015 February 11

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده

 

حقوق محیط‌بانان پس از مدت‌ها و با فشار رسانه‌های نوشتاری و شبکه‌های اجتماعی افزایش بود، اما میزان افزایش آن هم برای سختی کار یا همان خطر جانی به اندازه‌ای بود که در این برنامه استاتوس ما این خبر را در آیتم سوتی هفته استفاده کردیم. فقط دوازده هزار تومان برای افرادی که جانشان بر کف دستانشان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«ثروت‌های کلانی که مدیران سهام عدالت بردند»

سهام عدالت، طرحی که قرار بود بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم درآمدتر فروخته شود اما طبق گفته آقای «موسوی‌نژاد» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، سهامی به نام عدالت اکنون به فرصتی برای مدیران با رانت‌های میلیاردی تبدیل شده که طرح تحقیق و تفحص از آن آغاز شده است.

به گزارش پارسینه، خبرگزاری قوه قضاییه (میزان) افزوده است: رانت در واگذاری‌ها و شفاف نبودن نحوه واگذاری، نوع شرکت‌ها، تعداد سهام، میزان سود از ضعف‌های این طرح است که اکنون سبب شده تا مدیران و اعضای هیات‌مدیره از فرصت سو‌استفاده کنند و یک شبه به پول و ثروت کلان دست پیدا کنند.

اکثریت نمایندگان با تحقیق و تفحص از وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره سهام عدالت موافقت کردند و از مجموع دویست و سیزده نماینده حاضر در صحن مجلس، صد و پنجاه و یک موافق، هفده مخالف و ۶ ممتنع به این طرح رای دادند.

البته بحث تحقیق و تفحص از واگذاری و پرداخت سهام عدالت برای اولین‌بار در دولت «محمود احمدی‌نژاد» مطرح شد که در جلسه روز ۴ خرداد ١٣٩٠ مجلس هشتم با صد و هفتاد و شش رای موافق در برابر هفده رای مخالف و ٧ رای ممتنع به تصویب رسید.

22

مهدی موسوی‌نژاد نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث سهام عدالت، یک عده‌ای با سو‌استفاده میلیاردر شده‌اند.

نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی افزود: به عنوان مثال چنین مسئله‌ای را در کارخانه سیمان دشتستان شاهد هستیم که به دلیل واگذاری‌ها برخی‌ها به پول‌های کلانی دست یافته‌اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حال حاضر طرح تحقیق و تفحص از سهام عدالت با رای مثبت نمایندگان مجلس آغاز شده است و تمام زوایای این طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

موسوی‌نژاد ادامه داد: چهل و پنج میلیون نفر شامل سهام عدالت هستند که ارزش آن نود و شش هزار میلیارد تومان است.

در واگذاری‌های سهام عدالت بی‌عدالتی صورت گرفته است و ابهامات در این زمینه وجود دارد که در آینده مشخص خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی گفت: در پشت‌پرده، تخلفاتی صورت گرفته است که فرد متخلف به هیچ‌کجا و هیچ نهادی پاسخگو نبوده است.

سوتی هفته

«بابت سختی کار، ۱۲ هزار تومان به حقوق محیط‌بانان افزوده شد»

به نظر می‌رسد، چون معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از وجود این ردیف در حکم کارگزینی محیط‌بانان مطلع نبوده، به جای اعلام افزایش نه‌صد امتیاز محیط‌بانان به هزار امتیاز، از آغاز پرداخت فوق‌العاده سختی شرایط کار به محیط‌بانان خبر داده است!

کمترین درگیری در این شغل، درگیری با قانون شکنان مسلح و کمترین سختی، پیمایش مناطقی وسیع برای انجام وظایف است که گاه هر چه روز طولانی باشد هم، باز ‌به قدر یک دور چرخیدن مناطق تحت مسوولیت کافی نیست.

به گزارش «تابناک»، پس از آن‌که حسن روحانی با وعده توجه به مسایل زیست محیطی به جای‌گاه ریاست جمهوری رسید و از ابتدای تشکیل کابینه، نگاه ویژه‌ای به این حوزه معطوف داشت، در کنار امیدهایی که در توجه به محیط زیست ایران به دل فعالان این عرصه تزریق شد، محیط‌بانان به این باور رسیدند که قرار است بعد از مدت‌ها گلایه‌هایشان شنیده شده و شاهد بهبود شرایط کاری خود باشند.

33

از جمله گلایه‌های ایشان، مسایل حقوقی حل نشده در استفاده از سلاح سازمانی بود که ‌گاه برخی محیط‌بانان را تا آستانه اعدام می‌برد؛ اشکالی بزرگ که هم‌چنان وجود دارد و البته یکی از اشکالاتی است که محیط‌بانان، چشم‌انتظار رفع و رجوعش بودند.

آن‌چه بعد از نگرانی از تامین امنیت جانی، سال‌هاست‌ دغدغه بزرگ محیط‌بانان شده، حقوق و مزایای کمی است که بابت کار دشوارشان و از قبل سر‌و‌کله زدن با مشکلات، کمبود‌ها و مخاطرات فراوان دریافت می‌کنند؛ گلایه‌ای که از دید بسیاری مسوولان، از جمله رییس سازمان محیط زیست وارد است و برای برطرف کردنش، وعده‌های زیادی داده شده است.

بدین ترتیب شاید طبیعی بود که خبر «آغاز پرداخت فوق‌العاده سختی کار به محیط‌بانان» که در واپسین روزهای هفته گذشته مخابره شد، به شدت مورد توجه قرار گرفته و انعکاس وسیعی در رسانه‌ها داشته باشد، زیرا به ظاهر از تحقق ‌وعده طولانی مدت و رفع مشکلی کهنسال خبر می‌داد.

در این خبر ‌به نقل از «سید محمد مجابی»، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست آمده بود: طی یک سال گذشته تلاش‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف برای حصول به نتیجه مثبت در خصوص افزایش حقوق و رفع مشکلات معیشتی محیط‌بانان صورت پذیرفت که خوش‌بختانه یکی از این اقدامات به نتیجه رسیده و آن عبارت از موافقت با اجرایی شدن پرداخت فوق‌العاده سختی شرایط کار است‌.

وی در ادامه با بیان این‌که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور طی نامه‌ای رسمی موافقت خود با تعیین میزان فوق‌العاده سختی شرایط کار شاغلین در پست‌های تخصصی سازمان در استان‌ها را اعلام کرده، چگونگی محاسبه این افزایش حقوق را این‌گونه شرح داد: بر این اساس برای محیط‌بانان هزار امتیاز و برای هجده شغل کار‌شناسی تخصصی استانی بین چهار‌صد و پنجاه تا شش‌صد امتیاز در نظر گرفته شده است‌.

حوادث

«دعوای باجناق‌ها با قتل خون‌رنگ شد»

مرد جوانی که با ضرب گلوله باجناق خود را به قتل رسانده و سپس جسد وی را دفن کرده بود دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار حوادث فارس، در بهمن امسال از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ کشف جسدی در زمین‌های زراعی جاده موسوم به لوله گاز، به کلانتری ١٧۶ حسن‌آباد اعلام شد.

با حضور ماموران کلانتری در محل و بررسی مقدماتی از محل کشف جسد مشخص شد که جسد پیشتر در زیر زمین مخفی شده اما قسمتی از آن، به وسیله حیوانات ولگرد از زیر زمین خارج شده و پس از آن تعدادی از اهالی محل به صورت کاملن اتفاقی متوجه جسد شده و موضوع را به مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ اطلاع داده‌اند.

در بررسی مقدماتی جسد و به دست آمدن مدارک شناسایی از داخل البسه متوفی، هویت مقتول بنام «عزت اله» (متولد ١٣۵٨) نیز توسط ماموران کلانتری شناسایی شد.

11

با حضور کارآگاهان و تیم بررسی صحنه جرم اداره دهم و تشخیص هویت پلیس آگاهی، چند پوکه متعلق به گلوله‌های شلیک شده از اسلحه جنگی کلاش از محل کشف جسد، کشف شد؛ هم‌چنین بررسی‌های صورت گرفته از سوی تیم تشخیص هویت نیز نشان داد که مقتول از قسمت‌های مختلف بدن مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

با توجه به مشخص شدن هویت مقتول، کارآگاهان اداره دهم با مراجعه به محل سکونت خانواده مقتول اطلاع پیدا کردند که باجناق مقتول به نام «رضا» (٢٢ ساله) چندی پیش با وی درگیر شده و طی آن مقتول و اعضای خانواده‌اش را به کشتن تهدید کرده؛ هم‌چنین در ادامه تحقیقات مشخص شد که چندی پیش از جنایت، رضا با مسافرت به یکی از استان‌های غرب کشور اقدام به تهیه غیرقانونی یک قبضه اسلحه جنگی کلاش نموده است.

کارآگاهان به محل سکونت رضا در منطقه حسن‌آباد مراجعه و اطلاع پیدا کردند که رضا از محل سکونتش متواری شده است؛ رضا در منطقه حسن آباد دستگیر و به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

رضا در اظهارات اولیه منکر هرگونه ارتکاب جنایت شده و مدعی می‌شود که در روز درگیری با مقتول تنها قصد داشته تا با تهدید به کشتن، مقتول و خانواده‌اش را بترساند.

متهم در خصوص نحوه ارتکاب جنایت به کارآگاهان گفت: شب جنایت با مراجعه به محل سکونت رضا و طرح ادعای دروغ در خصوص پیدا کردن مقداری طلا و جواهرات زیرخاکی، رضا را به بیابان‌های اطراف حسن‌آباد (محل کشف جسد) بردم؛ در حالی‌که اسلحه را با طرح و نقشه قبلی برای انجام کشتن رضا در داخل موتورسیکلت پنهان کرده بودم، در یک لحظه با اسلحه و در حالت رگبار اقدام به شلیک چندین گلوله به سمت رضا نمودم که او بر روی زمین افتاد. پس از کشتن رضا، جسد را در زیر خاک پنهان کرده و از محل دور شدم.

سرهنگ کارآگاه «آریا حاجی‌زاده»، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اظهارات متناقض متهم در خصوص بیان انگیزه‌های مختلف در خصوص انگیزه جنایت، دستور بازداشت موقت از سوی ریاست محترم دادگاه فشافویه صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی انگیزه اصلی جنایت در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.

یادی از تاریخ

«ورود تلویزیون به ایران»

ما ایرانی‌ها از دیرباز عادت داریم با هر پدیده خارجی که سابقه‌ای از آن در ذهن نداریم برخوردی لجاجت‌آمیز یا قهرآمیز داشته باشیم، برخوردهای ناشیانه که ابتدا به ساکن ناشی از نداشتن اطلاعات و آگاهی‌های اولیه ما نسبت به آن پدیده است، روزگاری که اتومبیل وارد ایران شد، آن را «خردجال» نامیدند و هنگامی‌که بنزین در باک اتومبیل‌ها ریختند تا روشن شود، بنزین را «آب دهان شیطان» برشمردند، زمانی‌که رادیو به ایران آمد، آن را «صدای شیطان» نامیدند و هنگامی که پای تلویزیون به خانه‌ها باز شد، آن را «جعبه شیطان» و بعدها «جعبه جادویی» نام نهادند. هنگامی که تلویزیون به ایران آمده بود، روزگار زیادی از اختراع آن در غرب و اروپا گذشته بود و اگر سال ۱۳۳۵ را سالروز ورود تلویزیون به خانه‌های مردم ایران قلم‌داد کنیم، تا زمانی‌که یک فیزیکدان آلمانی به نام دکتر «می» راز به حرکت درآمدن تصویر را در یک قاب شیشه‌ای در سال ۱۸۷۳میلادی کشف کرده بود، ۸۳ سال فاصله داشت. به زبانی دیگر، باید گفت که تلویزیون حدود ۸۰ سال بعد از اختراعش به ایران آمد. با این حال ما استقبال چندانی از این پدیده قرن هجدهم و نوزدهم نکردیم و بعضن تا آن‌جا که توان داشتیم،‌ آن را یک پدیده استعماری، خرافی و خلاف اخلاق دانستیم، به‌ ویژه آن‌که این بحث در اذهان عمومی بود که تلویزیون ابزار حکومت است و از این‌رو به مقابله با آن پرداختیم، اما سرانجام مثل همه پدیده‌های دو قرن اخیر آن را قبول و از آن استفاده کردیم.

واژه تلویزیون از کلمه یونانی (tele) به معنای دور و کلمه لاتین (visio) یعنی بینایی گرفته شده است، بنابراین تلویزیون یعنی «دیدن از راه دور».

tv

در دهه ۳۰ هجری شمسی، وقتی دولت‌وقت سرگرم تدارک و طرح‌ریزی برای ایجاد تلویزیون بود، «حبیب‌اله ثابت‌پاسال» از بخش خصوصی پیش‌دستی کرد و پیشنهاد تاسیس یک ایستگاه فرستنده تلویزیونی را ارایه داد. از آن‌جا که پاسال از اعتماد دربار برخوردار بود، با پیشنهاد او موافقت شد و مجلس شورای ملی در تیر سال ۱۳۳۷، ماده‌ای با چهار تبصره مصوب کرد که به موجب آن اجازه داده می‌شد یک فرستنده تلویزیونی زیر پوشش وزارت پست و تلگراف و تلفن در تهران ایجاد شود.

این فرستنده تا پنج سال از پرداخت مالیات معاف بود و همه برنامه‌های آن از مقررات اداره ‌کل انتشارات پیروی می‌کرد. نخستین فرستنده تلویزیونی ایران ساعت پنج بعدازظهر جمعه یازدهم مهر ۱۳۳۷ نخستین برنامه خود را پخش کرد؛ این فرستنده که «تلویزیون ایران» نامیده می‌شد، ابتدا هر روز از شش بعدازظهر تا ده شب برنامه داشت.

تلویزیون ایران به ‌صورت خصوصی اداره می‌شد و متکی به درآمد خود از آگهی‌های تجاری و تبلیغاتی بود. این سازمان پس از یک‌سال فعالیت، برنامه‌های روزانه خود را در تهران به پنج ساعت افزایش داد و در سال ۱۳۴۰ فرستنده دیگری در آبادان و یک فرستنده تقویتی در اهواز تاسیس کرد.

رونق کار تلویزیون ایران تصمیم حکومت را در تاسیس یک شبکه تلویزیونی سراسری قطعی‌تر کرد، بنابراین در سال ۱۳۴۳ یک گروه فرانسوی از سوی سازمان برنامه و بودجه مامور بررسی و طراحی یک مرکز تلویزیونی شد.

سرانجام پس از تصویب طرح ایجاد «تلویزیون ملی ایران»، یک دستگاه کوچک به ‌وجود آمد و با امکاناتی ساده پخش برنامه‌های آزمایشی را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد. امکانات فنی تلویزیون در آن زمان به یک استودیو، سه دوربین و دو دستگاه ضبط مغناطیسی محدود می‌شد و از آن‌جا که فرستنده تلویزیون ایران با سیستم ۵۲۵ خطی آمریکایی کار می‌کرد و سیستم تلویزیون ملی ۶۲۵ خطی اروپایی بود، تلویزیون ملی با نصب یک فرستنده دو کیلو واتی با سیستم ۵۲۵ خطی بر بالای ساختمان هتل هیلتون، امکان استفاده از این شبکه را برای همه دارندگان تلویزیون با سیستم‌های مختلف، امکان‌پذیر کرد.

تولید تلویزیون در ایران

چند سال بعد از آن‌که تلویزیون از طریق گیرنده‌های وارداتی آلمانی (زیمنس)، انگلیسی (بلر) و آمریکایی (شاب لورنس) وارد خانه‌های مردم شد، ایجاد و ساخت تلویزیون در ایران نیز به ‌عنوان یک نیاز عمومی مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت. شرکت‌های خارجی تولیدکننده تلویزیون یکی بعد از دیگری خطوط تولید و مونتاژ خود را در گوشه و کنار تهران و جاده کرج راه‌اندازی کردند و گیرنده‌های سیاه و سفید و سپس رنگی خود را با همان عناوین خارجی خود ساخته و روانه بازارهای ایران کردند و تلویزیون‌هایی با نام ارج، بلر، شاب‌لورنس، زیمنس و هیتاچی ژاپن کم‌کم بازار ایران را به تسخیر خود درآوردند، در حالی‌که کشورهای یاد شده قطعات و مواد اولیه این تلویزیون‌ها را وارد کرده و فقط به مونتاژ آنها در ایران می‌پرداختند.

در حال حاضر نیز تولید تلویزیون در ایران توسط ۹ واحد صنعتی و تولیدی بزرگ در کشور انجام می‌شود، شرکت‌هایی چون سام‌الکتریک،‌ مادیران، پارس‌الکتریک، شهاب، صنایع گلدیران، صنایع الکترونیک سیرجان، شرکت جهان‌بین قشم (بلر سابق) و شرکت اسنوا در این بخش عمده‌ترین تولید را در زمینه تلویزیون به عهده دارند.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس در رابطه با آیتم سوتی هفته می‌باشد، جایی که مسوولان ایرانی پاسخ اعتراض‌های مردمی در رابطه با کم بودن حقوق محیط‌بانان را با ١٢ هزار تومان افزایش می‌دهد. شما این حبر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مطالب مرتبط

از پاسخ جهانگیری برای جنتی تا ماجرای جسد حسین پناهی و نوزاد دو‌ سر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,