Saturday, 18 July 2015
24 October 2021

«اربیل جایگزین اینجرلیک ترکیه برای نیروی هوایی آمریکا»

2015 February 12

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست.  اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

وبلاگستان / رادیو کوچه

منبع: صدای روسیه

 

اعدام خلبان اردنی و نگرانی برای آسیب‌های هوانوردی غیر قابل اجتناب در آینده، دلیل جابه‌جایی سریع هواپیماهای نجات نیروی هوایی آمریکا از کویت به اربیل بود.

اعدام خلبان اردنی و نگرانی برای آسیب‌های هوانوردی غیر قابل اجتناب در آینده، دلیل جابه‌جایی سریع هواپیماهای نجات نیروی هوایی آمریکا از کویت به اربیل بود. هواپیما‌ها، پنجم فوریه به کردستان عراق منتقل شدند. هواپیما‌ها می‌توانند از پایگاه هوایی در منطقه‌ی اربیل عملیات‌های جستجو و نجات خلبانان را انجام دهند. این امر بسیار حائز اهمیت است، از آنجا که فرود اجباری و حتا از بین رفتن هواپیما‌ها به ویژه در شرایط نزدیکی به منطقه‌ی درگیر بسیار بدیهی است.

paigahhawai

تحلیل‌گر سیاسی، کار‌شناس مسائل خاور میانه و کردستان وادیم ماکارنکو می‌گوید:

آمریکا مجبور شد هواپیماهای خود را به اربیل منتقل کند برای آنکه ترکیه تا به امروز اجازه نداده است که از پایگاه نظامی – هوایی اینجرلیک واقع در منطقه‌ی آدانا استفاده کنند. بدیهی است که حتا پرواز‌ها برای عملیات‌های جستجو و نجات در مناطق سوریه و عراق ممنوع شده است. برای نیروی هوایی آمریکا وجود سیستم‌های جستجو و نجات خلبانان در منطقه‌ی عملیات‌های نظامی در صورت سقوط هواپیما و یا فرود اضطراری، شرط مهم استفاده از نیروی هوایی نظامی است. حادثه‌ی مربوط به خلبان اردنی نشان داد که چه چیزی در انتظار خلبانان اسیر در دستان داعش است. نبود امکانات برای اجرای عملیات‌های جستجو و نجات، یکی از فاکتورهای بازدارنده در اجرای حملات هوایی به مواضع داعش بود. امارات متحده‌ی عربی ضمن ابراز نگرانی به خاطر امنیت خلبانان خود در ماه دسامبر پس از آنکه خلبان اردنی در منطقه‌ی سوریه در دستان داعش اسیر شد از شرکت در عملیات‌های هوایی علیه داعش ممانعت نمود. اما اگر تقاضایی باشد، پیشنهاداتی مطرح می‌شود. کردستان عراق از تمامی امکانات استفاده می‌کند تا امکانات نظامی خود را تقویت کند و یکی از اعضای مهم ائتلاف علیه داعش به حساب می‌آید ضمن آنکه آنرا راهی برای خودمختاری بیشتر خود می‌داند.

به عقیده‌ی رئیس مرکز تحقیقات کشورهای خاور میانه و آسیای مرکزی، نماینده‌ی سابق دومای دولتی، تحلیل گر سیاسی سمن باگداساروف، به اندازه‌ی افزایش اهمیت پایگاه هوایی در کردستان عراق، لزوم استفاده از پایگاه‌ها در اینجرلیک ترکیه برای نیروی هوایی آمریکا کمتر می‌شود:

anjrlik

آمریکا برای اولین بار امکان استفاده از پایگاه نظامی در کردستان عراق را پیدا کرده است، اکنون آن‌ها جنگنده ی‌های F-۱۶ و F-۱۸ و گروه هلی کوپترهای حمله‌ای «آپاچ» را در این پایگاه قرار داده‌اند که در ۳۲۰ کیلومتری مرز ارمنستان خواهد بود. بعلاوه در اربیل مرکز بزرگ شناسایی هم ایجاد می‌شود که در آن از پهپاد‌ها و سایر ابزارهای اطلاعاتی جدید استفاده خواهد شد. به میزان استفاده از پایگاه نظامی در کردستان عراق ضروری بودن اینجرلیک ترکیه برای نیروی هوایی آمریکا از بین می‌رود.

دولت منطقه‌ای کردستان در تمایز با ترکیه، به استقرار پایگاه آمریکایی در منطقه‌ی خود علاقه‌مند است. در اربیل آنرا جنگ علیه داعش می‌دانند که تقویت ارتباطات متحدین را به همراه داشته و وضعیت سیاسی نظامیشان را افزایش می‌دهد. بدون شک، کردستان نمی‌تواند جایگزین زیرساخت‌های ترکیه شود اما به تدریج آمریکا و سایر کشورهای اروپایی عضو ائتلاف، کردستان را به پایگاهی برای عملیات‌های علیه داعش در سوریه و عراق تبدیل خواهند کرد.

بیشتر بخوانید

آمریکا سه پایگاه نظامی در اقلیم کردستان احداث می‌کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,