Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
گزارش تازه گزاشگران بدون مرز

«ایران در میان ١٨٠ کشور جهان از لحاظ آزادی رسانه در رتبه ١٧٣ قرار گرفت»

2015 February 12

خبر / رادیو کوچه

 

در گزارش تازه گزارشگران بدون مرز در گزارش سال ٢٠١۵ ایران در میان ١٨٠ کشور جهان قبل از هفت کشور سودان، ویتنام، چین، سوریه، ترکمنستان، کره شمالی و اریتره، در حوزه آزادی رسانه‌ها در رتبه ١٧٣ قرار گرفته است.

وب‌سایت گزارشگران بدون مرز روز پنج‌شنبه دوازدهم فوریه، با انتشار لیستی از کشورهای جهان در مورد آزادی رسانه‌ها ایران را در رتبه ١٧٣ و سه کشور فنلاند، نروژ و دانمارک، را به ترتیب آزادترین رسانه‌های جهان معرفی کرده است.

فنلاند از پنج سال پیش، به تنهایی در صدر جدول آزادی رسانه‌ها از نظر گزارشگران بدون مرز قرار دارد.

در این فهرست تنها هفت کشور سودان، ویتنام، چین، سوریه، ترکمنستان، کره شمالی و اریتره، در حوزه آزادی رسانه‌ها در وضعیتی بدتر از ایران طبقه‌بندی شده‌اند.

22

در این فهرست، فرانسه در رده‌ ٣٨ قرار گرفته و نسبت به سال گذشته، یک رتبه بالا آمده است. ایالات متحده آمریکا با از دست دادن سه رده به رتبه ۴٩ قرار گرفته است، ژاپن دو رده از دست داده و در رتبه ۶١ جایی گرفته. برزیل با پیشروی ۱۲ رده به ٩٩ رسیده و به میان ۱۰۰ کشور نخست جدول آمده است. روسیه با چهار رده پسرفت در جایگاه ١۵٢ قرار دارد و چین در رتبه ١٧۶ یک رده عقب رفته است.

در انتهای این جدول هم کشور آفریقایی اریتره قرار دارد که حتی کره شمالی نیز وضعیت بهتری از آن دارد. ترکمنستان، همسایه شمال شرق ایران نیز در رده ۱٧۸ قرار گرفته است.

گزارشگران بدون مرز تاکید کرده که وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان در سال ۲۰۱۴ بدتر شده و آزادی رسانه‌ها «در آزمون و فرسوده از جنگ‌ها، تهدید فزاینده نقش‌آفرینان غیر دولتی، آزارگری‌ها به هنگام اعتراضات خیابانی، یا با بحران‌های اقتصادی و مالی، در پنج قاره جهان فرو می‌نشیند.»

رده‌بندی سالانه آزادی رسانه‌ها در کشورهای مختلف جهان، توسط گزارشگران بدون مرز و به گفته این نهاد، مورد استناد بسیاری از نهادهای جهانی مانند سازمان ملل متحد، بانک جهانی و بسیاری از نهادهای ملی در کشورهاست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,