Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
پس از ساعت‌ها مذاکرات فشرده

«دستیابی به توافق جهانی برای آتش‌بس در اوکراین»

2015 February 12

خبر / رادیو کوچه

 

سران کشورهای فرانسه، اوکراین، آلمان و روسیه پس از ساعت‌ها مذاکرات فشره، در مینسک پایتخت بلاروس، بر سر برقراری آتش‌بس در شرق اوکراین به توافق رسیدند.

ویلادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه پس از مذاکرات روز پنج‌شنبه دوازدهم فوریه، از توافق بر سر آتش‌بس بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق آن کشور خبر داده و رییس جمهوری فرانسه نیز از دستیابی به توافق جهانی برای آتش‌بس و حل و فصل جهانی این بحران سخن گفتند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین، برای دستیابی به این توافق، ساعات متعددی از چهارشنبه شب و پنج‌شنبه صبح، مذاکراتی فشرده را پشت سر گذاشتند.

ukraine

به گفته روسای جمهوری روسیه و اوکراین، آتش‌بس مورد نظر از نیمه شب شنبه به اجرا گذاشته خواهد شد و امید می‌رود شرایط مناسب را برای حل و فصل نهایی بحران اوکراین ایجاد کند.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، این آتش‌بس که از نیمه شب شنبه آینده، به اجرا در می‌آید، بر اساس یکی از مفاد آن، شرق اوکراین از سلاح‌های سنگین پاک‌سازی می‌شود.

بحران اوکراین از ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ و زمانی آغاز شد که ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری وقت که از طرفداران روسیه بود، اعلام کرد که سیاست نزدیکی اقتصادی با اتحادیه اروپا را کنار گذاشته و در عوض تصمیم دارد به گسترش بیشتر مناسبات تجاری و سیاسی با روسیه مبادرت کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,