Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
درختان و آتش‌سوزی‌های جنگلی

«تاثیر آتش‌سوزی‌های جنگلی بر روی آب و هوا»

2015 February 16

گزارش / رادیو کوچه

ترجمه: آرش عظیم دوست  – منبع: ساینس دیلی

 

برای درک بهتر نحوه تعامل آتش‌سوزی‌های جنگلی و آب و هوا، دانشمندان بیش‌تر به درختان توجه می‌کنند. تحقیقات تازه دانشگاه ارواین کالیفرنیا نشان می‌دهد که تفاوت‌های موجود در گونه‌های درختان بین اروسیا و آمریکای شمالی الگوهای قاره‌ای آتش را تغییر می‌دهد- و این‌که شعله‌های آتش در حقیقت آب و هوا را سردتر می‌کنند.

آتش‌های شدید کانوپی (طاقه چتری) در آمریکای شمالی غالب هستند، در حالی که در اروسیا آتش‌های کم حجم سطحی معمول هستند (برندان روجرز ، دانشجوی دکتری UCI که اکنون در مرکز تحقیقی وودز هول ماساچوست تحقیق می‌کند.) ادامه می‌دهد «این تفاوت‌ها تاثیرات کلانی بر زیست بوم آتش، مدل‌سازی آب و هوایی و مدیریت جنگل دارند. با این حال، نتایج و علل زیربنایی این الگوها اصلن درک نشده‌اند.»

harigh1

او و اساتیدی مثل جیمز راندرسون و مایکل گولدن با استفاده از تصویرسازی مشاهداتی از راه دور به این نتیجه رسیدند که درختان سوزنی برگ خود مسببان آتش‌هایی هستند که آن‌ها را می‌سوزانند و قربانیانی منفعل نیستند.

برای مثال در آمریکای شمالی، درختانی به نام «پذیرای آتش» گسترش یافته‌اند تا به وسیله آتش نابود و سوزانده شوند. گونه‌های بالغ درختان صنوبر سیاه، که در کانادا و آلاسکا زیاد هستند، مثل مشعل می‌سوزند و آتش‌های شدیدی را ایجاد می‌کنند که تاج درختان را نیز نابود می‌کنند.

از سوی دیگر، در اوروسیا شاخه‌های پایینی درختان «مقاوم در برابر آتش»  به آن‌ها اجازه می‌دهد تا شعله‌ها را روشن نگه دارند و بدین ترتیب زیرگیاهان (بوته‌های کوتاه) نیز سوخته می‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد هر نوع آتش‌سوزی بازخوردهای آب و هوایی مختلفی در سال‌های آینده در پی خواهد داشت. از دست دادن برگ‌ها و شاخه‌ها به خاطر آتش‌های آمریکای شمالی خطر برف را بیش‌تر می‌سازد و نور آفتاب بیش‌تر و شدیدتری در ماه‌های بهار بر زمین می‌تابد. این اثری سردکننده بر آب و هوا دارد. در جنگل‌های اروسیا که پوشش درختان نسبتن دست نخورده مانده است، این اثر بسیار کمتر است. با این حال تاثیر کلی آتش‌سوزی‌های جنگلی- مثل گرم شدن از CO2 رها شده- خنثا یا گرم کننده خواهد بود.

harigh2

چون آتش آلاسکا و کانادا تحت سیطره صنوبر سیاه‌ است، راندرسون می‌گوید: «این تحقیق ممکن است تاثیر بیشترین گونه‌ها را بر الگوهای جهانی رهاسازی کربن و انرژی مستندسازی کند البته این اتفاق سوای اقدامات انسان‌ها.»

درک این پدیده در طرح مدل‌های دقیق سیستم زمین که مورد استفاده دانشمندانی که تغییرات آب و هوایی را مطالعه می‌کنند، مهم است. مدل‌های فعلی جهانی آتش ، تاثیر این خصایص گونه-محور را نادیده می‌گیرد، در نتیجه اصول آتش‌های شمالی و بازخورد مرتبط آن‌ها با گرم شدن جوی را اشتباه نشان می‌دهد. راجرز می گوید: «ما باید صرفن به بازنمودهای کلی درختان اکتفاء نکنیم و از اطلاعات تحقیقاتمان استفاده کنیم تا بتوانیم تصمیماتی آگاهانه برای مدیریت آتش سوزی های درختان اتخاذ کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,