Saturday, 18 July 2015
26 September 2021
استاتوس

«فراگیری ترکی استانبولی در تهران برای لذت بردن از سریال‌های ترکیه»

2015 February 19

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

در شرایطی که درصدی از زبان‌آموزان تهرانی به قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و یا حضور موثر و بی‌واسطه در بازار ترکیه اقدام به فراگیری زبان ترکی استانبولی کرده‌اند، عمده زبان‌آموزان برای فهم سریال‌های ترکی به این کلاس‌ها مراجعه می‌کنند و به سرعت نیز زبان ترکی را فرا می‌گیرند. برنامه استاتوس این هفته را با این خبر آغاز خواهیم کرد و در ادامه خبر احتمال گرانی حامل‌های انرژی را آیتم سوتی هفته برای شما خواهیم داشت. لطفن فایل صوتی را بشنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«فراگیری ترکی استانبولی در تهران برای لذت بردن از سریال‌های ترکیه»

روزنامه الصباح با اعلام این خبر تاکید کرد، در شرایطی که درصدی از زبان‌آموزان به قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه و یا حضور موثر و بی‌واسطه در بازار ترکیه اقدام به فراگیری زبان ترکی استانبولی کرده‌اند، عمده زبان‌آموزان برای فهم سریال‌های ترکی به این کلاس‌ها مراجعه می‌کنند و به سرعت نیز زبان ترکی را فرا می‌گیرند.

با گسترش دامنه گرایش بخشی از خانواده‌های ایرانی به برنامه‌های تولیدی شبکه‌های ترکیه به ویژه سریال‌های ترکیه‌ای، عملن زمینه گسترش نفوذ فرهنگی این کشور در ایران نیز فراهم شد تا آن‌جا که اکنون گروهی از ایرانیان به قصد لذت بردن و فهم سریال‌های ترکیه‌ای، اقدام به یادگیری ترکی استانبولی کرده‌اند و موسسات آموزشی با چنان درخواست‌ وسیعی روبه‌رو هستند که امکان پاسخگویی‌شان را نداشته‌اند!

به گزارش «تابناک»؛ شاید برای بسیاری از ناظران عرصه فرهنگ، گسترش نفوذ فرهنگی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای، یک شوخی تلقی می‌شد، اما حالا نشانه‌های واضحی از تغییرات محسوسی که شبکه‌های ماهواره‌ای با خود به هم‌راه آورده‌اند، مشهود است و شواهد حکایت از آن دارد که شبکه‌های ترک‌زبان توانسته‌اند تاثیر بسیار عمیقی در میان گروهی از مردم ایران داشته باشند، تا آن‌جا که گروهی از ایشان به قصد درک بهتر و لذت بردن از تماشای سریال ترکیه‌ای به کلاس‌های زبان ترکی استانبولی بروند.

1

شعبه موسسه فرهنگی یونس امره در تهران اعلام کرده، هر ساله پانصد و پنجاه نفر به گروهی که با هدف فراگیری زبان ترکی استانبولی در این موسسه ثبت‌نام می‌کنند، افزوده می‌شود و بخش عمده این تقاضا از سوی اشخاصی است که انگیزه‌هایشان کاملن در راستای گسترش فرهنگی ترکیه از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای است؛ اتفاقی که برای ترکیه‌ای‌ها نیز دور از انتظار بوده، شگفتی‌شان را در پی داشته است.

موسسه یونس امره از سال ٢٠٠٩ با هدف گسترش نفوذ فرهنگی ترکیه در سی و شش کشور جهان از جمله ژاپن، روسیه، اردن، هلند آغاز به کار کرد و با موسسات فرهنگی و اجتماعی بومی این کشور‌ها نیز هم‌کاری می‌کند. عمر شعبه ایران این موسسه به سه سال می‌رسد، ولی «سامیل اوکال» رییس این موسسه کمتر از یک ماه است ‌به ایران آمده و از این حجم زبان‌آموز شگفت‌‌زده شده است.

او به روزنامه الصباح گفته است: ما نمی‌توانیم تمام تقاضا‌ها را پاسخگو باشیم و تنها نیمی از حجم تقاضا‌ها برای فراگیری ترکی استانبولی را پوشش داده‌ایم و دیگر متقاضیان را به سایر موسسات زبان معرفی می‌کنیم؛ اما این زبان‌آموزان با توجه به متد آموزشی ما که بر اساس متد موسسات اروپایی است، تمایل دارند در این موسسه به فراگیری زبان بپردازند.

به نظر می‌رسد، وقت آن رسیده تا درباره ابعاد این نفوذ فرهنگی اندکی به خود آمده و درک کرد که واقعن سریال‌های ترکیه‎‌ای می‌توانند آثاری پیچیده‌تر از آن‌چه تصور می‌شد، داشته باشد و همه چیز با زدن کلمه خاموش ریسیور به پایان نمی‌رسد!

آیا این حقیقت را درک خواهیم کرد و حداقل حرکت ممکن  «افزایش کیفیت برنامه‌های تلویزیونی و برای کاهش شدید گرایش مخاطبان نسبت به سریال‌های ترکی و عربی» را شاهد خواهیم بود یا باید در انتظار علنی شدن سایر آثار این سریال‌ها در ابعادی وسیع باشیم؟

سوتی هفته

«نمایندگان با افزایش ۵ درصدی حامل‌های انرژی موافقت کردند»

هر چند افزایش دوباره قیمت حامل‌های انرژی کم به زیان مردم است و مردم این افزایش‌ها را فشار دولت بر مردم تلقی خواهند کرد، زمانی‌که قیمت جهانی فرآورده‌های نفتی کاهش یافته ما نیز باید‌ آن را ارزان کنیم تا دست‌کم مردم را نسبت به خود بد‌بین نکنیم، زیرا انجام این‌گونه کار‌ها، باعث ‌بدبینی نسبت به مسوولان‌ خواهد شد.

روسیه می‌خواهد شرایط ما را در منطقه ‌خراب کند. ‌بررسی سنوات گذشته نشان می‌دهد که در ‌این سال‌ها، با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت بخشی از اعتبارات خود را برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به دست می‌آورد؛ این کار تقریبا از سال ۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، هر ساله توسط دولت رعایت شده است.

به گزارش تابناک، ‌سال گذشته درآمدی که از ‌فروش‌ نفت‌ برای هدفمند کردن یارانه‌ها در نظر گرفته شده بود، چهل و هشت هزار میلیارد تومان بود، ولی دولت با افزایش ۳۸ درصدی حامل‌های انرژی، نتوانست به این میزان از درآمد‌ها دست پیدا کند‌ و تنها در نیمه نخست سال گذشته، حدود شانزده هزار میلیارد کسب کرد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این رقم به سی و دو هزار میلیارد تومان برسد.

2

در شرایطی که انتظار می‌رفت ‌دولت برای رسیدن به چهل و هشت هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش حامل‌های انرژی، بار دیگر قیمت سوخت را افزایش دهد، اعلام کرد ‌هیچ برنامه‌ای برای افزایش دوباره حامل‌های انرژی ندارد. علاوه بر این، دولت اعلام نموده که شاید در سال آینده نیز قیمت حامل‌های انرژی افزایش نداشته باشد.

پیشنهادی هم که در لایحه بودجه سال ۹۴ از سوی دولت به مجلس ارایه شده بود، نشان می‌داد، ‌دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت در سال آینده ندارد؛ البته این را پیشتر «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت نیز گفته ‌و اعلام کرده بود ‌در سال ۹۴ قیمت سوخت همانند سال ۹۳ خواهد بود.

با ‌وجود این، این لایحه در مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون تلفیق بودجه، دست‌خوش تغییر شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد افزایش ۵ درصدی قیمت حامل‌های انرژی را دادند که ‌نمایندگان عضو کمیسیون و پس از آن صحن علنی مجلس‌ آن را تصویب کردند.

بنابراین گزارش، در پی تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مبنی بر افزایش ۵ درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مکلف شد، نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تامین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه‌ها و زیرساخت‌های تامین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده‌ اقدام کند.

بنابراین، منابع مورد نیاز از محل افزایش ۵ درصد‌ به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تامین و پس از واریز به خزانه تا سقف پانزده هزار میلیارد ریال به مصرف می‌رسد. این منابع جزو درآمد شرکت محسوب نمی‌شود و معاف از مالیات است.

با توجه به قیمت هر لیتر فر‌آورده‌های نفتی، در صورتی‌که قیمت فرآورده‌ها در سال آینده ‌۵ درصد افزایش یابد،‌ قیمت بنزین سهمیه‌ای هفت‌صد و سی و پنج، بنزین آزاد هزار و پنجاه و قیمت گازوییل سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب ۱۵۷.‌۵ و ۳۵۷.‌۵ تومان خواهد شد

حوادث

«عدم انتقال مالکیت سند خودرو، انگیزه یک جنایت را رقم زد»

معاون مبارزه با جرایم جنایی تهران بزرگ، پرده از پرونده جنایتی با انگیزه انتقال مالکیت سند خودرو برداشت.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، در مورخه ١۶ بهمن ٩٣ از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠ یک فقره کشف جسد متعلق به یک مرد به کلانتری منطقه خاوران اعلام شد.

با حضور ماموران کلانتری در محل و انجام بررسی‌های اولیه مشخص شد که جسد متعلق به فردی حدودن 35 ساله و فاقد هرگونه مدارک شناسایی است که بر اثر اصابت ضربات متعدد جسم تیز (چاقو) به ناحیه گردن و کمر به قتل رسیده و پس از پیچیده شدن در داخل یک پتو، توسط قاتل یا قاتلین به محل کشف جسد واقع در داخل یک کانال آب (نزدیکی شهرک صنعتی خاوران) منتقل و رها شده است. با آغاز رسیدگی به پرونده، شناسایی هویت جسد در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت.

خانواده مقتول در مورخه ١۵ بهمن ٩٣ با مراجعه به پایگاه هشتم پلیس آگاهی عنوان کرده بودند که مقتول (متولد ١٣۵٧) در مورخه ١۴ بهمن ٩٣ و پس از رساندن پسر ده ساله‌اش به مدرسه دیگر به محل زندگی خود مراجعه نداشته است.

کارآگاهان اداره دهم در تحقیقات از خانواده مقتول اطلاع پیدا کردند که مقتول مالک یک دستگاه خودرو BMW مدل 630i  بوده که آخرین بار نیز فرزند خود را با این خودرو به مدرسه رسانده است.

در ادامه تحقیقات کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که مقتول در حدود چهار ماه پیش اقدام به فروش یک دستگاه خودرو پرشیا به فردی به نام محمد . چ (۴١ ساله) کرده، اما هنوز اسناد مالکیت خودرو مذکور هم‌چنان به نام مقتول باقی مانده است.

محمد . چ در محدوده منطقه یافت‌آباد شناسایی شد و در مراجعه  به محل کار وی مشخص شد که وی در یک شرکت خصوصی فعال در زمینه راه‌سازی مشغول به فعالیت است که محل شرکت در طبقه سوم یک ساختمان تجاری در بلوار معلم، دقیقن خیابان محل کشف خودرو قرار داشت.

در مورخه ٢٧ بهمن ٩٣ و هم‌زمان با اعزام تیم کارآگاهان جهت دستگیری محمد . چ، شخصی به پلیس آگاهی مراجعه و ضمن اعتراف به ارتکاب به جنایت خود را به نام علی . چ معرفی کرد.

محمد . چ با اعتراف صریح به ارتکاب جنایت به کارآگاهان گفت: حدودن چهار ماه پیش یک دستگاه خودرو پرشیا را از مقتول خریداری کرده اما اسناد مالکیت خودرو به نام پدر ایشان بود و به همین علت انتقال اسناد مالکیت خودرو به زمان دیگری موکول شد. این زمان هم‌چنان به تعویق می‌افتاد تا نهایتن منجر به اعتراض بنده به موضوع شد و طی چندین تماس تلفنی، ناراحتی و اعتراض خود را به مقتول اعلام کردم.

محمد . چ در خصوص روز ارتکاب جنایت نیز به کارآگاهان گفت: روز حادثه و پس از تماس‌های مکرر بنده، مقتول پس از پایان ساعت کار شرکت به محل کارم واقع در بلوار معلم (محل ارتکاب جنایت) مراجعه کرد؛ ایشان در وضعیت روحی خوبی قرار نداشت و به نظر می‌رسید که از موضوعی ناراحت است؛ زمانی‌که در خصوص علت تاخیر انتقال اسناد مالکیت خودرو صحبت کردم ناگهان ایشان با من درگیر شد.

3

مقتول از لحاظ قدرت بدنی بسیار قوی‌تر از من بود و زمانی‌که درگیری لفظی ما دو نفر به درگیری فیزیکی و بدنی کشیده شد ناگهان با چاقویی که در داخل شرکت بود چندین ضربه به مقتول زدم و او بر روی زمین افتاد.

در همان زمان، تعدادی از اهالی مجتمع به درب شرکت مراجعه کرده بودند تا علت سر و صدا را جویا شوند که به آنها عنوان کردم با یکی از اعضای شرکت اختلاف مالی پیدا کرده بودم. تا ساعت ٢١ در داخل شرکت ماندم تا اطمینان پیدا کنم که کسی در داخل ساختمان حضور ندارد.

پس از آن، جسد را در داخل یک پتو قرار داده و کشان کشان به پارکینگ برده و داخل صندوق عقب خودرو پرشیا (خودرو خریداری شده از مقتول) قرار دادم؛ نهایتن جسد را شبانه به منطقه خاوران برده و در داخل کانال آب رها کردم.

سرهنگ کارآگاه «آریا حاجی‌زاده»، معاون مبارزه با جرایم جنایی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب جنایت، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

یادی از تاریخ

«از ورود اولین هواپیما تا تاسیس نخستین خط هوایی ایران»

اولین پرواز بالن در جهان در ١۵ اکتبر سال ١٧٨٣ انجام گرفت و در این پرواز «پلاتر دوروزیه» فرانسوی با استفاده از این بالن «موگلیفه» به آرزوی دیرینه بشر تحقق بخشید و به آسمان صعود کرد؛ اما انجام این کار در ایران تا بیش از یک‌صد سال بعد از آن صورت نگرفت.

بالاخره برای اولین بار یک هوانورد فرانسوی به منظور نمایش بالن به ایران آمد و در سال ١٢٧٠ شمسی مطابق با ١٨٩١ میلادی در تهران و چند شهر بزرگ کشور پروازهای نمایشی بالن را انجام داد.

پس از اولین پروازهای بالن در زمانی کوتاه نخستین پروازهای نمایشی در ایران نیز آغاز گردید. در زمان ناصرالدین شاه یک بالن بدون سرنشین در تهران و هم‌زمان در تبریز در آسمان به پرواز در‌آمد.

اولین وسیله سنگین‌تر از هوای مجهز به موتور که موفق به پرواز گردید، پرنده برادران رایت بود. این دو برادر توانستند با ساختن این پرنده پرواز تاریخی خویش را در ١٧ دسامبر ١٩٠۴ در «کیتی هاوک» آمریکا انجام دهند. نخستین پرواز آنها دوازده ثانیه بیشتر طول نکشید و در این مدت زمان هواپیما فقط ١٢٠ پا پرواز کرد.

ساخت هواپیما در کشورهای صنعتی آن روز به سرعت دنبال شد و جهان هواپیمایی با شتابی روزافزون به پیشرفت‌های زیادی نائل آمد. هواپیماها روز به روز بهتر شدند و توانایی پرواز برای مدت‌های طولانی را در مسافات دور پیدا کردند. با افزایش توانایی هواپیماها سازندگان به فکر شناساندن هواپیماها به کشورهای مختلف افتادند و سفرهای هوایی با این منظور به اقصا نقاط جهان آغاز شد.

تقریبن ده سال پس از اولین پرواز هواپیما نوبت به کشور ایران رسید. در پی اجرای یک برنامه پرواز نمایشی در آسمان تهران توسط خلبان روسی با یک هواپیمای دوباله سبک در زمان احمدشاه قاجار، اولین هواپیما سال ١٢٩٢ خورشیدی به ایران وارد شد. در ازای این برنامه، دست‏اندرکاران این هواپیما با فروش مبلغ گزاف بلیت، نمایش مختصری داده بودند.

این طیاره که در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد، چند دقیقه‌ای در حال پرواز بود و چون فرودگاهی در تهران وجود نداشت، خلبان که مدتی در آسمان تهران به دنبال محل مناسبی برای فرود می‌گشت، نهایتن میدان مشق قزاق (محل فعلی وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی) را مناسب‌ترین محل برای فرود تشخیص داد، اما هنگام فرود با لوله توپی که در میدان قرار داشت تصادف کرد و آسیب دید، اما به خلبان آن صدمه‌ای وارد نشد. این هواپیما مدتی در میدان تمرین نظامی ارتش (میدان مشق) در مرکز شهر قرار داشت و مردم هر روز برای دیدن این پرنده آهنی می‌آمدند. هواپیما پس از تعمیر به قصر قجر که محلی در اطراف شهر بود از راه زمین انتقال یافت و از آن‌جا پرواز دوم خود را بر فراز شهر تهران انجام داد. پس از آن هم گهگاه پرواز نمایشی انجام می‌داد.

مدتی بعد دو هواپیمای انگلیسی که به سمت تهران پرواز کرده بودند در زمینی در نزدیکی شهر فرود آمدند. این محل که قلعه‌مرغی نامیده می‌شد، مدتی بعد با فرود اجباری یک فروند هواپیمای روسی در آن، کم‌کم به فرودگاه تبدیل شد.

4

در سال ١٠٢۴ کمپانی یونکرس آلمان اولین هواپیمای خود را به تهران فرستاد. مردم با پرداخت پنجاه ریال (٣ دلار) می‌توانستند سوار این هواپیما شده و از آسمان شهر را تماشا کنند. در همان سال هواپیمای یونکرس توسط ارتش ایران خریداری شد.

تا سال‏ها بعد، پروازها غالبن نمایشی بود و هواپیماها برای این منظور به ایران می‏آمدند. هم‌چنین تا نیمه سال ١٣٠١ شمسی در تهران زمین مشخصی برای فرود و برخاستن هواپیما وجود نداشت تا آن‌که در پی درخواست دولت انگلستان برای فرود هواپیما دولت ایران، زمینی در جنوب تهران برای این‌کار اختصاص داد. پس از مدتی خطوط هوایی ایجاد شد و پس از انجام مذاکراتی با شرکت‏های اروپایی، اولین سرویس هوایی آذر ١٣٠٣ شمسی دایر شد. به دنبال آن نخستین گام برای تاسیس هواپیمایی ملی ایران برداشته شد.

گروهی از بازرگانان ایرانی در سال ۱۹۴۲، نخستین شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران را با نام «ایرانین ایرویز» تاسیس کردند. این شرکت به جابه جایی مسافر و بار در مسیرهای داخلی و منطقه‌ای می‌پرداخت و علاوه بر آن یک پرواز هفتگی باری نیز به اروپا انجام می‌داد. ناوگان آن از تعدادی هواپیمای داگلاس دی سی ۳ تشکیل شده بود. بعدها تعدادی هواپیمای دی سی ۴ و ویسکانت نیز به ناوگان ایرانین ایرویز اضافه شد.

استاتوس

موضوع برنامه این هفته مربوط به خبر تنوری است، زمانیکه مردم ایران برای بهتر متوجه شدن سریال های ترکی سعی بر این مسکنند تا با رفتن به اموزشگاه زبان ترکی را فرا بگیرند و همان مردم در زیر خط فقر از لحاظ جامعه کتاب خواندن قرار دارند.

مطالب مرتبط

افزایش چشم‌گیر حقوق محیط‌بانان به دلیل خطر جانی، ١٢ هزار تومان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,