Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
بر سر پرونده اتمی ایران

«وزرای خارجه ایران و آمریکا هفته آینده در ژنو دیدار می‌کنند»

2015 February 19

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدجواد ظریف» و «جان کری»، وزیران خارجه ایران و ایالات متحده آمریکا هفته آینده در ژنو بر سر پرونده اتمی ایران دیدار می‌کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز پنج‌شنبه سی‌ام بهمن ماه ضمن اعلام این خبر گزارش داده است، مذاکرات معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا جمعه و شنبه اول و دوم اسفند ماه در ژنو برگزار می‌شود.

بنابه این گزارش، این برای پنجمین بار است که «محمدجواد ظریف» و «جان کری» وزیران خارجه ایران و آمریکا پس از مذاکرات وین در آذرماه به طور دوجانبه و در چارچوب مذاکرات جامع هسته‌ای با یکدیگر دیدار می‌کنند.

بنابراین گزارش، مذاکرات معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور هلگا اشمید معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

در همین رابطه خبرگزاری «فارس»، نیز گزارش داد، «عباس عراقچی» گفته است: «روزهای جمعه و شنبه رایزنی‌ معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار و روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز وزرای خارجه ایران و آمریکا در شهر ژنو دیدار می‌کنند.»

kerizarif

کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان، گروه ۱+۵، تلاش می‌کنند تا به توافقی جامع برای مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی برسند. در همین راستا و پس از توافق موقت «ژنو» در نوامبر سال ۲۰۱۳ مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ برای دستیابی به چنین توافقی جریان داشته، اما تاکنون دو مهلت برای نهایی کردن چنین توافقی تعیین شده بود که نتیجه‌ای در پی نداشته‌اند.

گزارش‌ها در مورد مذاکرات اتمی ایران و گروه ۵+١ حاکی است که اختلافات بین ایران و غرب بر ابعاد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و نحوه لغو تحریم‌ها علیه ایران متمرکز شده است.

آیت‌اله «خامنه‌ای» روز چهارشنبه بیست و نهم بهمن ماه، گفته بود، «دشمن از حربه تحریم دارد حداکثر استفاده را می‌کند. هدفشان این است که حرکت مردم را متوقف کنند. بنده عقیده‌ام این است اگر مسئله هسته‌ای همان‌طور که آن‌ها دیکته می‌کنند هم پیش برود باز هم تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.»

بیشتر بخوانید

آیت‌اله خامنه‌ای: حتا با پیشرفت مسئله اتمی، تحریم‌ها برداشته نخواهد شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,