Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
براساس گزارش تازه آمانو

«ایران همچنان به پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ نداده است»

2015 February 20

خبر / رادیو کوچه

 

در حالی که مهلت ایران و گروه ۵+١ برای رسیدن به توافق سیاسی در حال اتمام است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران هنوز به پرسش‌های این نهاد در رابطه با انجام آزمایش‌های احتمالی برای ساخت بمب اتمی، پاسخ نداده است.

خبرگزاری «رویترز» روز پنج‌شنبه نوزدهم فوریه گزارش داده است که نسخه‌ای از گزارش محرمانه آژانس را در اختیار دارد که می‌گوید ایران هنوز هم درباره دو موضوع و دادن اطلاعات به آژانس اجتناب می‌کند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که قرار است، «محمدجواد ظریف» و «جان کری»، وزیران خارجه ایران و ایالات متحده آمریکا، روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته آینده در ژنو بر سر پرونده اتمی ایران دیدار کنند.

yukia-amano-koocheh

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رویترز آن را منتشر کرده، آمده است که تهران هنوز پاسخی به مسئله «آزمایش‌ چاشنی‌های انفجاری» و «شبیه‌‌سازی کامپیوتری مرتبط با انفجار هسته‌ای» به آن سازمان نداده است.

در حالی که ایران متعهد شده بود تا روز سوم شهریور گذشته به این سوالات جواب دهد، در گزارش محرمانه «یوکیا آمانو» رییس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی گفته شده است که ایران «هیچ توضیحی» درباره این موضوعات به آژانس نداده است.

در گزارش «رویترز» همچنین آمده است که دیپلمات‌های غربی به اجتناب ایران از دادن توضیحات درباره دو موضوع خاص یاد شده به عنوان عدم تمایل جمهوری اسلامی به همکاری کامل با آژانس نگاه می‌کنند.

بیشتر بخوانید

وزرای خارجه ایران و آمریکا هفته آینده در ژنو دیدار می‌کنند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,