Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در نشست مقابله با افراط گرایی

«باراک اوباما: مبارزه ما علیه افراطیت خشونت آمیز»

2015 February 20

گزارش / رادیو کوچه

 

باراک اوباما در نشست «مقابله با افراط گرایی خشونت آمیز» در کاخ سفید سخن ‌گفت، ایالات متحده آمریکا به پیشرفت‌های مهم در عرصه مبارزه علیه تروریزم نایل آمده است. ما هسته رهبری القاعده را متلاشی کرده، امنیت داخل کشور را تقویت نموده و تلاش به خرج داده‌ایم تا از حملات بزرگ به مقیاس حمله ۱۱ سپتامبر جلوگیری نماییم.

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت، در عین حال تهدید‌ها افزایش یافته و شورشیان وابسته به القاعده در یمن علیه ما حملات را طرح ریزی می‌نمایند. از زمان حملات ۱۱ سپتامبر، گروه‌های تروریستی، شهروندان امریکایی را در خارج از امریکا بشمول حمله در شهر بن غازی لیبیا به قتل رسانده‌اند. اینجا در داخل خاک امریکا در شهر فورت هوت و همچنان در جریان مسابقات دوش در باستن امریکایی‌ها به قتل رسیده‌اند.

وی در سخنرانی روز چهارشنبه هجدهم فوریه گفت، مبارزات ما در سراسر جهان بمنظور جلوگیری مردم از رادیکال شدن و رو آوردن به خشونت، در ‌‌نهایت جنگ برای تسخیر قلب‌ها و اندیشه‌ها است.

obama20

گروه تروریستی که ما آنرا داعش می‌نامیم، در کشورهای سوریه و عراق غیر نظامیان بی‌گناه را گردن بریده‌اند و گروگان‌ها بشمول امریکایی‌ها را به قتل رسانیده‌اند. آن‌ها همچنان توحش خویش را در لیبیا از طریق کشتن مسیحیان مصری گسترش داده‌اند. در ماههای اخیر ما شاهد حملات مرگبار در شهرهای اوتاوا، سیدنی، پاریس و کوپنهاگن بوده‌ایم.

در جای دیگر، طالبان پاکستانی بیش از صد شاگرد مکتب و معلمین آن‌ها را قتل عام نمودند. از سومالیا، گروه الشباب حملاتی را در سراسر شرق افریقا براه انداخته‌اند. در نایجیریا و کشورهای همسایه، گروه بوکو حرام زنان، مردان و اطفال را به قتل می‌رساند و اختطاف می‌کند.

ما باید متحدانه در برابر این چالش در سطح ملی و بین المللی ایستادگی نماییم. می‌دانیم که نیروهای نظامی به تنهایی این مشکل را حل نمی‌توانند و ما نیز نمی‌توانیم تروریستانی را که غیر نظامیان بی‌گناه را به قتل می‌رسانند، به سادگی نابود کنیم. ما همچنان باید با گروه‌های افراطی که شامل مبلغین، همکاران و توانمند سازان آن‌ها که ممکن است خود آن‌ها بطور مستقیم در فعالیت‌های تروریستی دخیل نباشند ولی دیگران را رادیکال می‌سازند و برای فعالیت‌های تروریسی تحریک و استخدام می‌نمایند، روبرو شویم.

در این هفته ما یک گام مهم را در این راستا بر می‌داریم. حکومت‌ها، گروههای جامعه مدنی و رهبران جوامع از شصت کشور جهان در واشنگتن بمنظور اشتراک در نشست جهانی پیرامون مبارزه با افراط گرایی خشونت بار حضور می‌یابند. ما بالای توانمند سازی جوامع محلی تمرکز خواهیم کرد.

گروه‌هایی همچون القاعده و داعش تفسیر تحریف آمیز از دین را گسترش می‌دهند که توسط اکثریت مسلمانان در جوامع اسلامی رد می‌گردد. جهان باید صدای روحانیون و علمای مسلمانیکه اسلام صلح آمیز را تعلیم می‌دهند، همچنان بلند کند. ما می‌توانیم گواهی و شهادت‌های تروریستان سابق را مبنی بر اینکه چگونه تروریستان به اسلام خیانت می‌کنند، بازتاب دهیم. ما می‌توانیم به جوانان مسلمان کمک نماییم که با بخش خصوصی کار نمایند تا وسایل رسانه‌های اجتماعی را بمنظور مبارزه با قرائت‌ها و روایات افراط گرایانه اسلام در صفحات انترنیت ایجاد نمایند.

talban

 

تجربه به ما ثابت نموده که بهترین شیوه برای حافظت مردم، به ویژه طبقه جوان، از خطر افتادن در دام گرو ههای افراطی، حمایت خانواده‌ها و دوستان و رهبران دینی آن‌ها می‌باشد. در نشست این هفته، رهبران جوامع از ایالت‌های همچون لاس انجلس، مینی پولس و باستن روی همکاری‌های مبتکرانه در شهر‌هایشان تاکید خواهند کرد. و به این جوامع کمک خواهند کرد تا عزیزانشان را از تاثیر پذیری از ایدئولوژی‌های افراط گرایانه محافظت نمایند.

گروه‌های القاعده و داعش از نارضایتی‌های مردم سوء استفاده می‌کنند، زمانیکه پدیده‌های همچون فساد و بی‌عدالتی عرصه را برای بهبود زندگیشان محدود ساخته و سرخوردگی در این حالت شدت می‌یابد. جهان باید چیزهای بهتر برای جوانان امروز فراهم نماید.

حکومت هاییکه از حقوق بشر انکار می‌کنند، افراطیونی را که مدعی‌اند خشونت یگانه شیوه برای دست یابی به تغیر است، تقویت می‌نمایند. ولی تلاش‌ها برای مبارزه با افراطیت خشونت آمیز تنها در صورتی به موفقیت خواهد انجامید که شهروندان بتوانند از طریق روند دموکراتیک به بی‌عدالتی و ظلم واقعی رسیدگی نمایند و مقصود خویش را از طریق تشکل جامعه قوی مدنی بیان نمایند. آن تلاش‌ها باید همساز با توسعه اقتصادی، تعلیمی و کار آفرینی باشد تا مردم برای زندگی توام با وقار و عزت امیدوار باشند.

سرانجام، در حالیکه گروه‌های القاعده و داعش در همه جا دروغ پراگنی می‌کنند که گویا ایالات متحده امریکا در جنگ با اسلام قرار دارد، همۀ ما از طریق حمایت از ارزشهای کثرت گرایانه که ما را به عنوان امریکایی‌ها تعریف می‌کنند، دارای نقش برای بازی کردن می‌باشیم. این هفته، گروههای مختلف مردم با عقاید مختلف بشمول مسلمان‌های امریکایی که همه روزه کمک‌های فوق العاد به کشور ما انجام می‌دهند، به ما خواهند پیوست. قابل یاد آوری است که امریکا موفق است و دلیل موفقیت آن اینست که ما از انسانهای دارای عقاید و سوابق مختلف استقبال می‌کنیم.

talban

 

کثرت گرایی‌گاه گاهی توسط ایدئولوژی‌ها و افراد منفور متعلق به ادیان مختلف مورد تهدید واقع شده است. ما شاهد کشتار در معبد سیک‌ها در ایالت ویسکانسن در سال ۲۰۱۲ و مرکز جامعه یهودیان در ایالت کنساس در سال گذشته بوده‌ایم.

ما هنوز نمی‌دانیم که چرا سه فرد جوان که مسلمان‌های امریکایی بودند، به شیوه بی‌رحمانه در چپل هیل کارولینای شمالی به قتل رسیدند. ولی ما می‌دانیم که تعدادی مسلمان‌های امریکایی در سراسر کشور ما دچار ترس و نگرانی‌اند. امریکایی‌های متعلق به اعتقادات مختلف باید در غم و اندوه جوامع در ماتم نشسته متحد باقی مانده و پافشاری نمایند که هیچ کس بخاطر هویت، شباهت و شیوه عبادت مورد هدف قرار نگیرد.

مبارزات ما در سراسر جهان به منظور جلوگیری از خطر رادیکال شدن مردم و افتادن آن‌ها در دام خشونت، در ‌‌نهایت مبارزه برای تسخیر قلب‌ها و اندیشه‌ها می‌باشد. با برگزاری این نشست در این هفته ما بار دیگر نشان خواهیم داد که بر خلاف تروریستان که تنها مرگ و بد بختی می‌آفرینند، جوامع آزاد و کثرت گرای ما مسیر واقعی فرصت، عدالت و عزت را فراهم می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,