Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
برای کاهش واقعیات تروریستی

«پایان دستور شورای نظامی هرات در مورد ممنوعیت تردد موتورسایکل»

2015 February 20

نقیبه بارکزی/ رادیوکوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پهلوی کاهش واقعات تروریستی حدود ۹۰ درصد واقعات رویدادهای ترافیکی در ده روز اخیر به ولایت هرات در غرب افغانستان کاهش یافته است.

مسوولان بیمارستان مرکزی ولایت هرات می‌گویند: ۹۰ درصد واقعات حادثات ترافیکی که در این بیمارستان انتقال می‌شد در ده روز اخیر کاهش یافته است.

«محمد رفیق شیرزی» سخن‌گوی بیمارستان مرکزی این ولایت می‌گوید: عمده‌ترین دلیل رونما شدن کاهش ۹۰ درصدی واقعات حوادث ترافیکی در این شهر، جلوگیری از تردد موتورسایکل‌ها به اساس فیصله شورای نظامی این ولایت بوده است.

«شیرزی» افزود: آمار واقعات ناشی از حوادث ترافیکی در این ولایت از ۱۰ – ۲۵ واقعه بعد از اجرای این طرح به ۱- ۲ واقعه در روز رسیده است.

وی واقعات تروریستی انجام شده با موتورسایکل‌ها را هم به هیچ در این ده روز مساوی می‌کند.

2

عملی کردن طرح عدم گشت و گذار موتور سایکل‌ها مورد استقبال مردم هم قرار گرفته است تا جایکه اکثریت دراین مدت کوتاه به جای سایکل از وسیله نقلیه بایسکل (دوچرخه) استفاده می‌کنند که در هرات بی‌شایبه بوده است.

ترویج فرهنگ بایسکل سواری را علاوه از کاهش واقعات تروریستی و حوادث ترافیکی در کاهش آلوده گی هوا هم موثر می‌خوانند.

این در حالی است که روز چهار شنبه ۲۹ دلو «بهمن» شورای نظامی این ولایت به تعقیب فیصله‌ای قبلی‌اش ابلاغیه‌ای صادر کرد که سر از شنبه پیش روی به سایکل هایکه جواز سیر دارند اجازه گشت و گذار دوباره داده می‌شود.

اما «سید محبوب‌اله سادات» مدیر ترافیک ولایت هرات می‌گوید: با وجود فیصله فعلی شورای نظامی هم اداره ترافیک، به وسایط نقلیه از جمله موتورسایکل‌های که جواز سیر نداشته باشد و یاهم راننده گان آن فاقد گواهی نامه راننده‌گی و کلاه ایمنی باشند به منظور پیشگیری از واقعات تروریست و حوادث ترافیکی اجازه تردد نمی‌دهد.

3

ده روز پیش شورای نظامی ولایت هرات پس از آنکه آمار ترور و واقعات ترافیکی افزایش یافته بود فیصله کرد هیچ نوع موتور سایکل در مدت معینه در سطح شهر هرات تردد نداشته باشد.

هدف از این تصمیم جلوگیری از بدامنی، ترور و کاهش واقعات ترافیکی خوانده شده است.

ظاهرن نتیجه خوبی هم در بخش کاهش واقعات ترورو حوادث ترافیکی و ترویج فرهنگ بایسکل سواری داشته است اما پس از اغاز دوباره تردد سایکل‌ها درشهر هرات امنیت و رویدادهای ترافیکی به همین آمار کاهش یافته فعلی خواهد ماند؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,