Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
در رابطه با بمب‌گذاری ١٩٨٣ بیروت

«قاضی آمریکایی با مصادره ۱.۶میلیارد دلار اموال بانک مرکزی ایران مخالفت کرد»

2015 February 21

خبر / رادیو کوچه

 

خانواده سربازان کشته یا زخمی‌شده آمریکایی در جریان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت، که خواستار مصادره یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اموال بانک مرکزی ایران در لوگزامبورگ بودند ناکام ماندند.

به گزارش «رویترز»، «کاترین فارست»، قاضی این پرونده روز جمعه بیستم فوریه اعلام کرد، که مصادره این اموال خارج از حوزه قضایی او و در خارج از خاک آمریکا‌ و به طور مستقیم ارتباطی با این کشور ندارد.

در سال ۲۰۰۷ خانواده این سربازان موفق شدند پرونده مصادره دو میلیارد و ۶۵ میلیون دلار از اموال جمهوری اسلامی ایران را برنده شوند و از آن زمان در پی یافتن دارایی‌های ایران در کشورهای مختلف‌اند.

شرکت «کلیراستریم» در لوکزامبورگ که اوراق بهادار شرکت آلمانی «دویچه بورزه» را نگهداری می‌کند، دارایی‌های بلوکه شده ایران را در اختیار دارد.

bankmarkazi.

«کلیراستریم بانک»، واحد وابسته به «دویچ بورس ای جی»  پیش‌تر از دادگاه خواسته بود که با در خواست برداشت اموال و دارایی بانک مرکزی ایران مخالفت کند، چرا که این بانک در  قلمرو  و حوزه قضایی این دادگاه قرار ندارد.

ایران در این پرونده متهم است که در بمب‌گذاری در مقر تفنگ‌داران دریایی آمریکا در بیروت نقش داشته است. در جریان این حمله ۴۴۱ نظامی آمریکایی جان باختند.

گرچه در آن زمان گروه سازمان جهاد اسلامی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر نقش ایران در این حمله تاکید می‌کرد.

در پی شکایت خانواده‌های قربانیان و مجروحان این حادثه در سال ۲۰۰۷ یک قاضی دادگاه‌های آمریکا، ایران را به پرداخت مبلغ دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا دربیروت محکوم کرد.

از آن زمان تاکنون خانواده قربانیان در ادامه شکایت خود تلاش کرده‌اند تا اموال و دارایی‌های ایران را توقیف کنند.

بیشتر بخوانید

محکومیت ایران به پرداخت یک میلیارد و ٧۵٠ میلیون دلار به خانواده قربانیان ترور

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,