Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
وزیر کشور ایران خبر داد

«بخشی از پول قاچاق مواد مخدر در ایران وارد عرصه سیاست می‌شود»

2015 February 21

خبر / رادیو کوچه

 

«عبدالرضا رحمانی فضلی»، وزیر کشور ایران می‌گوید گردش مالی قاچاق مواد مخدر در کشور سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان است و بخشی از این پول وارد عرصه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت می‌شود.

وزیر کشور ایران روز شنبه دوم اسفند ماه، در نشست سراسری فرماندهان پلیس مبارزه با مواد مخدر بابیان این مطلب که بزرگترین دغدغه مردم بحث اعتیاد و مواد مخدر است گفت: «اگرچه آمار یک و نیم میلیون نفری معتادان کشور تنها یک ونیم درصد از جمعیت ایران را شامل می‌شود ولی اثرات آن باعث شده تا اعتیاد رتبه اول نگرانی‌های مردم را به خود اختصاص دهد.»

بنابه گفته رحمانی فضلی، درحال حاضر بیش از ۴۵ درصد زندانیان ایران مرتبط با مواد مخدر هستند و چهل درصد از سرقت‌ها به دنبال موضوع اعتیاد در کشور رخ می‌دهد.

ایران در مسیر اصلی ترانزیت مواد مخدر از شرق به غرب قرار دارد و براساس آمارهای موجود تریاکی‌ترین کشور جهان است. بررسی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران نشان می‌دهد که سالانه حدود ۴۵۰ تن تریاک در ایران مصرف می‌شود که ۴۲ درصد مصرف کل تریاک در جهان را تشکیل می‌دهد.

fazli

به گفته وزیر کشور دولت «حسن روحانی»، در حوزه مصرف مواد مخدر در ایران سالانه ۱۰هزار میلیارد تومان پول به گردش می‌آید و معادل همین مقدار پول نیز در ترانزیت مواد مخدر در گردش است. از این رو گردش مالی سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان است. این میزان پول معادل دوسوم بودجه عمرانی کشور است.

«رحمانی فضلی»، در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که گردش مالی قاچاق مواد مخدر باعث اعمال قدرت قاچاقچیان در حوزه سیاست نیز می‌شود افزود، بی‌شک بخشی از پول کثیف قاچاق مواد مخدر در حوزه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت سیاسی در کشور وارد می‌شود.

وزیر کشور ایران ادامه داد: «به عنوان مثال فردی که به عنوان کاندیدای شورای شهر وارد این عرصه شده بود برای جریان انتخاباتی خود دو میلیارد تومان هزینه کرده و مدعی است دوستان و رفقایش این هزینه‌ها را متقبل شده‌اند ولی سوال اینجاست که دوستان و رفقای وی چه نذری داشته‌اند که این پول را برای انتخابات این فرد هزینه کردند.»

برخی نهادهای نظامی و امنیتی ایران متهم‌اند که در تزانزیت مواد مخدر مشارکت دارند. حدود سه سال پیش دولت آمریکا نام یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران را در فهرست قاچاقچیان مواد مخدر وارد کرد.

«دیوید کوهن»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در همان موقع اظهار داشت، اسناد به دست آمده نشان می‌دهد که نیروی قدس سپاه پاسداران نه تنها به قاچاق مواد مخدر کمک می‌کند، بلکه از این همکاری برای پیشبرد فعالیت‌های تروریستی استفاده می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd135151 viagra with no prescription