Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
اسطوره‌سازی از خاتمی

«ولایت فقیه خوب، ولایت فقیه بد»

2015 February 22

محمد شوری / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

آیا جمهوری اسلامی ایران بدون «ولایت فقیه» بقا خواهد داشت؟!

پرسشی که پاسخش هم می‌تواند مثبت و هم منفی باشد.

آنها که زندان ج.ا.ا ایران راتجربه کرده‌اند،می‌دانند بازجو سعی دارد برای زندانی خود نمایش ترتیب دهد. لذا برخی نقش بازجوی خوب و برخی نقش بازجوی بد را بازی می‌کنند؛ زندانی اگر هوش و فراست و تیزبین باشد، می‌داند بازجو، بازجوست؛ خوب وبدندارد؛او آنجاست تا تو را تخلیه کند، پرونده بسازد و بسپارد دست قاضی!

حکایت ولایت فقیه خوب وولایت فقیه بد هم همین است.

20130515-hashemi-khatami

این روزها اسطوره‌سازی از «سیدمحمدخاتمی»، نشانه‌ای از همین پروسه  است که پدرخوانده (هاشمی رفسنجانی) به کمک دوستان اصلاح‌طلب و هواداران، درصدد است به سرانجام برساند.

آقای هاشمی رفسنجانی در مصاحبه  مفصل خود با روزنامه جمهوری اسلامی به صراحت می‌گوید: «اگر فردا آیت‌اله خامنه‌ای نباشد چه کسی را دارید که رهبری را بر عهده بگیرد»؟!

او که خود «سیدعلی خامنه‌ای» را به کرسی رهبری نشاند، ولی بازی سیاست و قدرت، جایگاهش را به توسط همان رهبر متزلزل کرد، تا جایی که نظرات یک فرد مجهول‌الهویه‌ای مثل «محموداحمدی نژاد» به رهبری نزدیک‌تر است، لذا وی این بار سعی دارد پدرخواندگی خود را برای «سیدمحمدخاتمی» به بار بنشاند.

نظام ج.ا.ا بر پایه ایدیولوژی- آن‌هم قرائت رسمی روحانیت دولتی- استوار است. و بدون ولایت فقیه مصونیت نخواهد داشت.

هویت این نظام ولایت فقیه است. از این رو سعی دارند پروسه ولایت فقیه خوب را برای بعد از «خامنه‌ای» رقم بخورد.

shahrodi

هاشمی شاهرودی -که تا چندی پیش قرار بود ولایت فقیه جمهوری اسلامی عراق بشود- شخص و گزینه مورد نظر سنت‌گرایان و مخالفان اصلاح‌طلبان برای رهبری بعد از خامنه‌ای است.

او علاوه بر ١٠ سال مدیریت بر قوه‌قضاییه و عضو شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری، از نظر سنی و از نظر علمی درجه مقبولی دارد و اصولگرایان و جناح راست می‌توانند در پشت وی سنگر بگیرند.

سیدمحمد خانمی نیز علاوه بر ٨ سال ریاست جمهوری و مشاغل دیگر محبوب جناح اصلاح‌طلبان است. آن‌ها به راحتی می‌توانند در پشت سر او بر استمرار قدرت در سال‌های بعد، امیدوار باشند.

«خاتمی» با «سیدمحمودهاشمی» در یک چیز مشترک است و آن «سیادت» است. موضوعی که نظام ج.ا.ا تاکید (پنهان) دارد تا ولایت ورهبری از سادات باشد!؟

از آن‌جا که مصائب و مشکلات فعلی ناشی از حکومت بلامنازع و یک‌سویه بیش از ربع قرن حاکمیت و دیدگاه‌های «سیدعلی خامنه‌ای» است، خانواده حاکمیت (اعم از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان) که سال‌ها است با لنگر انداختن در ساحل ولایت فقیه در حال کنگر خوردن هستند، برای بعد از او سعی دارند ولایت فقیه مطلوب خود را به نحوی بر این صندلی بنشانند تا خیال خویش آسوده شود.

alamalhodakhamnei

هر کدام که در این بازی و جنگ قدرت بُرد، بی‌تردید آن دیگر مطیع رهبری جدید خواهد بود.

هرچند انقلاب۵٧ را می‌توان با همین قانون اساسی و حذف اصول مربوط به ولایت فقیه حفظ کرد و آن را به اصل و ریشه خود برگرداند؛ منتها نه جناح اصلاح‌طلب و نه جناح اصولگرا به این امر تن در نخواهد داد؛ حیات همه آن‌ها به وجود ولایت فقیه گره خورده است!

بیشتر بخوانید

سی و شش سال سلطنت فقیه

سیاست قربانی سیاست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. م.ح
    1

    خدایا شکر که از خوندن این تحلیل شاخ در نیاوردم
    دوست عزیز شما انگار آدما رو فقط از روی شکل لباسشون طبقه بندی میکنید