Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
وزیر خارجه آمریکا خبر داد

 «باراک اوباما گفته است آمریکا آمادگی دارد مذاکرات اتمی با ایران را متوقف کند»

2015 February 22

خبر / رادیو کوچه

 

یک روز پیش از آغاز مذاکرات مذاکرات میان وزرای خارجه ایران و آمریکا بر سر مسئله مناقشه‌برنگیز هسته‌ای ایران، جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده می‌گوید، همچنان اختلافات جدی بر سر برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد و اگر تهران با شرایط لازم برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح اتمی موافقت نکند آمریکا مذاکرات را ترک می‌کند.

این اظهارات آقای کری که قرار است روز یک‌شنبه بیست و دوم فوریه با محمدجواد ظریف گفت‌وگو کند، پس از ملاقات روز شنبه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آمریکا که روز شنبه بیست و یکم فوریه در کنفرانسی خبری در لندن صحبت می‌کرد، با بیان این مطلب که، همچنان اختلاف‌ها با ایران جدی است و هنوز هم راه درازی برای پیمودن وجود دارد، گفته است: باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، تمایلی ندارد مذاکرات موجود پس از مهلت تعیین شده ادامه یابد.

kery4

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در همین رابطه گزارش داده است، جان کری با اشاره به این‌که مذاکرات آقایان صالحی و مونیز نشانه‌ای از حصول یک تصمیم مناسب در راستای بهبود مذاکرات نیست و هنوز این فاصله جدی وجود دارد، هشدار داد که در این مذاکرات باید از خوشبینی بی‌مورد دوری کرد.

ایران و کشورهای گروه ۵+١ پایان ماه مارس را به عنوان انتهای مهلت برای رسیدن به توافق سیاسی بر سر پرونده اتمی ایران تعیین کرده‌اند و پس از آن در صورت حصول نتیجه در مرحله اول یعنی چهاروچوب سیاسی، چهارماه باقی‌مانده را به بررسی و نهایی کردن موضوعات فنی خواهند گذراند.

مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ پیش از این، دو بار تمدید شده و باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اخیرن گفته است که تمدید بیشتر مذاکرات بی‌معنا خواهد بود.

جان کری در آستانه ملاقات با همتای ایرانی‌اش در ژنو و درباره جدی بودن آقای اوباما در مذاکرات گفته است: اگر او احساس کند که با تصمیم‌گیری سازنده و ضروری طرف مقابل برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران مواجه نیست کاملن آمادگی دارد که مذاکرات را متوقف کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,