Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
از سوی مقامات شهر نجف

«جاده فرودگاه نجف در عراق به نام آیت‌اله خمینی نام‌گذاری شد»

2015 February 22

خبر / رادیو کوچه

 

نام‌گذاری یک خیابان در شهر نجف در کشور عراق به نام آیت‌اله خمینی واکنش‌هایی در این کشور به همراه داشته است.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز یک‌شنبه بیست و دوم فوریه در این رابطه گزارش داده است، بعد از ظهر روز چهارشنبه گذشته طی مراسمی در شهر نجف خیابانی به طول شش کیلومتر که شهر نجف را به فرودگاه این شهر متصل می‌کند به نام «شارع الامام الخمینی» نام‌گذاری و تصویر بزرگی از بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در ورودی خیابان نصب شد.

بنابه این گزارش، در این مراسم «اسحاق جهانگیری»، معاون اول و «مجید انصاری»، معاون حقوقی و پارلمانی رییس جمهور ایران، حضور داشتند.

استانداری نجف نام‌گذاری این خیابان به نام آیت‌اله خمینی را پاسخی به اقدام ایران که از سال‌ها پیش خیابان‌های متعددی را به نام‌های شخصیت‌های عراقی مانند محمد‌ باقر صدر و محمد‌ باقر حکیم نام‌گذاری کرده عنوان کرده است.

22

براساس این گزارش، با این حال در شبکه‌های اجتماعی، مخالفت‌هایی از جانب شمار زیادی از عراقی‌ها با این تصمیم ابراز شده است.

از دید مخالفان، نام‌گذاری خیابانی اصلی و مهم در عراق به نام رهبر کشوری که هشت سال با عراق در جنگ بوده، «اهانت به شهدای عراق» است.

این مخالفت‌ها در حال حاضر به فضای مجازی و انتشار یادداشت‌ها و اظهارنظرهایی در رسانه‌ها محدود شده است.

پس از سقوط نظام صدام حسین در عراق و قدرت گرفتن شیعیان طرفدار ایران، تصویر آیت‌اله خمینی در جایجای مناطق شیعه‌نشین این کشور دیده می‌شود، اما به نظر می‌رسد این نخستین بار است که خیابانی به نام آیت‌اله خمینی در عراق نام‌گذاری شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,