Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در پاسخ به اظهارات توهین‌آمیز جنتی

«بازرسی بدنی توهین‌آمیز روحانیون کاروان‌های زائران ایرانی از سوی عربستان»

2015 February 24

خبر / رادیو کوچه

 

عربستان سعودی درپاسخ به اظهارات توهین آمیز احمد جنتی درنماز جمعه سه هفته پیش، اقدام به ایجاد محدودیت‌های شدید و نیز رفتار تحقیرآمیز با زائران ایرانی نموده است.

وب‌سایت سحام‌نیوز، روز دوشنبه چهارم اسفند ماه، دولت عربستان سعودی برخی ازحجاج ازجمله روحانیون کاروان‌ها را به صورت تحقیرآمیزی لخت مادرزاد کرده سپس اقدام به بازرسی بدنی آن‌ها نموده است.

این وب‌سایت نوشته است بنابراین گزارش‌های متعددی که در این رابطه به آن‌ها رسیده، ماموران عربستانی، روحانیون کاروان را به صورت لخت مادرزاد بازرسی بدنی نموده که گاهی اوقات این رفتار توهین‌آمیز مقابل دیگرحجاج صورت گرفته است.

هم‌چنین در گزارشی دیگر، عربستان سعودی، تعدادی از کاروان های حجاج را ممنوع الورود کرده و به ایران بازگردانده است.

haj

چند روز پیش از این نیز رییس سازمان حج و زیارت ایران در خبری گفته بود: «کنسول‌گری‌های عربستان درایران صدور روادید سفرعمره را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده‌اند.»

احمد جنتی دبیرشورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران درخطبه‌های سه هفته پیش خود با اظهاراین‌که پادشاه قبلی عربستان با شیعه دشمنی بسیاری داشت و تکفیر را راه‌اندازی و از آن حمایت کرد، گفته بود: «پادشاه عربستان به سزای اعمالش خواهد رسید و الان نیز درحال تحمل مجازات اعمالش است.»

جنتی در ادامه اظهارات تفرقه افکنانه‌اش، با ادعای این‌که باید به اسراییلی‌ها وآمریکایی‌ها وآن‌ها که در این‌جا نیز گاهی اوقات ازسفره او تغذیه می‌کردند و او را حمایت می‌کردند، تسلیت بگوییم، گفته بود: «به مومنان ومسلمانان و کسانی که واقعن غصه اسلام و شیعه را می‌خورند تبریک بگوییم و امیدوار هستیم که ادامه کار به این صورت نباشد.»

این اظهارات واکنش منفی عربستان و نیزشورای همکاری خلیج فارس را برانگیخت. شورای همکاری خلیج فارس دربیانیه‌ای ازمقامات ایرانی خواسته بود جلوی این‌گونه اقدامات و رفتارها را بگیرند.

بیشتر بخوانید

کشورهای عربی تبریک درگذشت ملک عبداله از سوی جنتی را محکوم کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,