Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
الیاس نادران نماینده مجلس

«خروج بخشی از ارزهای آزادشده توافق ژنو با چمدان از ایران»

2015 February 24

خبر / رادیو کوچه

 

«الیاس نادران»، نماینده مجلس ایران، می‌گوید گزارش‌هایی مبنی بر خروج مقادیر قابل توجهی از ارزهای بانک مرکزی طی چند محموله چمدانی اسکناس ارزی از مبادی رسمی و با تایید بانک مرکزی ایران دریافت کرده است.

بنابه گزارش خبرگزاری مجلس ایران، «الیاس نادران» روز دوشنبه چهارم اسفند ماه، ضمن اعلام این خبر گفته است که ارز این محموله‌ها عمدتن به درهم بوده که گفته می‌شود همان ارزهای آزاد شده از محل توافق ژنو است.

بنابه این گزارش آقای «نادران» در نشست علنی روز دوشنبه مجلس گفته است یکی از این محموله‌ها با دستور دادستان تهران در فرودگاه توقیف شده و برای رسیدگی به موضوع پرونده قضایی تشکیل شده است.

بر اساس توافق هسته‌ای موقت میان ایران و کشورهای ۱+۵ بخشی از درآمدهای مسدود شده ایران به دلیل تحریم‌ها، به ازای تعلیق یا توقف بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای به تدریج آزاد می‌شود که تا کنون چند قسط از این دارایی‌ها به حساب بانک مرکزی ایران ریخته شده است.

naderan

 

در همین رابطه «ولی‌اله سیف»، رییس کل بانک مرکزی ایران روز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ادعای خروج ارز حاصل از توافق ژنو به صورت چمدانی بدون آن که این موضوع را تکذیب کند، گفته است: «بانک مرکزی در رابطه با بازار طبیعتن وظایفی دارد که در حال انجام آن است.»

آقای «نادران» همچنین گفته است، با وجود تعهد کلی برای آزادسازی چند میلیارد دلار از منابع ارزی ایران، آمریکایی‌ها از دادن حتا یک دلار به دولت خودداری کرده و گفته‌اند: شما همچنان تحریم دلار هستید و ما فقط می‌توانیم معادل این پول را در یک کشور ثالث و به پول آن کشور به شما تحویل دهیم.

به گفته آقای «نادران» این ارزها از طریق یکی از کشورهای منطقه تحویل شده و در نهایت با طی چند مرحله و هزینه قابل توجه به تهران رسیده است که گویا بانک مرکزی تصمیم گرفته دوباره این ارزها را از طریق افرادی خاص از کشور خارج و به همان کشور اول باز گرداند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,