Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
استاتوس

«خارج کردن ارز چند‌صد میلیونی با چمدان از ایران زیر نظر بانک مرکزی»

2015 February 25

مسیب سروندی – الهام رحیم زاده / رادیو کوچه

 

چمدان‌هایی که الیاس نادران می‌گوید بانک مرکزی برای «خروج غیرقانونی» آنها از کشور «مجوز» صادر کرده است و ولی‌اله سیف تلویحن انجام آن را از «وظایف» بانک مرکزی دانسته است. با این حال نه تنها به نظر نمی‌رسد این جواب آن چیزی باشد که بتواند الیاس نادران و دیگر منتقدان دولت را درباره این «چمدان‌های ارز» راضی کند، بلکه حالا دولتی‌ها با پاسخی که سیف داده باید در انتظار حملات بیشتر منتقدان‌شان هم بمانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«ماجرای چمدان‌های ارز»

اختلافی جدید بین دولت و منتقدان، این‌بار بر سر «چمدان‌های ارز»؛ چمدان‌هایی که «الیاس نادران» می‌گوید بانک مرکزی برای «خروج غیر‌قانونی» آنها از کشور «مجوز» صادر کرده است و «ولی‌‌اله سیف» تلویحن انجام آن را از «وظایف» بانک مرکزی دانسته است. با این حال نه تنها به نظر نمی‌رسد این جواب، آن چیزی باشد که بتواند الیاس نادران و دیگر منتقدان دولت را درباره این «چمدان‌های ارز» راضی کند، بلکه حالا دولتی‌ها با پاسخی که سیف داده باید در انتظار حملات بیشتر منتقدان‌شان هم بمانند؛ اتفاقی که در جریان متهم کردن دولت به دادن رانت شش‌صد و پنجاه میلیون یورویی در جریان واردات نهاد‌های کشاورزی و همین‌طور برداشت از صندوق توسعه ملی هم افتاد.

به گزارش پارسینه، در آن دو مورد حتا جلسات مشترک دولت و منتقدان هم که منجر به صدور بیانیه مشترک شده بود، نتوانست پایانی بر حملات انتقادی علیه دولت باشد. جریان «چمدان‌های ارز» که دیروز مورد اشاره نادران قرار گرفت حتا موقعیتی مناسب‌تر برای تقابل با دولت در اختیار طیف منتقد و مخالف قرار می‌دهد. این‌جا هم بحث تخلف مطرح است و هم بحث توافق ژنو و پول‌های آزاد شده ایران؛ چیزی که در تذکر شفاهی دیروز مورد استناد نادران هم قرار گرفت و او با اشاره به همین ماجرا چنین نتیجه‌گیری کرد که «بار دیگر اثبات شد که آمریکا قابل اعتماد نیست و با توجه به این‌که به تعهدات مکتوب خود درباره آزادسازی هفت میلیارد دلار و ماهی هفت‌صد میلیون دلار از قبل توافق‌نامه ژنو پای‌بند نبودند و به دنبال تحقیر ملت ایران هستند، چگونه می‌توان به آنها اطمینان کرد که در توافق بلندمدت به یک توافق کلی و جزیی اکتفا کرد.» محتوای این جملات در ماه‌های اخیر تقریبن بخش ثابت اسم رمزی بوده برای زیر سوال بردن سیاست خارجی دولت و مذاکرات هسته‌ای. با این توصیف می‌توان گفت که الیاس نادران با تذکر دیروز خود موضوعی را مطرح کرده که باعث می‌شود منتقدان به وسیله آن با یک تیر دو نشان بزنند؛ هم دولت را در مقام متخلف و متهم بنشانند و هم موجی دوباره برای انتقاد از سیاست‌های هسته‌ای راه بیندازند. تا این‌جای کار ولی‌اله سیف تنها جوابی کوتاه و سربسته به قسمت اول ماجرا داده است. الیاس نادران دیروز در نوبت عصر جلسه علنی مجلس طی تذکری از دریافت گزارشاتی در خصوص توقیف برخی محموله‌های چمدانی اسکناس ارزی در فرودگاه تهران خبر داد.

darham

وی در این تذکر که خطاب آن شخص رییس‌جمهوری بود، گفت: چندی قبل گزارشی دریافت کردیم که ظرف ماه‌های اخیر، مقادیر قابل توجهی از ارزهای بانک مرکزی طی چند محموله چمدانی اسکناس ارزی که عمدتن درهم بوده‌اند، از مبادی رسمی و با تایید بانک مرکزی از کشور خارج شده است که البته یکی از این محموله‌ها با دستور دادستان تهران در فرودگاه توقیف و عودت و منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است.

وی افزود: گفته می‌شود این ارزها همان ارزهای آزاد شده از محل توافق ژنو است. هم‌چنین آمریکایی‌ها با وجود تعهد کلی در آزادسازی چند میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در مرحله اقدام به رسم دیرینه خوی آمریکایی خود از دادن حتا یک دلار به دولت استنکاف کرده و گفته‌اند شما هم‌چنان تحریم دلار هستید و ما فقط می‌توانیم معادل این پول را در یک کشور ثالث و به پول آن کشور به شما تحویل دهیم.

وی ادامه داد: معادل این مبلغ به ارز یکی از کشورهای منطقه تبدیل و تحویل و در همین مرحله اول، نرخ تسعیر، هزینه قابل‌توجهی علیه ما اعمال کرده و به جیب آن کشور واریز شده است.

نادران تصریح کرد: در مرحله دوم نیز بخشی از این ارزها با پرداخت هزینه تسعیری به دلار تبدیل و وارد کشور شده و بخشی دیگر هم به کشور دیگری رفته است و مجددن از آن کشور اعلام شده که چون ایران هنوز از نظر سیستم بانکی تحریم است، لذا فقط می‌تواند این ارزها را به تهران ببرد و حتا حق نگهداری یک درهم را هم در این کشور ندارد. ظاهرن بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد مجددن این ارزها را از طریق افرادی خاص از کشور خارج کند و به همان کشور اول باز گرداند.

وی در ادامه تذکر شفاهی خود مطرح کرد: در این رابطه چند ملاحظه وجود دارد؛ اصل موضوع انتقال منابع آزاد شده از محل توافق ژنو به صورت اسکناس درهمی به ایران با وجود نیازهای ارزی کشور در خارج و بالاخص کشور امارات، نیازمند بررسی و فاقد توجیه و منطق اقتصادی است و اساسن چرا چنین توافقی صورت گرفت و ما پذیرفتیم که این پول‌ها را به صورت غیر‌دلاری وارد کشور کنیم تا مجبور باشیم با یک مکانیزم دستی و پرداخت هزینه، به خارج از کشور منتقل کنیم.

naderan

نادران افزود: از آن‌جا که ورود هرگونه اسکناس ارزی به دلیل شرایط تحریم داخل کشور دارای هزینه‌های کلان و قابل‌توجهی است و با توجه به این‌که درهم نیز اسکناس معتبر و باارزش و باثباتی در مقابل سایر ارزها است، حال که وارد کشور شده چه ضرورتی دارد که همین منابع درهمی از کشور خارج شود.

ساعاتی بعد اما رییس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست هم‌اندیشی عصر دوشنبه فعالان بازار سرمایه با مسوولان ارشد کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در رابطه با همین تذکر و خروج چمدانی ارز از کشور گفت: بانک مرکزی در رابطه با بازار طبیعتن وظایفی دارد که در حال انجام آن است.

ولی‌اله سیف تاکید کرد: بانک مرکزی وظایف خود را در خصوص کنترل بازار ارز انجام می‌دهد. سیف هم‌چنین در پاسخ به پرسش در رابطه با واریز اقساط ژنو گفت: به جز قسط اول تاکنون اقساط دوم و سوم این توافقات نیز به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

هر چند به نظر می‌رسد سیف در پاسخ‌های دیروز خود تلویحن اصل قضیه را تایید کرده، اما باید انتظار داشت که پاسخ‌های دولتی‌ها در رابطه با رد تخلفی که الیاس نادران مدعی انجام آن شده و همین‌طور پافشاری طیف‌های منتقد و مخالف دولت، صف‌آرایی جدیدی را در کشور رقم بزند.

سوتی هفته

«برق بی‌خبر مردم ایران گران شد»

معاون وزیر نیرو با هشدار نسبت به خاموشی اجتناب‌ناپذیر در تابستان ۱۳۹۴ و کسری سه هزار مگاواتی تراز تولید، در صورت عدم‌ هم‌کاری مردم هشدار داد و گفت: از ابتدای اسفند‌ماه قیمت برق ۱۰درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، معاون وزیر نیرو این خبر را در شرایطی اعلام کرده که در سوی دیگر هم مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه عوارض پنجاه تومانی را برای مشترکان برق وضع کرده و پیش‌بینی می‌شود در قالب قانون هدفمندی یارانه‌ها، مجوزهای جدیدی برای افزایش قیمت انرژی ازجمله برق صادر شود. با این حال دولت خود زودهنگام به استقبال افزایش قیمت برق رفته و از ابتدای اسفند‌ماه آن ‌را گران کرده است.

آن‌گونه که خبرگزاری ایسنا گزارش داده است روز گذشته، «هوشنگ فلاحتیان»، معاون وزیر نیرو در نشستی خبری با اعلام گرانی ١٠ درصدی برق گفت: اگر مردم ١٠ درصد در مصرف برق نسبت به تابستان ١٣٩٣ صرفه‌جویی داشته باشند و از لوازم پرمصرف در ساعات پیک استفاده نکنند، در صورتی‌که بتوانیم بار را در رقم ۵٠ مگاوات مدیریت کنیم تجربه خاموشی نخواهیم داشت، اما در غیر این‌صورت اعمال خاموشی اجتناب‌ناپذیر است.

bargh

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که در سال جاری آب بارش‌های آسمانی کاهش قابل‌توجهی داشته‌، گفت: در سال آینده با تابستان زودهنگام مواجه می‌شویم لذا مردم باید همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند تا بتوانیم برق مورد نیاز را تامین کنیم.

وی با اشاره به این که در لایحه بودجه ١٣٩۴ پیشنهاد دادیم که مشترکین مگاواتی در طول سال که حدود ٨ ‌هزار ساعت است، حداقل به میزان سی صد ساعت و به‌ صورت عمده در تیر‌ماه و مرداد‌‌ماه بارشان را متناسب با جدول زمانی که شرکت‌های برق با آنها تفاهم می‌کنند در ساعات اوج کاهش دهند.

فلاحتیان افزود: در صورت قانونییشدن این ماده تعاملات لازم با مصرف‌کنندگان مگاواتی صورت می‌گیرد. پیک بار در تابستان ١٣٩٣، چهل و پنج هزار و شش‌صد مگاوات بوده و پیش‌بینی مییشود در تابستان ١٣٩۴ به پنجاه و دو هزار مگاوات برسد، اما با توجه به ظرفیت جدید ایجاد شده ٣ هزار مگاوات کسری وجود دارد که باید با مدیریت تقاضا آن را پوشش دهیم تا با خاموشی مواجه نشویم. وی در ادامه از افزایش ١٠ درصد قیمت برق از اول اسفند‌ماه خبر داد و گفت: تعرفه برق خانگی و کشاورزی ١٠ درصد و سایر بخش‌ها، صنایع، اداری و تجاری ٢٠ درصد از ابتدای اسفند‌ماه سال ‌جاری افزایش می‌یابد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که هزینه ٧٠ درصد قبض‌های برق ماهانه کمتر از ٧ هزار تومان است، اظهار کرد: در سال ١٣٩٢ اجازه افزایش تعرفه به میزان ٣٨ درصد را داشتیم، اما تنها ٢٠ درصد افزایش قیمت برق داریم. در سال ‌جاری نیز مجوز افزایش ٣٠ درصدی تعرفه برق را به ما داده بودند، اما از این شرایط استفاده نکردیم تا این‌که از‌ ماه اسفند قیمت برق خانگی و کشاورزی ١٠ درصد افزایش پیدا کرد.

حوادث

«زن خیانت‌کار طراح اصلی نقشه قتل شوهرش بود»

پسر دایی عاشق‌پیشه که دوست داشت به عشق دوران جوانی‌اش برسد با هم‌کاری زن مورد علاقه‌اش نقشه قتل شوهر بی‌گناه را طراحی کرد و پس از ارتکاب جنایت،‌ جسد را در داخل خودرو به آتش کشید.

یه گزارش  خبرگزای مهر ، ساعت ۴۵: ۶ صبح ششم دی‌ماه، وقوع یک فقره آتش‌سوزی یک دستگاه خودرو به کلانتری ۱۴۰ باغ فیض اعلام شد .

با انجام عملیات اطفای حریق، بازرسی داخل خودرو توسط ماموران کلانتری انجام و از داخل صندوق عقب خودرو، جسد مردی حدودن ۵۰ ساله که از ناحیه پشت سر دچار شکستگی ناشی از اصابت جسم سخت شده بود، کشف شد و هیچ‌گونه آسیب ناشی از آتش‌سوزی به جسد نرسیده بود  .

مشخص شد که خودرو متعلق به جسد کشف شده به نام «مجید» (۴۷ ساله) است که بنا‌بر اظهارات اعضای خانواده‌اش، ۴ دی‌ماه از خانه خارج شده و دیگر به محل سکونتش واقع در شهر کرج برنگشته است؛ در ادامه تحقیقات نیز مشخص شد که خانواده مقتول با مراجعه به پلیس آگاهی کرج اقدام به طرح شکایت با موضوع فقدان افراد کرده‌اند .

22

کارآگاهان در تحقیقات پلیسی اولیه به هیچ‌گونه اطلاعات قابل بهره‌برداری که آنان را در کشف پرونده کمک کند، دست پیدا نکردند، تا اینکه سرانجام  اطلاعاتی در خصوص وجود اختلاف بین مقتول و همسرش به دست آمد که نشان می‌داد همسر مقتول به نام «مریم» (۴۲ ساله) چندین بار قصد متارکه از همسرش را داشته اما مقتول با این درخواست مخالفت کرده، اما مریم در همان تحقیقات اولیه به شدت منکر داشتن هرگونه اختلاف با همسرش و تلاش برای متارکه می‌شود.

با وجود انکار مریم در خصوص داشتن هرگونه اختلاف با مقتول، بررسی فرضیه ارتکاب جنایت با انگیزه ازدواج با شخص دوم در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت، کارآگاهان موفق به اثبات این فرضیه و شناسایی پسر‌دایی مریم به نام «حسین» (۵۰ ساله) شدند. تحقیقات پلیسی در خصوص حسین نیز نشان داد که وی با وجود داشتن سه فرزند، چندی پیش از همسرش متارکه کرده است .

حسین در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: من و مریم از زمان مجردی به یک‌دیگر علاقه‌مند بوده و حتا قصد ازدواج با یک‌دیگر را داشتیم اما به علت مخالفت‌های شدید هر دو خانواده به ویژه خانواده مریم، موفق به ازدواج نشده و هر کدام جداگانه تشکیل خانواده دادیم؛ از یک‌دیگر هیچ اطلاعی نداشتیم تا این‌که در مراسم بزرگداشت یکی از بستگان پس از چندین سال بی‌خبری، هم‌دیگر را ملاقات کردیم .

از آنجا بود که با یک‌دیگر تماس پیدا کرده و مریم در صحبت‌هایش عنوان می‌کرد که از زندگی‌اش راضی نیست و قصد داشته تا از هسمرش متارکه نماید اما وی حاضر به این کار نشده است. همین موضوع انگیزه‌ای شد تا برای رسیدن به یک‌دیگر، طرح نقشه قتل را بریزیم. مریم کلید در ورودی مجتمع محل زندگی‌اش را تهیه کرد و در اختیار من قرار داد .

ساعت چهار صبح روز ۴ دی‌ماه در انباری داخل پارکینگ پنهان شدم؛ زمانی‌که مقتول به قصد سوار شدن به ماشین، به پارکینگ آمده بود، از پشت سر به او حمله کرده و با میلگردی که برای ارتکاب جنایت آماه کرده بودم، چند ضربه به ناحیه سر و گردنش مقتول وارد کردم.

پس از چند دقیقه، مریم به پارکینگ آمد و با کمک یک‌دیگر جسد را داخل صندوق عقب گذاشتیم. بلافاصله مریم، پیش از بیدار شدن بچه‌ها مجددن به خانه بازگشت و من هم ماشین مقتول را در حالی‌که جسد در داخل صندوق عقب آن بود، از مجتمع خارج کردم. تاکسی را تا شهریار منتقل کرده اما به واسطه روشن شدن هوا مجبور شدم ماشین را بیرون از خانه پارک کرده تا پس از تاریک شدن هوا به تهران بیایم. پس از تاریک شدن هوا، ماشین را به تهران برده و در تاریکی شب و با استفاده از خلوتی خیابان آن را آتش زده و به سرعت از محل دور شدم  .

با توجه به اعترافات صریح حسین در خصوص طراحی جنایت و معاونت همسر مقتول در جنایت، مریم نیز که چاره ای جز اعتراف بیان حقیقت نداشت، سرانجام لب به اعتراف گشود و ۵ دی‌ماه، تمامی اظهارات پسردایی‌اش را تایید کرد .

سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : با توجه به اعتراف صریح هر دو متهم، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و هر و هر دو متهم  برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته‌اند.

یادی از تاریخ

«عجیب‌الخلقه‌ترین مرد تاریخ ایران»

عجیب‌الخلقه‌ترین مرد تاریخ ایران زمین «سیاه خان بوشهری» در صد و یک سال پیش در سال ۱۲۹۱ شمسی در اطراف شیراز در روستایی در اطراف زرقان در خانواده‌ای کشاورز با زایمان طبیعی به دنیا آمد. او از ۶ سالگی به بعد به طور ناگهانی دچار رشد بدنی شد، به طوری‌که در ۹ سالگی ۲۰ ساله به نظر می‌رسید.

روزها در کنار خیابان و پیاده‌رو، کنار جوی آب و زیر سایه درختان و ساختمان‌ها او را روی تکه پارچه‌ای می‌نشاندند و مردم و رهگذران به صورت سیرک یا نمایش به دیدن هیکل و قیافه وحشتناک او می‌آمدند و گاه بعضی تماشاچیان به او کمک‌های مادی مختصری به صورت صدقه می‌کردند.

بعضی از بچه‌ها به او سنگ می‌زدند و فریاد او بلند می‌شد ولی امکان و توان برخاستن و دفاع یا تلافی نداشت. گاه بچه‌های کوچک و زن‌ها از مشاهده چهره و هیکل عجیب و ترسناک او از وحشت جیغ زده و گریه می‌کردند. شهرت این غول عجیب‌الخلقه و کریه به تدریج به شهرستان‌های دیگر فارس رسید و از نقاط دور‌دست به دیدن او و به قول بعضی در آن زمان «انسان جن زده» می‌آمدند. خانواده وی برای درمان او از داروهای گیاهی مختلف، بخورها، ادعیه، جادو، اوراد رفع جن و شربت‌های طلسم‌شکن استفاده می‌کردند.

به تدریج عده‌ای افراد زرنگ و فرصت‌طلب با موافقت خانواده وی به صورت اکیپ دور او را گرفته و ابتدا از هر تماشاچی پول می‌گرفتند و بعد اجازه نزدیک شدن و مشاهده این فرد غول مانند را می‌دادند و بدین‌وسیله ممر معاشی برای خانواده و دیگران بود.

22

در سال ۱۳۰۱ شمسی آقای دکتر «قربان»، بنیانگذار و اولین رییس دانشکده پزشکی شیراز، سیاه خان را می‌بیند و از آن پس مرتب به دیدن او می‌رود و علاوه بر کمک‌های مالی مکرر، برایش دارو و غذا می‌برد. گاه با درشکه و زحمت او را به دانشگاه پزشکی می‌آوردند و دکتر قربان به علت مشکلات پیاده و سوار کردن سیاه خان، خود در داخل درشکه او را معاینه و درمان‌های لازم را تجویز می‌کرد. به دستور دکتر قربان به علت مشکل بودن زندگی در کوچه و منزل وی را در بیمارستان سعدی شیراز متعلق به دانشکده پزشکی بستری می‌کنند.

دکتر قربان به علت نادر بودن این فرد در جهان و شرایط بسیار عجیب او خیلی به او علاقه‌مند شده بود و در آن زمان به پزشکان و دانشجویان می‌گفت «سیاه خان در عالم پزشکی گوهر شب چراغی است». وزن جمجمه او که ۷‎/۵ کیلوگرم بود، تحمل این سر بزرگ و ترسناک را روی گردن سیاه خان مشکل می‌کرد. به علت وزن فوق‌سنگین بدن و طول زیاد قد و ناهنجاری شدید مهره‌ها و گردن و کمر قادر به سرپا ایستادن نبود و برای این کار احتیاج به کمک حداقل سه، چهار نفر قوی هیکل داشت.

سیاه خان تا پایان زندگی‌اش در بیمارستان به سر برد. این هیولای خوفناک با قدی به طول ۲۵۹ سانتی‌متر و هیکلی با وزن ۲۵۰ کیلوگرم، کف پاها کاملن صاف و به علت کف بسیار پهن و دراز پاها موقع راه رفتن تلپ تلپ کف پا به زمین کوفته می‌شد. حالات و اخلاق و روحیات او شبیه بچه‌ها بود. فردی عقب مانده و کم‌هوش بود. گاه حالات شدید امیال جنسی بدون کنترل و خجالت داشت. اشتهای او به غذا در حد سه، چهار نفر انسان سالم پر‌اشتها بود. قواره هیکل او خیلی عجیب و وحشتناک بود.

حجم جمجمه وی ۱۴۷۰ سانتی‌متر مکعب بود. طول دست او ۱۱۷ سانتی‌متر و طول پای او ۱۲۵ سانتی‌متر بود. به علت حجیم و سنگین بودن جمجمه و گردن و سنگین بودن هیکل او و فشار دایم این وزن زیاد روی ستون فقرات، ستون مهره‌ها در ناحیه سینه و پشت به طرف عقب و کمی به سمت راست قوز برداشته بود. اگر این قوز وجود نداشت، قد کامل او بیش از ۲۵۹ سانتی‌متر فعلی می‌بود.

این غول عجیب‌الخلقه و هیولای روی زمین، به علت ذات‌الریه و سپسیس فوت می‌کند.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس در خصوص گران شدن برق در ایران بدون اطلاع قبلی به مردم در شرایط کنونی اقتصاد کشور و پیش از آغاز سال جدید ایرانی است. نظر خودتان را برای ما بنویسید که آیا برخورد مردم با مسوولان در قبال از این قبیل کارها منجر بر این شده تا هر روز شاهد تصمیمات عجیبی در قوانین کشور باشند و یا این‌که مسوولان ایران بدون مورد اهمیت قرار دادن مسایل معیشتی مردم کشور به کار خود و اهدافشان ادامه می‌دهند؟

مطالب مرتبط

فراگیری ترکی استانبولی در تهران برای لذت بردن از سریال‌های ترکیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,