Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
با تلاش پژوهش‌گران کانادایی

«کشف اسرار ژن‌های مورفین و کدیین خشخاش»

2010 March 17

پژوهش‌گران دانشگاه کالگری کانادا ادعا کرده‌اند دو ژن منحصر به فرد موجود در گیاه خشخاش را کشف کرده‌اند که با استفاده از مواد ترکیبی آن‌ها می‌توان داروهای حاوی کدیین و مورفین تولید کرد. این اکتشاف امکان تولید داروهای مسکن مقرون به صرفه را افزایش می‌دهد.

محققان کانادایی  در گزارشی که روز ۱۴ مارس در نشریه «‌بیولوژی شیمیایی طبیعت‌« منتشر شد، تاکید کرده‌اند که با جدا‌کردن ژن‌های خشخاش می‌توانند مواد ترکیبی مسکن  را به طور شیمیایی در آزمایش‌گاه تهیه کرد.

این کشف می‌تواند فارغ از مشکلات کشت خشخاش در مزارع  و پیامدهای ناشی از آن، راه را برای کنترل تولید مواد ترکیبی این گیاه در کارخانه هموار کند.

محققان کانادایی امیدوارند با انتقال ژن‌ها به میکروب‌ها، زمان و هزینه تولید انبوه داروهای مسکن و مخدر را کاهش دهند.

آن‌ها هم‌چنین خاطر نشان کرده‌اند ممکن است یافته‌های این اکتشاف به تولید گیاه خشخاشی منتهی شود که مواد شیمایی مخدر آن، قابل تبدیل به مورفین و در نهایت تولید هرویین نباشد.

پژوهش‌گران بر این باورند ممانعت از تولید هرویین، معضلات عمده قاچاق غیر قانونی این ماده مخدر از افغانستان به سایر کشورهای دنیا  را از میان برخواهد داشت.‌

جیلیان هیگل، پژوهش‌گر کانادایی دانشگاه کالگری می‌گوید: «هزاران سال است که خشخاش منبع تولید مسکن‌های خواب‌آور و مخدر بوده است، اما جزییات چگونگی عمل‌کرد گیاه خشخاش در تولید ماده‌ای که دردها و آلام  انسان را تسکین می‌دهد، همواره رازی نهفته بوده است. اما هم اکنون از این راز پرده برداشته شده است.»

پیتر فاچینی، مدیر‌گروه این پروژه تحقیقاتی می‌گوید کشف ژن‌های خشخاش که محققان علم بیوشیمی این گیاه را به مدت نیم قرن در پرده‌ای از ابهام قرار داده بود، بسیار هیجان‌انگیز است.

وی خاطر نشان می‌کند: «طی چند هزار سال گذشته، تحول این دو ژن خشخاش در یک گونه گیاهی خاص، تاثیر بسیارعظیمی بر بشریت داشته است. کشف ما، کنترل قدرت ژنتیکی منحصر به فرد این گیاه را ممکن می کند.»

دیوید ریس، مدیر پروژه «فن آوری های بین‌المللی دانشگاه» که به محققان دانشگاه کالگری کمک کرده است تا به پژوهش خود جنبه تجاری ببخشند، می‌گوید: «به زودی شرکت‌های داروسازی در صدد کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اکتشاف برخواهند آمد و برای مشارکت در تولید انبوه آن ابراز تمایل خواهند کرد.»

احتمال سرمایه‌گذاری شرکت‌های داروسازی در تولید داروهای مسکن حاوی گیاه خشخاش بسیار است اما در نهایت، بیماران در کشورهای فقیر از کشف محققان کانادایی بیشترین منفعت را کسب خواهند کرد.

صنعت داروسازی با کمبود داروهای مخدر و مسکن روبروست و این بدان معناست که کشورهای درحال توسعه، توانایی مالی خرید قوی ترین داروهای مسکن را نخواهند داشت و کشف اخیر پژوهش‌گران کانادایی به زودی این داروها را مقرون به صرفه‌تر خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,