Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
در گزارش سالیانه

«سازمان عفو بین‌الملل سال گذشته میلادی را سالی فاجعه‌بار توصیف کرد»

2015 February 25

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل با فاجعه‌بار خواندن سال گذشته میلادی به دلیل آسیب دیدن میلیون‌ها نفر از خشونت‌ها، واکنش جهان در قبال منازعات و سوء استفاده‌های دولت‌ها و گروه‌های مسلح را «شرم‌آور و ناکارآمد» دانست.

سازمان عفو بین‌الملل، در تازه‌ترین گزارش سالیانه خود که بامداد روز چهارشنبه بیست و پنجم فوریه با عنوان «وضعیت جهانی حقوق بشر»، منتشر کرده، از دولت‌ها خواسته شده است تظاهر نکنند که قدرت حفاظت از غیرنظامیان را ندارند و در شیوه برخوردشان با بحران‌ها تغییراتی بنیادین بدهند.

به نوشته این گزارش، در طول سال گذشته میلادی، دست‌کم در ۳۵ کشور، گروه‌های مسلح دست به سوء استفاده زده‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در سال ٢٠١۴ میلادی، پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرده است که در مواردی، به جای حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق غیرنظامیان در مناطق درگیری نظامی، از حق وتو برای پیشبرد منافع و پیگیری اهداف سیاسی خود بهره‌برداری کرده‌اند.

shangal

کودکان ایزیدی که پس از فرار از دست داعش در کوهستان‌های شنگال از تشنگی جان سپردند

 

این سازمان به عنوان یک راه حل توصیه کرده است که اعضای دایم شورای امنیت – آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه – در رای‌گیری پیرامون قطع نامه‌های راجع به برخورد سازمان ملل متحد با کشتار جمعی و نسل‌کشی، حق وتو خود را نادیده بگیرند.

در گزارش عفوبین‌الملل همچنین آمده است که در سال ۲۰۱۴، گروه دولت اسلامی – داعش – که بخش‌هایی از خاک عراق و سوریه را در اشغال دارد، مسئول برخی از فجیع‌ترین موارد نقض خشونت‌آمیز حقوق بشر بود در حالی‌که گروه اسلامگرای بوکو حرام در نیجریه نیز مرتکب جنایاتی هولناک علیه غیرنظامیان و شهروندان عادی شد.

این سازمان از آوارگی و کشتار غیرمسلمانان به خصوص ایزدیان به دست نیروهای دولت اسلامی یاد کرده و آن را یکی از دردناک‌ترین موارد تعدی به حقوق اساسی بشر در سال گذشته توصیف کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,