Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
شیب، بام

«ترک تحصیل دانش‌آموز ایرانی پس از انتشار یک ویدیو»

2015 February 26

گزارش / رادیو کوچه

 

«چرا در شمال ایران بام خانه‌ها را شیب‌دار می‌سازند؟» و «چرا جنگل سرمایه ملی است؟» ماجرای ترک تحصیل یک دانش‌آموز ایرانی از این دو سوال آغاز شد.

کودکی معصوم مقابل تخته سیاه ایستاده و معلمی که ما فقط صدایش را می‌شنویم از او می‌پرسد «چرا در شمال ایران بام بسیاری از خانه‌ها را شیب‌دار می‌سازند؟» معلم در حال فیلم‌برداری از این امتحان شفاهی است.

دانش‌آموز تحت شرایطی نتوانست به این پرسش آموزگار، به خوبی پاسخ دهد و این شد سوژه‌ خنده‌ بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، غافل از این‌که این تمسخر و خنده شاید بازی‌کردن با سرنوشت یک کودک باشد.

22

مجله «نیمکت» با دانش آموز فیلم موبایلی معروف «بام، شیب» و معلمی که از او فیلم گرفته گفت‌وگو کرده‌ است، این دانش‌آموز که از قضا گویا شاگرد خوبی هم بود پس از انتشار گشترده‌ این ویدیو ترک تحصیل کرد. و شاید همه‌ی ما، مایی که به این کودک خندیدیم در این ترک تحصیل نقش داشته باشیم.

گوشی‌های موبایل در کنار شبکه‌های اجتماعی، قدرت شهروندان عادی را در یک دهه اخیر به شدت افزایش داده‌ است و قدرت اگر همراه با احساس مسئولیت نباشد می‌تواند به فاجعه‌ منتهی شود.

چند نفر از ما ویدئوی این دانش‌آموز را دست به دست چرخاندیم؟ چند نفر از ما به این دانش‌آموز خندیدم؟

تک تک ما وقتی می‌خواهیم فیلم، عکس یا مطلبی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنیم باید چند لحظه به پیامدهای آن هم فکر کنیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱۰ Comments


 1. doost
  1

  mostafa nikkerdar originally shared this

  تمام هزینه تحصیل این پسر را تا هر مقطعی شخصا متقبل و متعهد میشوم
  از کسانیکه این ویدئو کلیپ را میبینند خواهش میکنم که اگر اطلاع و یا نشانی از این پسردارند و یا مکان او را میدانند لطفا نشانی و یا آدرس و یا شماره تلفن او را در اختیار من قرار دهند بلکه او را دوباره به ادامه تحصیل تشویق کنم و همچنین شخصا متعهد میشوم که تمام هزینه های تحصیلی او را تا هر مقطع و تا کسب هر مدرکی متقبل شوم .
  مصطفی نیک کردار
  شماره تماس : ۰۰۸۱۹۰۹۸۰۴۷۸۲۵
  و لطفا یا با نوشتن کامنت در همینجا و یا زیر پست مرا در این راه یاری کنید . سپاسگزارم 


  1. ...
   2

   جناب آقای نیک کردار
   بنده شخصا قادر به یاری شما در این اقدام انسان دوستانه نیستم ولی بی نهایت این عمل را و روح بلند شما را می ستایم…
   برقرار باشید


  2. میلاد
   3

   واقعا فکر و حرکتی انسانی هست این برخورده شما و مایه مباهات و افتخار خوشحالم هموطنایی مثل شما دارم


   1. Pegah
    4

    آقای نیک کردار، متوجه هستید که این آقا پسر تقاضای کمک مالی نکرد؟ فقط در ایران مردم فکر می کنند که همه چیز را با پول میشود خرید. امیدوارم با این حرفتان ضربه بزرگتری به این آقا پسر نزده باشید. . البته متوجه هستم که نیت شما خیر بوده ولی بد نیست کمی به خودمان بیاییم . گوش کنیم و درک کنیم.


 2. صابر
  5

  همون زمان هم گفتم اگه این بچه اشتباهی رو مرتکب شده از بی لیاقتی معلمشه . و اون معلم کثیفیرو به حدی رسوند که کلیپشم گرفت و پخش کرد … متاسفم . خدای بالاسرم شاهده هیچوقت این کلیپ رو نگاه نکردم .


 3. زهرا
  6

  در میان این همه معلم از خود گذشته این مرز و بوم این موجود که نام خودش را معلم گذاشته باید کنار گذاشته شود.
  ننگ برتو انسانی نمای بی فرهنگ


 4. Pegah
  7

  متاسفم. نمىخواستیم این طور بشود. ولى به این آقا پسر هم پیشنهاد مى کنم که قوىتر زندگی کنند. زندگى هیچ وقت عادلانه نبوده. در ضمن پخش شدن این ویدیو برای مسخره کردن ایشان نبوده، چه کسی از اینکه بخواهد درس بخوانه و به معلم جواب پس بده اضطراب نمی گیره. برای من شخصا کلى خاطره از دوران تحصیلم زنده کرد. اگر رفیقها و دوستانت در مدرسه بهت خندیدن بچهگی کردن، شما هم بچهگی می کردی . من نمى گم که کار درستی کردیم و ازت معذرت میخواهم. پسر جان دنیا را خیلی سخت گرفتی. بهت خندیدن خوب تو هم بخند هم به خودت هم به آنها. تو خنگ نیستی بلکه اون لحظه طعمه معلمت بودی مثل همه ما.


  1. پرهام
   8

   خانم پگاه یک بچه مگه چقدر تحمل داره؟ ادمهای بزرگ وقتی تو رسانه ها مورد تمسخر قرار میگیرند تحمل نمی کنند می خواستی یک بچه تحمل کنه؟شما حساب کن چقدر اذیت شده ومورد تمسخر همکلاسی وادم های دیگه در حین پخش فیلمش شده . مگه یک بچه چه پشتوانه ای داره؟چقدر میتونه تحمل کنه؟این معلم مسیر زندگی این ادم رو عوض کرد با این حرکت زشت و زننده.


 5. عليرضا
  9

  با سلام
  به همه دوستان پیشنهاد میکنم مجله نیمکت رو تهیه کرده و
  متن کامل اون رو بخونن بعد اظهار نظر کنن


 6. مهران مرشدلو
  10

  پیامد چیه آقا.الان کیه که به این چیزا فکر کنه.الانم که بنده خدارو پیدا کردین باهاش مصاحبه کردین.میگین زرنگ بوده واین چیزا خواهشا واقعیت هارو بنویسدو برای بیدار کردن وجدان مردم واغراق نکنید…ولی واقعا این کارا جالب نیست و منهم اعتراف میکنم ک زمانی ب این کلپ خندیدم ولی جدا میگم بشاخصه حاضر نیستم همچین کلیپی رو پخش کنم